Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Çay Ocağı Nasıl Açılır?

Çay ocağı açmaktaki potansiyeller, kar marjı nedir?

Çay ocağı açmak, kimi insana göre basit bir iş gibi gelebilir. Ancak işin içine girdiğinizde öyle olmadığını göreceksiniz. Çaycılık işini basit ve sıradan görmek yanlış bir düşüncedir. Her işin kendi içinde belli zorlukları vardır. Çay ocağı işletecek olan kişilerin daha önceden bir tecrübeye sahip olmaları şart değildir.

İşi bilenler bir işletme sahibi olacak diye kural yok. Ancak genelde bu tarz işlerde çalışanlar belli bir süre sonra kendi işinin patronu olmak isterler. Kahvehane ve çay ocağı işleten kişilerin böyle bir girişimde bulunması daha mantıklı olacaktır. Sektörde çalışanlar, dükkanın işleyişini daha iyi bilecek ve ona göre davranacaktır.

 

Çay Ocağı Kurulum Maliyeti

Çay ocağı işletecek olan kişilerin en rahat edeceği konu sermayedir. Diğer meslek ve sektör gruplarına nazaran daha az maliyetle bir işletme sahibi olabilirsiniz. Ufak bir sermaye ayırarak hayalinizdeki dükkanı açabilirsiniz. 2019 yılını baz aldığımız zaman 10 bin ile 20 bin lira arasında sermaye gerekiyordu. Eğer dükkan size ait olursa maliyeti daha da aşağı çekebilirsiniz. Çay ocağı maliyetinin az olması birçok kişinin daha fazla girişimde bulunmasının yolunu açıyor.

2020 yılında söylediğimiz rakamların biraz daha üstüne çıktı. Ekonomi de yaşanılan dalgalanma soncu alacağınız ürünlerde fiyat farklılığı ortaya çıkabilir. Ancak yinede ortalama en fazla 30 bin lira harcayarak çay ocağı açabilirsiniz.

 

Çay Ocağı Açarken Lokasyon Önemi

Dükkan seçerken, konumuna dikkat edin. Kimsenin olmadığı ve insan potansiyelinin bulunmadığı yerlerden uzak durun. Dükkanın kirası ucuz olabilir. Zaten kirası ucuz olan dükkanın konumu o kadar da iyi değildir. Elbette iyi konumda ucuz dükkanlarda bulunabilir. Ancak seçim yaparken devlet daireleri, çarşı, pazar ve iş yerlerinin sık olduğu yerlere öncelik verilmelidir.

 

Çay Ocağı İşletmeciliğinde Kar Marjı

Çay ocağı açmak ile iş bitmiyor. Kazanmanız ve dükkanı çevirmeniz gerekecektir. Genellikle çay ucuz satılan bir ürün olarak bilinir. Gözünüzde ilk başta çaydan fazla para kazanılmaz mantığı oluşabilir. Ancak damlaya damlaya göl olur misali satışlar oldukça fiyatın tavan yaptığını göreceksiniz. Şöyle söyleyebilirim, çay ocağı işleten bir kişi aylık 30 bin liraya kadar para kazanabilir. Satacağı çay miktarına göre değişiklik gösterir. Ancak  ortalama bir maliyet söylememiz 5 bin ile 13 bin lira arasında kazandırması mümkündür.

 

Neden Çay Ocağı Açmalıyım?

Çay, Türk toplumunda önemli bir yere sahiptir. Yabancılar için kahve ne ise, bizler içinde çay odur. Sabah kahvaltı da ve akşam yemeğinden sonra vazgeçilmezdir. Dışarı çıktığımızda bile en çok tükettiğimiz içeceklerin başında gelir. Eğer bir de çayın yanına simit aldıysak ikili tamamlanmış olur. Simit ile çayın öyküsü de her zaman bir başkadır. Yemek kültürünün çok geliştiği ülkemizde, çayı ayrı bir yere koymalıyız. Sektörün oldukça geniş bir alana yayıldığını da görmekteyiz. Neredeyse her sokak ve cadde de çay ocağına rastlarız. Çay ocağı açmak hayalini gerçekleştirenler çok çalıştıkları takdirde büyük bir işletme sahibi olabilir. İsim ve marka olduğunuzda artık bayilik bile verebilirsiniz.

 

Sonuç

Çay ocağı açmak oldukça kolay bir iş serüvenine sahiptir. Çay ocağı açmak için gerekli belgeler toplandıktan sonra belediyelere başvurmanız gerekir. İş yeri açma ruhsatı, kimlik fotokopisi, dükkan kira kontratı (dükkanı kendine ait olanlar için geçerli değil) gibi evraklar dükkan açmak için istenilmektedir. Çay ocağı açmak hem keyifli hem de kazançlı bir iştir. Hizmet kaliteniz üst seviyede olursa kazanırsınız. Çay ocağında insan ilişkileri önemlidir. İnsanlara değer verirseniz, sürekli müdaviminiz olan müşteriler kazanırsınız.


 

Çay Ocağı Nasıl Açılır?

 

 

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans