Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Çiçek Dükkanı Nasıl Açılır?

Çiçek dükkanı kuruluş maliyeti nedir? Çiçekçilik işinde lokasyon seçimi nasıl olmalıdır? Çiçek dükkanında karlılık nasıldır?

Çiçekçi dükkânı açmak için araştırmalar yapamaya başladıysanız, iş kesinlikle ciddi! Yeryüzündeki en sempatik mesleklerden biri sayılan çiçek satıcılığı, işi becerebilen için iyi bir gelir imkanıdır. Herhangi bir dükkân açmak gibi sıradan aşamaları uygularsınız. Fakat satış aşamasına gelindiğinde, sarf ettiğiniz efor gerçekten önemlidir.

Çiçekleriniz taze olmalıdır. Sizden istenilen çiçeği hemen tanımanız istenecektir. Süslemeden anlıyorsanız, daha iyi olacaktır. Ve özel günler için alışılmışın dışında planlar üretirseniz işte o zaman köşeyi dönersiniz. Çiçekçi dükkânı açmak yeni bir meslek edinmek olmasa da çiçeklere yabancıysanız alışma dönemini görmezden gelmemeniz imkansızdır. İşin en güzel yanı ise, mis gibi kokan fesleğenlerin, orkidelerin, zambakların arasında saatlerce durmanız olacaktır.

 

Çiçekçi Dükkanı Kuruluş Maliyeti

Yapmayı hedeflediğinizi işin ilk olarak maliyetini düşünmeniz normaldir. Sonuçta bütçenize göre hareket edeceksiniz ki süreçte sıkıntı yaşamayasınız. Standart düzeyde bir yer açacaksanız yaklaşık 50bin lira harcayacaksınız. Bu miktar dükkânın bulunduğu bölgeye / semte göre değişebilir. Elit bir cadde üzerinde hizmet verecekseniz, müşterilerinizin istekleri de lüks olacağı için ürünlerinizi paketleme yaparken özenle davranmalısınız. Etkileyici yan ürünler, harcamalarınızı artırabilir. Unutmayın, müşteriyi memnun ederseniz ilk etapta kuruluşa harcadığınız parayı kısa sürede kazanabilirsiniz.

 

Çiçekçi Dükkanı Lokasyon Seçimi

Çiçekçi dükkânı açmak fikrinizde kararlıysanız size ufak birkaç tüyo vereceğiz. Mesela bunlardan ilki lokasyon. Dükkânı açacağınız konum, satışlarınız ele alındığında büyük rol oynar. Aynı lokasyonda birden fazla çiçekçi varsa, orada dükkân açmak iyi bir fikir değildir. Yalnız olmak bu meslekte, uzun süre varlığınızı koruyabilmek adına gereklidir. Siz herhangi bir çiçekçi olmamalısınız. Bir düşünün, diğerlerinden farkınız ne olmalı? Rengarenk saksılar mı? Küçük hediye önerileriniz mi? Dükkanınızın tasarımı mı? Müşterinizle olan bağınız mı? Bu soruların hiçbirini gözden kaçırmayın. İstenilenden fazlasını karşılıyor olmak, sizi tercih edenlerin sayısını her geçen gün artıracaktır.

 

Çiçekçi Dükkanında Karlılık Beklentisi

Çiçekçi dükkânı açmak yalnızca bir tabirdir. Çiçeklerinizi satabileceğiniz yeterli bir alan bile bu mesleği sorunsuz devam ettirmenizi sağlar. Ciddi anlamda büyük bir çiçekçi açmak gibi bir planınız yoksa, kira derdiniz de olmayacaktır. Yani sattığınız üründen elde ettiğiniz saf olarak elinizde kalacaktır. Tabii, dükkân sahibiyseniz ve çiçekçi dükkanınızı marka haline getirmek istiyorsanız işler değişir. Fazla para harcayıp, her türlü riski göze alıyorsanız bu elbette sizi kararınızdır. İşin daimî olması için çabaladığınız takdirde uzun dönemde güzel bir kar elde edebilirsiniz. Buraya herhangi bir sayı girmek, biraz absürt olacaktır. Sonuçta açtığınız çiçekçi dükkanını işletmek sizin elinizde ve potansiyelinize göre kazanacağınız için kesin şu miktarda karınız olur demek yanlıştır.

 

Neden Çiçek Dükkanı Açmalısınız?

Kulağa sizce de çok hoş gelmiyor mu? Mutluluk dozunu artırmak için ürün satıyorsunuz. Daima güzel bir şeye çabalıyorsunuz. Bu iş gereği de olsa, yürütebilmek çok önemli. Bir de hangi çiçeğin insanı ne şekilde motive ettiğini öğrenerek bunu kendi hayatınızda da uygulamaya koyacaksınız. Çiçekçi dükkanının sahibi olmak eğlencelidir. Müşterileriniz dükkanınıza girdiğinde, çiçeklerin güzellikleri karşısında satın alma hareketine geçmelidir. Bunun için çiçek bakımları her gün gerektiği şekilde yapılmalıdır.

 

Sonuç

Çiçekçi dükkânı en iddialı ve karlı iş fikirleri arasında ilk sıralarda gelmemektedir. Bu işe başlar başlamaz düzenli bir gelir elde etmeyi planlıyorsanız, üzülebilirsiniz. İşinize şans tanıyın ve büyümesine mâni olmayın. Anlatın, bol bol anlatın ki müşterileriniz işinize hâkim olduğunuzu bilsinler. Yıllardır çiçekçi dükkânı açmak hayalini kuruyorsanız, kendinize bu iyiliği yapın. Şayet dükkanı gerektiği gibi yönetemediğinizi düşünürseniz bu işe hobi olarak da devam edebilirsiniz.

 

 

 Çiçekçi Dükkânı Nasıl Açılır?


Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans