Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Dış Ticaret Firması Nasıl Kurulur?

Dış ticaret firması kuruluş maliyetleri, kar hedefleri, lokasyon seçimi hakkında bilgiler veriliyor.

Neredeyse insanlar var olduğu sürece, ticaret de olmuştur. İthalat ve ihracat anlamında bugün dünyanın her yerinden yiyecek, içecek, mobilya, giysi ve neredeyse her şeyi satın alabiliyoruz.

Kısaca ithalat ve ihracat kavramlarına göz atalım. Dış ticaret firması kurmak isteyenlerin karşısına çıkacak kavramları doğru anlamakta fayda var.

İthalat, bir ülkeden diğerine getirilen herhangi bir mal veya hizmet iken, ihracat, kendi ülkesinde diğer pazarlara satılmak üzere üretilen mal ve hizmetlerdir. Bu nedenle, bir ürünü (veya her ikisini) ithal veya ihraç ediyor olmanız, işleme yöneliminize bağlıdır.

Uluslararası ticaret, yeni milenyumun sıcak endüstrilerinden biridir. Modern uluslararası ticaret sistemi, malların bir ülkeden diğerine satışını, dağıtımını ve teslimatını gerçekleştiren karmaşık bir ithalat/ihracat işletmeleri ağıdır.

Sektörde bir iş kurmakla ilgileniyorsanız, birden fazla ithalat/ihracat işi olduğunu bilin. Yalnızca içe aktarmaya veya yalnızca dışa aktarmaya odaklanabilirsiniz. Belirli bir sektörde uzmanlaşmış bir üretici temsilcisi veya daha çok serbest çalışan bir komisyoncu olan bir ithalat/ihracat tüccarı veya acentesi olabilirsiniz.

Dış ticaret firması kurmak için önce, aşağıdaki özelliklerin veya becerilerin tümüne değilse de çoğuna sahip olduğunuzdan emin olun:

 1. İyi bir satıcı olun
 2. Organize olun ve evrak işlerinde iyi olun
 3. Farklı kültürlerden ve iş yapma şekillerinden insanlarla çalışmanın keyfini çıkarın
 4. Uluslararası iş geçmişine sahip olmak
 5. Spesifik endüstri uzmanlığına sahip olmak
 6. Seyahatin tadını çıkarın
 7. Alışılmadık saatlerde çalışmaya hazır olun

Dış ticaret firması nasıl kurulur? Adlı iş alanı için kurulum maliyeti, lokasyon ve kar marjı bilgilerine geçelim.

 

Dış Ticaret Firması Kurulum Maliyeti

Dış ticaret firması kurmak için maliyet farklılık gösterir. Burada kurulum maliyetleri dolar üzerinden de hesaplanabilir. Pazarınızı planlamanız veya hedeflemeniz ve potansiyel müşterilerinizin kim olacağını, hangi coğrafi bölgelerden yararlanacağınızı ve hangi belirli ürün veya hizmetleri alacağınızı belirlemeniz gerekiyor.

Kendiniz için iş yapmanın en önemli prensibi ise para kazanmak için paraya ihtiyacınız var. Başka bir deyişle, başlangıç sermayesine ihtiyacınız var. Bu maliyetler, ithalat/ihracat işi için 5.000 ABD dolarından az ile 25.000 ABD dolarından fazla arasında değişmektedir. Ev tabanlı çalışmaya başlayabilirsiniz, bu da ofis alanı kiralama konusunda endişelenmenize gerek olmayacağı anlamına gelir. Çok fazla envanter satın almanıza gerek yok ve muhtemelen çalışanlara da ihtiyacınız olmayacak.

Kısacası ilk başlangıç esnasında işleri belli bir düzeyde küçük olarak yürütebilirsiniz. Daha sonrasında ise işlerin büyümesiyle dış ticaret kurulum maliyeti hesabına katarak ilerleyebilirsiniz. Bir dış ticaretin olmazsa olmazı ise;

 • Modem ve yazıcı ile bilgisayar sistemi
 • Faks makinesi
 • İnternet/e-posta hizmeti
 • Yazılım
 • Pazar araştırması ve/veya ticari potansiyel müşteriler
 • Telefon
 • Sesli posta veya telesekreter
 • Kırtasiye ve ofis malzemeleri

 

Dış Ticaret Firması İçin Lokasyonun Önemi

Dış ticaret firması kurmak isteyen biri için lokasyon iyi seçilmelidir. Ticaret yapacak olan şirket, ulaşım noktasını baz almalı. Deniz, hava ya da demir yolu seçimine göre şirketin lokasyonu belirlenebilir. Ulaşım noktasında iyi bir konum hem maliyeti en az seviyeye indirir.

 

Dış Ticaret Firması İşinde Kar Marjı

İthalat/ihracat yönetim şirketleri genellikle yaklaşık yüzde 10'luk bir komisyon bazında çalışır. Bu ücretler, üreticinin ürün maliyetine dayanmaktadır.

Yani bu noktada ürün fiyatınız sandalye başına 121$'dır (110$ + 11$). Nihai fiyatı bulmak için, bu rakama başka maliyetleri de eklemeniz gerekecek: herhangi bir özel işaretleme veya paketleme, nakliye, sigorta ve ticaret kanalında başkalarına ödeyeceğiniz herhangi bir temsilci veya distribütör komisyonları. Kısacası ticaret yapan bir işletme komisyon ve ürün ya da hizmet başına çalışmaktadır.

 

Neden Dış Ticaret Firması Açmalıyım

Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olan girişimciler dış ticaret firması kurabilir. Günümüzde dünyanın her yerinden yapılabilmesi bu alanda iş sahası oluşturuyor.

 

Sonuç

Dış ticaret firması kurmak günümüzde halen güncel bir sektör. Hatta bir sektör dememek gerekir. Dış ticaret kendi için farklı sektörlerin yapıldığı bir iş sahası. Uluslararası kontaklarını iyi kurabilecek ve ticaret zekasına sahip olan kişiler için iyi bir alternatif.

 

 

Dış Ticaret Firması Nasıl Kurulur?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans