Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Catering Firması Nasıl Açılır?

Catering firması kuruluş maliyetleri nelerdir? Dans okulu için lokasyon seçimi nasıl olmalı? Catering firması işi karlı mıdır? Catering firması açarken nelere dikkat edilmeli?

Catering firması nasıl açılır ve kurulum maliyetli nelerdir? Gibi sorulara yanıt aramadan önce Catering nedir ve sektöre genel bir bakış atalım.

Catering, birden fazla kişiye yemek servisi sağlayan işletmelerin tümüne denir. Catering, genelde organizasyon işlerinde hizmet verir. Uzak mekanlar için, otel, düğün, hastane, sinema ve daha birçok farklı alanda hizmet sağlar. Catering firmalarının verdiği hizmetler toplu yemek olarak da bilinmektedir. Catering firmaları istenilen düzeyde sabah, öğle ve akşam şeklinde yemek hizmeti verebilir.

Catering kelimesi İngilizce olmasına rağmen daha fazla catering şekliyle kullanılmaktadır. Türkçeye çevirdiğimizde ise “yemek hizmeti” anlamı ortaya çıkmaktadır. Yaygın olarak “yiyecek tedarik eden” anlamında da bilinir ve kullanılır.

Catering firmaları özellikle büyük şirketler tarafından fazla rağbet görür. Bunun en büyük sebebi toplu yemek siparişi verildiği için daha ekonomiktir. Ekonomik olması şirketlere büyük kolaylık sağlar. Ancak yemek fiyatlarının ucuz olması malzemenin kalitesiz olduğu anlamına gelmez. Burada yüzlerce kişiyi kapsayan bir organizasyon olduğu için fiyat daha uygun tutulur.

Catering firması açmak isteyenler sektörün fazlaca geniş olduğunu bilsinler. Her sektör ve alanda toplu yemek siparişi verildiği için iş yapmak biraz kolaydır.

 

Catering Firması Kurulum Maliyeti

Catering firması kurmak, bazı işlere benzemez. Öncelikle sektör gıda olduğu için sağlıklı yemekler çıkarmak ve hijyeni sağlamak önemlidir. Kurulum maliyetlerinde birden fazla kalemin olduğunu belirtelim. Malzemesinden tutunda, aşçısı, servis elemanına kadar birçok argüman ihtiyacınız var.

Sermaye sizin yapacağınız iş ile doğru orantılı olacaktır. Yani öğle, akşam ya da kahvaltı yemeği hizmeti mi vereceksiniz? Yoksa daha çok pasta ve türevleri gibi kokteyl düğün tarzı bir hizmet mi sağlayacaksınız? Hepsini yapmaya kalkıştığınızda büyük problemler ortaya çıkabilir. Ancak ciddi sermaye ortaya koyarsınız, hepsinin üstesinden gelebilirsiniz. 80 bin liradan başlayan dükkan kurulumu 100 ile 250 bin liraya kadar çıkmaktadır.

 

Catering Firmasında Lokasyonun Önemi

Catering firmaları genellikle servis hizmeti vermektedir. Yani yemek, şirketlerin bulunduğu mekanda servis edilir. Bu yüzden illa merkezi bir konumda olmasına gerek yok. Çünkü Catering firmasının dükkanında bir yemek hizmeti sağlanmayacak. Ancak yine de konum olarak iş yerlerine ya da düğün ve otel gibi mekanlara yakın olması daha hızlı bir hizmet vermenizi sağlar.

 

Catering Firmasında Kar Beklentileri

Catering firmaları genellikle yıllık, aylık ya da 6 aylık gibi sürelerle anlaşma yaparlar. Bu süreler şirket ve otellere verilen hizmetler için geçerlidir. Düğün, etkinlik ve sinema gibi sektörler için kısa süreli anlaşmalar yapılır. Yapılan anlaşmalarla birlikte belli bir fiyat üzerinde anlaşma sağlanır. Daha sonra işletme sahibi tüm masrafları çıkar ve kendine düşen payı alır. Catering işletme sahibi 7 bin ile 20 bin lira arasında bir kar kendine alabilir. Ancak bu rakamın altı ya da üstü olabilir. Çalışma standartları ve iş yoğunluğu belirleyici olur.

 

Catering Firması İşini Neden Seçmeliyim?

Eğer yemek sektöründe kendinize güveniyorsanız, catering dükkanı açmalısınız. Ben bu işin üstesinden kolaylıkla gelirim. Ticari kafam iyidir derseniz, girişebilirsiniz. Ayrıca temelde yemek sektörü ile ilgili bilgi ve birikiminiz varsa kolay adapte olursunuz. Sıkılmadan ve usanmadan severek catering firması işletebilirsiniz. İyi bir gelir beklenti içindeyseniz açabilirsiniz. Sektörü yakından takip ediyorsanız, gıda sektörünün kolay kolay bitmeyeceği bir dalı olduğunu anlamışsınızdır.

 

Sonuç

Catering firması açmak ciddi sermaye gerektirir. Belli bir bütçe harcamanız gerekir. Ayrıca her ay gıda ürünlerine belli bir fiyat ödeyeceğinizi hatırlatalım. Bu gibi sorunların altından kalktığınız zaman her ay belli bir getirisi olacaktır ve kazandıkça daha mutlu şekilde iş yapacağınızdan emin olabilirsiniz.


 

Catering Firması Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans