Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Çağrı Merkezi Nasıl Açılır?

Ülkemizde son yıllarda ortaya çıkan iş sahalarından biri de çağrı merkezi. Önemli bir büyüme hacmi yakalayan sektör, her sene daha da gelişerek ilerliyor. İş dünyasının ve insanların ihtiyacını karşılayabilmek için çağrı merkezlerinin bulunması son derece gerekli. Ve şirketlerin sadece bu hizmeti sağlaması da önemli bir nokta. Peki çağrı merkezi nasıl açılır? Herkes çağrı merkezi açabilir mi? Kurulum maliyeti nedir? Ciddi kazançlar sağlamak mümkün mü?

Türkiye’de çağrı merkezi pazarı oldukça büyüdü. Son yılların paylaşılan verilerine göre 2 binden fazla çağrı merkezi bulunuyor. Buna ek olarak 140 binden fazla bu çağrı merkezlerinde çalışıyor. Pazarın hacmi ise 6 milyarı çoktan geçmiş. Tüm bu veriler pazarın ne kadar büyüdüğü ve potansiyelin halen olduğunu gösteriyor.

Çağrı merkezi açmak istiyorsanız öncelikle hangi konuda iş yapacağınızı belirlemelisiniz. Yani nasıl bir hizmet vereceksiniz? Tele satış, tahsilat, teknik destek ya da pazarlama gibi alanların birini seçmelisiniz. Ancak çağrı merkezleri genellikle müşteri hizmetleri noktasında tutuluyor. Telefon operatörlerinin müşteri hizmetleri en fazla akılda kalıcı olandır. Buna bankaların müşteri hizmetlerini de eklemek mümkün. Öncelikle kendinize bir alan belirlemelisiniz.

Elbette yukarıda saydığımız konular işin ilk kısım daha sonrasında kurulum için gerekli teçhizat ve iş yeri evraklarını tamamlamak gerekir. Çağrı merkezi kurmak için;

 • Nüfus cüzdanı sureti
 • Vergi levhasının fotokopisi
 • Kiralıksa sözleşmenin aslı ve noter tasdikli sureti
 • Sabıka kaydı
 • Gerekli esnaf odası ya da ticaret odasına kayıt edilen kağıdın fotokopisi

Gibi iş yeri açmak için gerekli evraklarla çağrı merkezi açılabilir. Şimdi asıl kurulum maliyeti nedir? Maliyette neler gereklidir? Bu konu üzerinde duralım.

 

Çağrı Merkezi Kurulum Maliyeti

Çağrı merkezi açmak için ne kadar büyük bir iş yapacağınız maliyeti belirler. Orta ve küçük bir işletme olacaksanız, az bir maliyetle işe başlayabilirsiniz. Ancak büyük bir işletme için kesenin ağzını açmalısınız. Ayrıca çalışan giderlerini aylık olarak ayrı hesaplamayı unutmayın. Çağrı merkezinde olmazsa olmaz araç gereçler şu şekildedir;

 • Bilgisayar
 • Telefon
 • Ofis malzemesi
 • Profesyonel kulaklık
 • Çağrı merkezi için gerekli yazılım
 • Hızlı bir internet

Bu araç gereçler olmadan bir çağrı merkezinin iş yapması neredeyse imkansızdır. Yazdığımız tüm teçhizatı eksiksiz şekilde almalısınız. Buradan yola çıkarsak, çağrı merkezinin kurulum maliyeti minimum 50 bin lira olarak söyleyebiliriz. Bunun içine aylık çalışanların gideri bulunmamaktadır.

 

Çağrı Merkezi İçin Lokasyonun Önemi

Çağrı merkezi için lokasyon ikinci planda kalır. Çağrı merkezleri illa şehrin merkezinde olmalarına gerek yoktur. Dükkanın geniş olması insanların rahat edebileceği alanlar seçilmelidir. Ulaşımı kolay ve ferah mekanlar önceliğiniz olmalıdır. Şehrin gürültüsünden biraz daha uzak lokasyonlar tercih edilebilir. Merkezi konumda olmayışı kira konusunda da bütçenize yardımcı olur.

 

Çağrı Merkezi Kar Marjı Nedir?

Çağrı merkezi açmak isteyenler kar marjının olduğu sektöre yelken açabilir. Elbette milyonlar kazanmak hayali olabilir. Ancak pazar hacminin geniş olması size de pastadan bir pay verebilir. Plan ve programın iyi hesaplanması kazancı doğrudan etkiler. Ayrıca ilk kurulum sermayesinde düşük bütçelerle işleri yürütebilme kazancın daha çabuk olmasını sağlar. Burada firmalarla yapacağınız anlaşmalarda önemli. Kısacası yıllık 30 bin ₺ ile 150 ₺ arasında kazanılabilir. Bu işin büyüklüğü ve yaptığınız anlaşmalara bağlıdır.

 

Neden Çağrı Merkezi Açmalıyım

Çağrı merkezi kurmak için bir tecrübeye gerek yok. Eğer ticari anlamda kafanız iyi çalışıyorsa yapabilirsiniz. Firmalarla anlaşma yapabileceğinize inanıyorsanız ve işin başında olacaksanız çağrı merkezi açılabilir.

 

Sonuç

Çağrı merkezi nasıl açılır? Adlı yazımızın geldik sonuna. Öncelikle pazar payının iyi olduğu bir meslek alanı olarak duruyor. Günümüzde halen revaçta. Ancak her şeyden önce iyi bir iş planı yapılmalıdır. Az bir sermaye ile girseniz bile daha sonra çalışanların maaşlarını ödeyemeyen bir yönetici olabilirsiniz. Bu yüzden bu işi yapan biriyle muhakkak görüşün. Tüm olumlu ve olumsuz yönlerini düşünerek çağı merkezi işine kalkışın.


 

Çağrı Merkezi Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans