Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Asansör Servisi ve Bakım Firması Nasıl Açılır? | İş Fikirleri

Asansör Servisi ve Bakım Firması açmanın maliyeti nedir? Arıcı dükkanı için gerekli belgeler nelerdir?Asansör Servisi ve Bakım Firması kar beklentisi nasıldır?

Çok katlı binalarda, sitelerde ve rezidanslarda yaşadığımız bu yüzyılda, asansörler hayatımızın olmazsa olmazı… Üstelik sadece yaşam alanlarında değil, yaşamın plazalarda geçtiği iş dünyasında da oldukça gerekli…

Yeni yaşam alanlarının müstakil evler yerine apartmanlara konumlanması, asansörün de günlük yaşamda en çok kullandığımız araçların başında gelmesine neden oluyor. Konutlarda ve iş merkezlerinde kullanılan insan taşıyan asansörlere ek olarak yük ve malzeme taşıyan asansörler de bulunuyor.

Gerek yük gerek insan taşıma aracı olsun, asansörlerin bu kadar yoğun kullanımı bambaşka bir sektörün doğmasını sağladı: Asansör servis, bakım ve arıza… Asansör servis firmaları bugün kazançlı sektörlerin başında geliyor.

Peki asansör servis ve bakım firması nasıl açılır? Böyle bir işletmeyi açarken nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda detaylı olarak anlatıyoruz.

 

  • Hizmet Yeterlilik Belgelerini Temin Edin

Bu sektörde faaliyet göstereceğinizde hizmet yeterlilik belgelerinizin, doğrulama sertifikalarınızın, marka tescil belgenizin elinizin altında bulunması gerekir. Tüm bu belgeler, firmanızı; asansör bakım, asansör servis, asansör montaj, asansör tamir gibi hizmetleri sunabilecek konuma getirir. Böylece yasal olarak hizmet vermeye başlarsınız.

 

  • 7/24 Hizmet Verin

Tıpkı çilingir hizmetinde olduğu gibi, asansör hizmetinde de 7/24 hizmet vermek önemlidir. Çünkü konu can güvenliği ve insan hayatına dayanır. Elektrik kesintileri, arıza ve olası problemlerde asansörde mahsur kalan kişiler veya canlılar olabilir. Bu tarz acil durumlarda 7 gün 24 saat hizmet vermek, anında müdahele etmek çok önemlidir.

Site, plaza, apartman ve iş hanı konseptindeki yaşam, iş alanları bu hizmetin sağlanıp sağlanmadığına dikkat eder. Bu alanlarda yönetici konumunda olan kişiler, mutlaka, 7/24 destek sunan bir firmadan hizmet almak ister.

 

  • Eğitimli Personel İstihdam Edin

Asansör servis ve bakım firması kuracağınızda asansör bakım ve onarım konusunda ustalık belgelerine sahip olmanız gerekir. Bu belgelere sahip değilseniz, bu belgenin kazanımının gerektirdiği eğitimleri tamamlamış, donanımlı bir ekip kurmalısınız.

Personel istihdam ederken öncelikle bu sektöre yıllarını vermiş ustaları işe almanızı öneririz. Sonrasında yine bu ustaların yönlendirmesi ile daha az deneyimli olan kişileri işe alarak ekibinizi büyütebilirsiniz.

 

  • İyi İlişkiler Kurun

Asansör kurulum, servis ve bakım sektörü zorunlu kontroller gerektiren sözleşmelerle korunduğu için kazançlıdır. Zira asansörlerin, türüne göre,  aylık, üç aylık, altı aylık, yıllık aralıklarla bakımlarının yapılması gerekir. Bu da firmalar için kazanç anlamına gelecektir.

Böylesine kazançlı bir sektörde sıcak para akışınızı sürekli korumanız için iyi ilişkiler kurmanızı öneririz. İyi ilişkiler kurduğunuz bir site yönetimi referansınız olarak sizi başkalarına da tavsiye edecektir. Bunu sağlamak adına ilişkilerinizi sıcak; hizmetinizi profesyonel, hızlı ve çözüm odaklı bir çizgide tutun.

Asansör servis ve bakım firması kurarken, marka ve patent bilgilerinizin tam olduğundan emin olun. Bu konuda desteğe ihtiyacınız varsa, hemen Firmakuruyorum’un önerilerini inceleyin. iş kurma süreçlerinizi hızlandırın.

 

 

Asansör Servisi ve Bakım Firması Nasıl Açılır?

 

 


Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans