Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Arabuluculuk Şirketi Nasıl Kurulur?

Arabuluculuk şirketi kurarken nelere dikkat edilmeli? Arabuluculuk şirketi kurarken yer seçimi nasıl yapılmalı? Arabuluculuk şirketi kurulum maliyetleri nasıldır?

Arabuluculuk, Adalet Bakanlığı tarafından başlatılan bir uygulama olarak günümüzde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. 22 Haziran 2013 yılından itibaren Hukuk Uyuşmazlıklarında, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren iş davalarında ve 1 Ocak 2019 yılı itibariyle de ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk sistemi devre girmiştir. Kısaca arabuluculuk, mahkemeye gitmeden tarafların uzlaşı sağlama yöntemidir.

Adalet Bakanlığı’na bağlı bir avukat nezdinde taraflar arasında müzakere edebilme ve orta yol bulmak maksatlı yapılan işlemlerin bütünüdür. Bu sayede mahkemeye gitmeden sonuç daha kısa sürede çözülebilmektedir. Eğer taraflar anlaşamazsa son seçenek dava olarak tercih edilebilir. Peki arabuluculuk şirketi açmak nasıl gerçekleşir? Bu meslek nasıl iş haline dönüşür? Arabuluculuk şirketi nasıl kurulur? İşte tüm bu detaylar haberimizde.

Arabulucu olabilmek ve bir iş sahası oluşturmak için bazı şartları yerine getirmek gerekir. Arabuluculuk mesleği ancak ve ancak Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak yapılabilmektedir. Diğer türlü resmi olmayan arabuluculuk merkezlerine itibar edilmemelidir. Adalet içinde arabuluculuğun bir yeri ve tanımı olduğunu hatırlatalım.

Arabulucu olabilmek için öncelikle Hukuk Fakültesi’nden mezun olmak gerekmektedir. Hukuk Fakültesi dışında başka bir alan kabul edilmemektedir. Aynı zamanda fakülteden mezun olduktan sonra mesleği ile alakalı en az 5 yıllık bir kıdeme sahip olunması gerekir. Bununla kalmayıp arabulucu sınavlarına girilmelidir. Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliği’nde yer alan 23. madde içinde yılda iki kez yazılı sınava girilmesi zorunlu. Yazılı sınavın ardından ise uygulamalı sınav yapılmaktadır. Sınav için başvuru şartları ise şu şekildedir;

  • T.C. vatandaşı olmak
  • Kasıtlı bir suçtan mahkum olmamak
  • Hukuk Fakültesi’ni mezun olarak bitirmek ya da herhangi bir yabancı ülkede Hukuk Fakültesi’ni bitirmiş olmak (Burada eksik olan dersler tamamlanmalı ve belli sınavlara girip başarı belgesi olmak gerekir)
  • Mesleğine yönelik en az 5 yılı tamamlamış kıdeme kavuşmak
  • Arabuluculuk eğitimini başarılı şekilde tamamlamak

 

Arabuluculuk Şirketi Kurulum Maliyeti

Arabuluculuk şirketi açmak için yukarıda şartları sıraladık. Başarılı olan her bir birey arabuluculuk mesleğini yapabilir. Sınavda başarı sağlandıktan sonra Adalet Bakanlığı ve gerekli merciler tarafından izin alabilirsiniz. Atama yapılarak sizlere uygun yerlerde görev verilmektedir. Bu şamadan sonra ise bir ofis kurma maliyeti sizleri karşılar.

Arabuluculuk merkezi açmanın maliyeti kişinin isteklerine göre değişmektedir. Mekanın iç dekorasyonu, eşya ve elektronik cihazların alınması gibi pek çok etken vardır. Tüm bunları minimum seviyede tutmak da mümkün. Ancak bir avukat vasfıyla görev yapacağınız için ofis içi göz alıcı olması önemli. Bu yüzden ortalama 40 bin lira ile 100 bin lira arasında bir maliyet çıkarabiliriz. Daha detaylı ofis isteyenler ise 200 bin ile 300 bin lira bandına gidebilir.

 

Arabuluculuk Şirketi Kurarken Lokasyonun Önemi

Arabuluculuk şirketi açmak için tüm şartlar sağlandıktan sonra ofisi iyi bir yerde tutmalısınız. Özellikle adliye sarayının yakınlarında olması önemlidir. Davalı ve davacı kişilerin ulaşımı kolay olacak lokasyonlar seçilmelidir.

 

Arabulucuk Şirketinde Kar Marjı Nedir?

Arabulucu olan bir kişinin en güzel tarafı ise maaşıdır. Arabulucu olmak zor olduğunu yukarıdaki şartlardan gördük. Ancak arabuluculuk görevi başladıktan sonra önemli bir kazanç elde etmek mümkün. Aylık sadece 2 tane uyuşmazlık davasına bakıldığında dahi yaklaşık olarak 20 bin lira alınmaktadır. Arabuluculuk görevini yoğun yapan bireylerin maaşı 50 bin liraya kadar çıkabilir. Az olduğu taktirde ise 7-10 bin liraya kadar düşebilir.

 

Neden Arabuluculuk Şirketi Açmalıyım?

Hukuk Fakültesi’nden mezun olan ve 5 yıl görev yapan bireyler arabuluculuk açmak için başvuru yapabilir. Kazancının iyi olması sayesinde arabuluculuk merkezi açılabilir.

 

Sonuç

Arabuluculuk şirketi açmak için şartlar oldukça zor. Üniversite bitirmek ve alanında en az 5 yıl çalışmak gibi şartlar bulunmaktadır. Ayrıca düzenli olarak sınava girmek ve başarılı olmak gerekir. Fakat tüm bunları aştığınızda iyi bir iş hayatı ve gelir elde edebilirsiniz.


 

Arabuluculuk Şirketi Nasıl Kurulur?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans