Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Büfe Nasıl Açılır?

Büfe işinde kar marjı nedir? Büfe açarken lokasyon seçimi son derece önemlidir? Büfe işinde temel malzemeler nelerdir?

Büfe açmak kolaydır. Çok fazla bütçe ayırmanıza gerek yoktur. Fakat büfeyi işletmesi zordur. İnsan ilişkilerinizin iyi olması gerekir. Birinci muhatabınız insan olacaktır. Yani iyi bir esnaf gibi davranmanız gerekmektedir. Güler yüzlü, muhabbetiniz iyi ve insanlara karşı saygılı olan bir işletme sahibi olduğunuz zaman muhakkaka kazanırsınız. İnsanlar için işletme sahibinin gösterdiği üslup oldukça önemlidir.

Hesap kitaptan anlamanız gerekir. Çünkü büfe gibi işletmelerde matematik ve pratiklik can kurtarır. Para akışının iyi sağlanması için düzenli bir takip yapmalısınız. Diğer türlü girdi ve çıktılar birbirine karışır. Pratiklik oldukça önemlidir. Sürekli al sat yapanlar için çok problem olmayacaktır. Ancak işe yeni başlayanlar için bu süreçte dikkatli olmak gerekir. Diğer yandan sabit müşteriler edinmeniz sizin için olumlu geri dönüşlere sebep olacaktır. Şimdi büfe nasıl açılır? Detaylarına değinelim.

 

Büfe Kurulum Maliyeti

Bir işe giriştiğiniz zaman en çok düşündüren durumda maliyet konusudur. Kimi girişimci kurulum maliyeti düşük, kimi girişimci ise kurulum maliyeti yüksek işleri tercih ediyor. Büfe açmanın kurulum maliyeti oldukça uygun seviyelerdedir. Çok yüklü miktara da bütçe ayırmanıza gerek yoktur. Kısacası 50 ile 70 bin liralık bir bütçeyle bir kurulum yapabilirsiniz. Bu rakamlar alınan ürünlere göre değişkenlik gösterir. 120 bin liraya kadar bütçe ayırarak kurulumda yapabilirsiniz.

Büfe açmak için kurulum maliyetlerinde belli başlı ürün ve prosedürler vardır. Öncelikle dükkan kirası, elektrik, su ve çalışacaksa işci giderleri maliyetin içinde gösterilebilir. Ayrıca hem gerekli hem de maliyet çıkartacak ürünlerin listesi şu şekildedir;

 • Çerez Dolabı
 • İçecek Dolabı
 • Yazar Kasa
 • Sigaralık
 • Gazetelik
 • Masa - Sandalye
 • Raflar
 • Dondurma Dolapları
 • Tost Makinası
 • Derin Dondurucu
 • Faks Makinası
 • Fotokopi Makinası
 • Buzdolabı
 • Limonata Malzemeleri

Gibi birçok malzeme kurulum için lazım olacaktır. Ve bu malzemeler maliyetin önemli kısmını oluşturmaktadır.

 

Büfe Açarken Lokasyonun Önemi

Büfe açacak olan girişimciler için en önemlisi lokasyondur. Bu işe girecek olanların karına kar katacak durum tamamen konuma bağlıdır. İyi bir konuma sahip olan büfe işletmesi kazancını neredeyse garanti altına alır. Büfeler genellikle insanların işe gittiği bölgelerde seçilmelidir. Bunu kendiniz araştırarak bile görebilirsiniz. Otobüs ve minibüs durakları, metro, tramvay gibi yerlerin yanında muhakkak bir tane büfe görebilirsiniz.

Her durakta büfe olamaz. Ancak yoğun olarak işlek olan bir bölgede görebilmek mümkündür. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi yerler bulduğunuzda kiralamayı gözden geçirin. Ama yine de emin olmadan işlemlere başlamayın. Kısacası iki düşünün bir adım atın.

 

Büfe İşinde Kar Marjı

Lokasyondan da anlaşılacağı üzer büfe kar marjı konumla doğru orantılıdır. Yani konumu iyi olan bir büfenin iş yapmaması için bir neden yoktur. Ve ciddi çalışan büfeler iyi kar marjları bırakmaktadır. En düşük ücret bile sizi yeterince tatmin edecektir.

Büfe içinden aylık olarak cironuz dönem dönem değişiklik gösterebilir. Yaz ve kış aylarındaki yoğunluğa göre kazancınızda farklılık olur. Ortalama olarak 8 ile 10 bin lira arasında ciro yapabilirsiniz. Bu da net kar olarak 3 – 5 bin lira size bırakır. Ancak daha fazla çalışıp, farklı hizmetler sunarsanız bu kar 10 bin liraya kadar rahatlıkla çıkabilir.

 

Neden Büfe Açmalıyım?

Büfe açmak isteyen girişimci kendine “neden açmalıyım?” Sorusunu yöneltmeli. Artık kendine ait bir yer isteyen ve az bile olsa gelirimi kendim belirlemek istiyorum diyenler için ideal. Karına az çok demeden ve az bir sermaye ile giriş yapmak için iyi bir tercih.

 

Sonuç

Gelelim sonuca… Büfe işletmek istenler için önemli 3 nokta var. Biri pratiklik ve çevre, ikinci lokasyon, üçüncüsü ise kurulum maliyetleri. Bu üçünü bir arada denge de tutabilecek ve yürütebilecekler için seçim yapılabilir.


 

Büfe Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans