Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Atış Poligonu Nasıl Açılır?

Atış Poligonu epey farklı bir iş konusudur. Atış poligonu açarken nelere dikkat edilmeli, atış poligonundan kar beklentisi ne olmalı, atış poligonu lokasyon seçimi nasıl olmalı sorularına cevaplar veriliyor.

Bugün iş fikrinde atış poligonu konusunu ele alıyoruz. Adını daha önce sıkça duyduğumuz atış poligonu açmak mantıklı mıdır? Atış poligonu prosedürleri nelerdir? Atış poligonu nasıl açılır? Gibi konuların yer alacağı yazımız başlıyor.

Günümüzde yeni iş sahibi olmak isteyen birçok kimse farklı sahalarda araştırma yapıyor. Yeni iş imkanları için fırsat arayan girişimciler, karlı ve rekabetin az olduğu alanları da tercih etmektedir. Atış poligonu aslında iş sahibi olmak isteyenler için iyi bir alternatif. Kendi içinde fazla rakibi olmaması ve sayısının oldukça az olması iş sahasını daha fazla revaçta olmasını sağlıyor. Fakat bir atış poligonu açmak o kadar kolay değil. Diğer iş yeri açma prosedürlerinden farklıdır.

Atış poligonu kurmak için bazı şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlar sağlandıktan sonra bir poligon işletmesine sahip olabilirsiniz. Ancak şunu da bilmeniz gerekli, poligon açmayı istediğinizde gerekli kurumlarda sizin geçmişinizi detaylı şekilde inceler. Eğer uygun olursanız diğer aşamalara geçilir. Atış poligonları trap-sekeet ve tabanca-tüfek şeklinde ayrılmaktadır. Her ikisi içinde farklı poligon kurmak için izin alınması gerekmektedir. Önemli şartlardan bazıları ise şu şekildedir;

  • İlk önce iş yerinin kurulacağı yer ve atış alanı ile ilgili özellikleri kapsayan bir belgeyle Bakanlığa başvurulur. Bu ön izin belgesi olarak da geçer.
  • Kurulacak alan belediyenin himayesinde ise kira sözleşmesi ya da mülkiyet olarak gösterilir.
  • Poligonun Uluslararası Atış Birliği tarafından uygun olduğunu gösteren planlama yapılır.
  • İş yerinin çevreye zarar vermediğine dair Çevre Müsteşarlığından belge alınır.
  • Poligonun güvenlik ve asayiş bakımından bir sıkıntı olmadığına dair rapor hazırlanır.
  • İşçi sağlığı ve işçi güvenliğine uygun olduğuna dair bir yazının yer alması.

 

Atış Poligonu Kurulum Maliyeti

Poligon açmak sanıldığı kadar kolay değil. Ayrıca bu işin maliyet kısmına geldiğinizde işin rengi biraz daha değişecektir. Atış poligonu kurulum maliyeti, bu işe girişecekler için ciddi sermaye bulundurması gereklidir. 300 bin ile 1 milyon lira arasında bir bütçe ile poligon açılabilir. Ayrıca poligon için franchise sistemi ile anlaşırsanız, fiyat farklı olacaktır. Ancak isim yapmış bir firmayla anlaştığınızda getirisi de ona göre artacaktır.

 

Atış Poligonu İçin Lokasyonun Önemi

Atış poligonu merkezi açsanız da lokasyona önem vermelisiniz. Eğer ulaşımı zor bir konum seçerseniz işiniz istediğiniz gibi gitmeyebilir. Bu yüzden seçim yaparken insanların kolay erişebileceği bölgeler baz alınmalıdır. Ayrıca toplumun her kesimine hitap edeceğinizi unutmayın. İnsanların ortak kullanabileceği yer olmalıdır. Şahsi araç veya toplu taşıma araçlarını tercih edecek kişilere yakın olmalıdır.

 

Atış Poligonu işinde Kar Marjı

Atış poligonu kurmak isteyenler elbette kar marjını düşünecektir. İnsanlardan oluşan talebe göre kazanç değişiklik gösterebilir. Yoğunluğa göre aylık kazançlar farklı olacaktır. Genellikle her atıştan 3 ile 5 lira gibi bir ücret alınmaktadır. Eğer işletmenin silahını kullanırsanız, bu fiyat 6 – 8 liraya kadar çıkabilir. Kar marjını en güzel ise güvenlik şirketleri ile anlaşarak yapabilirsiniz. Silah alacak öğrenciler için atış talimini işletmenizde yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu da güzel bir kar ve iş sözleşmesi anlamına gelir.

 

Neden Atış Poligonu Açmalıyım?

Farklı ve az rekabetin bulunduğu bir sektör arıyorsanız, atış poligonu açılabilir. Sektör içinde hemen yer edinmek için poligon işletmesi tercih edilebilir. Bulunduğunuz ilde bu gibi işletmelerin yer almaması önünüzü açar.

 

Sonuç

Atış poligonu açmak sermaye ve izin gerektiren bir iş. Diğer meslek gruplarına göre detayı daha fazla. Yukarıda verdiğimiz açılış işlemleri için daha detaylı birimlere danışın. Gerekli belge ve izinleri öğrendikten sonra açmaya karar verin.


 

Atış Poligonu Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans