Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Aktar Dükkanı Nasıl Açılır?

Aktar dükkanı açmaktaki potansiyeller, kar marjı nedir?

Aktar dükkanı nasıl açılır? Sorusunu cevaplarken aynı zamanda aktar dükkanı sektörel bakışı yapacağız. Öncelikle kısaca bir aktar nedir?  Tanıyalım. Aktar, sağlık sektörüne alternatif olarak geliştirilen çoğunlukla doğal ürünler satan market olarak bilinir.

Aktarı daha doğru tanımlamak gerekirse; çeşitli bitkilerin ve diğer doğal ürünlerin satışını yapan bunun yanı sıra yöresel ürünleri de bünyesinde bulunduran dükkâna denir. Sadece doğal ilaç değil bin bir çeşit baharatta aktar dükkanlarında satılır. Aktarlık oldukça eskiye dayanmaktadır. Aslında aktarda satılan ürünler ilaçların alternatifi değildir. Eski zamanlarda hastalıklarda kullanılan tedavilerin çoğu aktarda satılan çeşitli ürünlerle gerçekleştir. Henüz sağlık sektörü bu denli gelişmiş değilken insanlar sağlık problemlerine doğal yollarla çözüm aramaktaydı.

Osmanlı devrinde maddi ve manevi derecede öneme sahip olan Baharat Yolu aktar mesleğinin gelişmesinde büyük rol oynamıştır. Hindistan ve Asya bölgelerinden gelen baharatlar, Anadolu topraklarında harmanlanarak ortaya eşsiz baharat ve ilaç tedavisinde kullanılan ürün meydana gelmiştir. Yani aktar mesleği, adeta yıllara meydan okumaktadır. Sanılanın aksine son 10 – 15 yılda yayılan bir meslek dalı değildir.

İstanbul’a gitmeyenlerimiz bile ünlü Mısır Çarşısı’nı bilir. Buram buram kokan baharatlarıyla ünlü çarşısında Dünya’daki tüm baharat çeşitlerini bulmak mümkündür.

 

Aktar Dükkanı Kurulum Maliyeti

Aktar dükkanı açmak isteyenlerin önünde iki seçenek yer alır. Bunlardan birincisi kendinize ait bir iş yeri kurmak. İkincisi ise, aktar bayiliği satın almak. Bilindik bir markanın bayiliğini satın alarak dükkan açabilirsiniz. Her işte olduğu gibi aktar dükkanı açmanın belli bir maliyeti var. Bir işe girmeden önce ciddi sermaye olması gerekir. Sermaye yapılan işe ve sektöre göre de değişiklik gösterir. Tuttuğunuz dükkanın büyüklüğü, ürün çeşitliliği ve çalışan kişi sayısı gibi birçok etken maliyete direkt yansımaktadır. Ayrıca bir işletme açarken belli başlı evrak ve belgelerinde olması gerekir. Ortalama bir maliyet söyleyecek olursak aktar en az 30 bin lirayı hazırda bulundurmalısınız.Bu fiyat tercihlerinize göre düşebilir yahut artabilir.

 

Aktar İçin Lokasyonun Önemi

Aktar dükkanı açarken iyi bir mevki de olması son derece önemlidir. İnsanların sık geldiği yerler seçilmelidir. Özellikle alışveriş odaklı konumların seçilmesi iyi bir tercih olur. Örneğin, Mısır Çarşısı’na insanlar çoğunlukla alışveriş yapmak için gider. Her şehirde buna benzer bir çarşı muhakkak olur. İnsanların sık uğradığı mekanlar göz önünde olduğu için aktar dükkanını sosyal bir yere açmanız doğru olacaktır.

 

Aktar Dükkanında Kar Marjı

İşletme sahibi olarak işi tutturduğunuz zaman iyi bir kazanç elde eder edersiniz. Aldığınız ürünün fazla olması ve konumunun iyi yerde bulunması kazancı ikiye katlar. Ürünlerin doğal ve organik esasına uygun şekilde olması kazancı daha da arttırır. Bazı ürünlerden 3 – 5 lira, bazı ürünlerden ise 10 – 15 lira kar edebilirsiniz. Yani ortalama kazancınız, 3 bin lira ile 10 bin lira arasında olabilir.

 

Neden Aktar Dükkanı Açılmalıdır?

Aktar dükkanı her zaman iş yapabilir. Yaz - kış demeden insanlar aktar dükkanlarına uğrar. Baharat ya da doğal ilaç temin edebilmenin en iyi yolu aktar dükkanlarından geçer. Sektörün geniş olması ve herkese hitap etmesi, bu alanda iş yapmayı daha mantıklı kılıyor. Baharat ve doğal ürünler sadece belli bir yaş seviyesinde ki insana hitap etmez. 7’den 70’e herkes ürün alır.

İnsanın yapısı gereği şifayı genelde doğal ürünlerde arar. Kimyasal ilaçlar yerine tedavi için doğal ilaçlar tercih edilir. Bazı doğal ürünler gerçekten de içerisinde pek çok kimyasal bulunan ilaçlardan daha iyi gelir. Aktar dükkanları özellikle de kışın fazla iş yapar. Soğuk aylarda ıhlamur, zencefil ya da birden fazla bitkiyle karıştırılmış doğal ve taze ürünler müşteriler tarafından tercih edilir. Kış mevsiminde yaşanan hastalıklara aktar ürünleri bire bir gelir.

 

Sonuç

Sonuca geldiğimizde aktar dükkanı kurmak mantılı mı? Sorusuna cevap arayalım. Etrafımızda bulunan kişilerden de aktar konusunda bilgi alınabilir. Ancak kendime ait bir işim olsun. Doğal ürünlere merakım var çok severek yaparım diyorsanız Aktar dükkanı açmak mantıklı olur. Her daim revaçta olması ve kolay kolay bitecek bir sektör olmaması tercih edilme sebeplerini güçlendiriyor.

 

 

 Aktar Dükkanı Nasıl Açılır?


Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans