Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Çamaşırhane Nasıl Açılır?

Çamaşırhane açmak istiyor ama ne yapacağınızı bilmiyorsunuz, size yol gösterecek yazımızı mutlaka okuyun

Çamaşır yıkamak çoğu insan için hayatın önemli bir parçasıdır. Temiz giysiler talep edildiği sürece, çamaşırhane işi de olacaktır. Ne de olsa herkesin kendi çamaşır makinesi ve kurutma makinesi ya da kıyafetlerini kendi yıkama zamanı yoktur. İş yoğunluğu olan ya da bekar yaşayanların daha çok tercih ettiği biliniyor. Ayrıca çamaşırhaneler evde yıkanması mümkün olmayan eşyalar içinde idealdir.

 

Peki bu kadar potansiyele sahip olan bir iş sahasında bulunmak istemez misiniz? Çamaşırhane açmak mantıklı mıdır? Nasıl açılır ve neler yapılmalıdır? Gelin beraber göz atalım…

Çamaşır yıkama işinizi başlatmak için atmanız gereken tüm önemli ilk adımları ele alacağız. Kapılarınızı mümkün olan en kısa sürede açmaya istekli olabilirsiniz, ancak işinizi uygun kanallar aracılığıyla planlamak ve kurmak için zaman ayırmak başarılı bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir.

Bir çamaşırhane kurmak istiyorsanız, tam olarak ne tür bir işletme açmak istediğinizi biliyor olabilirsiniz. Ancak yine de seçeneklerinizi araştırıyorsanız, karar vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç çamaşırhane işletme biçimini gözden geçirin.

Çamaşırhane işletmeleri, çok sayıda apartmanın bulunduğu veya insanların yoğun çalıştığı bölgelerde popülerdir. Müşterilerin makinelerinizi kullanarak gelip çamaşırlarını yıkamalarına olanak tanıyan bir çamaşırhane işletmesi açmayı seçebilir veya müşterilerin çamaşırlarını bırakabilecekleri ve bittikten sonra alabilecekleri yıkama ve katlama hizmetleri sunabilirsiniz.

Sektörde deneyiminiz olmasa bile bir çamaşırhane işletmesini başlatmak nispeten kolay olabilir. Ancak birçok rakiple karşılaşacağınızı unutmayın.

Kurulum Maliyeti

Bir çamaşırhane işletmesi kurmanın maliyeti birinci önceliğinizdir. Sermaye bu işin önemli kısmını oluşturur. Çamaşırhane işine girmek için bir dizi temel başlangıç maliyetiyle karşılaşırsınız. Kiralık bir alanda yeni bir çamaşırhane inşa etmenize veya mevcut bir çamaşırhane satın almanıza bağlı olarak, maliyetleriniz şunları içerebilir:

  • Pazar araştırması
  • Mevcut bir çamaşırhane işletmesinin maliyeti
  • İnşaat veya tadilat
  • Yıkama ve altyapı bağlantı ücretleri
  • İzinler
  • Teçhizat

Çamaşırhane açmanın maliyeti, tüm bu yukarıda yer alan ve görünmeyen pek çok argümana bağlıdır. Tüm bunları hesapladığınızda 120 bin ile 200 bin lira arasında bir bütçeye sahip olmanız gerekiyor.

Gerekli Belgeler

Çamaşırhane açmak isteyenler için bazı gerekli evrakları tamalaması gerekir. Bunun ilk adımı bir işletme sahibi olmaktır. Eğer hazır kurulu bir düzeni devralmak isterseniz, sadece devir işlemleri ile işi kolayca halledebilirsiniz. Ancak sıfırdan kurulum için kira sözleşmesi, vergi levhası, tapu ve yapı kullanma izni, adli sicil belgesi, ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı gibi evraklar gereklidir.

Lokasyonun Önemi

Çamaşırhane işletmeniz için yer bulma konusunda ciddileşmenin zamanı geldi.

Bir çamaşırhane işletmesi kurmanın maliyeti birkaç faktöre bağlı olarak değişecektir, ancak fiziksel alanınızın büyük bir yatırım olacağını bilin.

Doğru alanı bulmak son derece önemlidir. Aslında, bir çamaşırhane işletmesine ihtiyaç duyulduğu iyi bir yer bulmak, muhtemelen hepsinin en önemlisidir.

Uygun bir yer bulun. Hedef pazarınız tarafından erişilebilen veya bu pazar tarafından doldurulan bir alan seçin. Evlerinde çamaşır makinesi olmayan müşterileri çekmek için apartmanların yakınında bir yer kiralayın. Yakında rekabet olan bir dükkan açmaktan kaçının.

Çamaşırhane açmak için hastane, yurt ve otel gibi lokasyonların yakınında bulunmak daha mantıklı olacaktır. Bu tip işletmeler bir çamaşırhane daha çok ihtiyaç duymaktadır.

Kar Marjı

Bir çamaşırhaneden kazanabileceğiniz para miktarı büyük ölçüde değişir. Bir mağaza işletirken yapılan harcamalar, brüt gelirin yüzde 65 ila 115'i arasında değişmektedir. Kar marjları mağazanın boyutu, lokasyonu ve işletmenin yaklaşımıyla doğrudan ilgilidir.

Mağazasını iyi işleten, temiz tutan, ekipmanını hızlı bir şekilde onaran, enerji verimli sistemler kullanan ve iyi müşteri hizmeti sunan bir mal sahibi, yaklaşık yüzde 35'lik bir kar marjı görebilir. Bu oran işin içinde olan birkaç kişi tarafından verilmiştir.

Neden Açmalıyım

Çamaşırhane açmak isteyenler için tecrübeye pek ihtiyaç duyulmaz. Ancak bir işletme ve ticareti alanda tecrübesi olanların daha çabuk adapte olacağını söyleyelim. Bu yüzden açmak isteyenler bunları dikkate alabilir.

Sonuç

Sonunda, bir çamaşırhane işletmesini nasıl kuracağınızı öğrenmenin son adımına geldiniz. Bu noktada, müşterileri karşılamaya ve işletmenize insanları çekmeye başlamaya hazırsınız.

İnsanların kapınızdan içeri girmesini sağlamanın harika bir yolu, işletmenizi hedef müşterilerinizin sık sık gitmeyi sevdiği alanlarda pazarlamaktır. Örneğin, müşterilerinizin önemli bir kısmı üniversite öğrencisiyse, popüler kafelerde veya kolej barlarında el ilanları ve farklı reklamlarla ilgi çekebilirsiniz.

Çamaşırhane işinizi pazarlayın. Apartman kapılarına kapı askıları yerleştirerek yerel olarak reklam verin. Hizmetlerinizin bir listesini ekleyin ve yeni müşterilere kampanyalar sunun. İnternet üzerinden lokasyon bazlı reklamlarla ağınızı daha da geliştirebilirsiniz.

 


Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans