Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Anket Firması Nasıl Kurulur? | İş Fikirleri

Anket şirketi kurmak için gerekli belgeler nelerdir? Anket şirketi kuruluş maliyetleri ve kar marjları nasıldır?

Anket şirketlerini daha çok seçimlerde görüyoruz. Seçimlerin yaklaştığı günlerde anket çalışmalarıyla bazı veriler halkla paylaşılıyor. Peki sadece siyasi anketler mi yapılıyor? Elbette hayır... Şimdi anket firması nasıl kurulur? Gerekli şartları nelerdir? Hep birlikte bakalım.

Anket, bir toplum içinde yer alan belli başlı olayların veri şeklinde toplanması. Kişilerin bir görüş hakkında düşünceleri. Siyasi, ekonomi, spor, güncel konularda pek çok anket yapıldığını görüyoruz. Anket şirketi açmak isteyenler bu amaçla kurulum yapmaktadır.

Bir anket şirketi, çeşitli işletmeler veya özel ilgi alanları için anketler oluşturur, dağıtır ve analiz eder. Amaç, verimliliği ve genel memnuniyeti artırmak için politikaları veya süreçleri değiştirmeye karar vermeden önce geri bildirim toplamaktır. Sahipler, vaka bazında çalışabilir ya da belirli bir niş üzerinde uzmanlaşmayı seçebilir. Örneğin, öğrencilere yalnızca profesörleri hakkında anketler uygulayan bir anket şirketi.

Anketler, şirketlerin müşterileri hakkında bilgi toplamasına olanak tanır. Satın alma alışkanlıkları ve gelecekteki ihtiyaçlarla ilgili verilerle şirketler daha iyi hizmet verebilir. Anket sonuçları, müşterilerin gerçekten ne istediğini anlamalarına yardımcı olarak daha fazla satış sağlayabilir. Müşteriler için telefon, kâğıt veya çevrimiçi anketler yürüten bir şirket kurmak mümkün.

Genellikle anketleri tasarlama, dağıtma ve analiz etme konusunda yardıma ihtiyaç duyan küçük işletme sahipleri veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar gibi potansiyel müşterileri tanımlayan bir iş planı yazmakla başlar. Anket tasarımı konusundaki uzmanlığınızı, kendi çalışanlarından da girdi arayan şirketlere pazarlayın.

 

Anket Firması Kurulum Maliyeti

Anket firması kurmak herhangi bir şirket açılış gibi masrafları vardır. Kurulum maliyeti işin niteliğine ve niceliğine göre de değişiklik gösterir. Fakat belli bir maliyet ile herkes anket şirketi açmak için gerekli başvuruyu yapabilir.

Özellikle bir kişi organik içerikle başlamayı planlıyorsa, başlamak için maliyetler göz ardı edilmemeli. İnsanlar bir bilgisayar, wi-fi ve küçük bir reklam bütçesi ile işlerini doğrudan bir ev ofisinden yürütebilirler. Sahipler, hızlı bir başlangıç yapmak için çevrimiçi siteleri kullanarak daha da fazla tasarruf edebilir. Bu hizmetlerin çoğu, örnek anketler oluşturmak için kullanabileceğiniz ücretsiz bir hesap sunar.

Anket şirketi açmanın maliyeti şu unsurlara bağlıdır:

  • Bağımsız pazar araştırması
  • Web sitesi/reklam maliyetleri
  • İdari ekipman/bakım
  • Çalışan maaşları
  • Ofis alanı (varsa)

 

Anket Firması Kurmak İçin Gerekli Belgeler

Anket firması açmak için fazla bir belgeye gerek duyulmaz. Sadece şahıs şirketi kurarak yürütülebilir. Evi bile şirket ofisi olarak göstererek kurulum yapmak mümkündür. Yani sadece şirket açma işlemleriyle beraber bir anket firması açılışı yapılabilir.

 

Anket Firması İçin Lokasyonun Önemi

Anket şirketi için lokasyon ikinci planda olabilir. Eğer ofis kiralama yapılacaksa öncelik ulaşımın kolay olduğu bölgeler seçilebilir.

 

Anket Firması İşinde Kar Marjı

Anket firması açmak isteyenler nasıl kazanç sağlayacağını merak eder. Çünkü burada satış yapılmamasından dolayı kar nereden sağlanacağı merak konusu. Ancak şirketler, firmaların isteğine göre anket gerçekleştirir. Siyasi olarak da yapılabilir. Yani kazançları bu şekilde alabilirsiniz.

 

Neden Anket Firması Açmalıyım?

Veri toplamayı seven ve araştırma yapan girişimciler için iyi bir alternatif. Bu alanda daha önce tecrübe edinen genç girişimciler için kolay bir şirket açma işlemi olabilir.

 

Sonuç

Potansiyel müşterilere verebileceğiniz bir proje taslağı içeren bir sözleşme geliştirin. Sözleşme, işletmenizin adını, hizmet verdiğiniz işletmenin adını, anketin amacını, anketin ne zaman uygulanacağını, çevrimiçi, yüz yüze veya posta anketi olup olmadığını belirtmelidir; ayrıca müşterinin sağladığı özel talimatları ve hususları da listelemelidir. Sözleşme, projenin tüm kapsamını içermeli ve siz ve müşteriniz tarafından imzalanmalıdır.

 

 

Anket Firması Nasıl Kurulur? | İş Fikirleri

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans