Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Diyaliz Merkezi Nasıl Açılır?

Diyaliz merkezi kuruluş maliyetleri nasıldır? Diyaliz merkezlerinde kar beklentisi ne düzeydedir? Diyaliz merkezi için lokasyon seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Sağlık sektörü günümüzde yatırım yapılabilecek en mantıklı işlerin başında geliyor. İnsanların sağlığa karşı öncelik tanıması sektörü her zaman üst sıralarda tutuyor. Sadece hastalık da değil kontrol ve farklı amaçlarla sağlık sektörü pek çok kişi tarafından tercih ediliyor.

Sektörün bu denli büyümesi yatırımcıların göz bebeği halinde. Yeni ya da farklı alanda girişimci olan bireyler sağlık sektörüne de yöneliyor. Ve bu sektör kendi içinde farklı dallara ayrıldığı için iş yapabilirlik daha da artıyor. Bunlardan biri de diyaliz merkezi. Peki diyaliz merkezi nasıl açılır?

Diyaliz merkezi açmak isteyenler için iyi bir rehber oluşturduk. Sektörün içinde avantajlı yanları nelerdir? Maliyet fazla mıdır? Yoksa diğer sağlık alanlarından farklı mıdır? Hepsini açıklayacağım.

Diyaliz, böbrek yetmezliği bulunan kişilerde uygulanan bir tedavi yöntemidir. Böbrek yetmezliği bulunan kişiler diyaliz tedavisi sayesinde sağlıklarına biraz daha kavuşabilmektedir. Ülkemizde böbrek yetmezliğine bağlı hastalık sayısı oldukça fazladır. Dünya geneline baktığımızda Türkiye, ilk 30 içinde yer almaktadır. Ayrıca önceki yıllarda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırma da ülkemizde 70 binden fazla diyaliz hastası bulunmaktadır. Ve bu sayısı 2023 yılında 150 bini geçeceği düşünülmektedir.

Obezite ve hipertansiyon gibi durumlar böbrek yetmezliğine neden olur. Özellikle de ülkemizde obezitelerin sayısını düşündüğümüzde yaygın bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden diyaliz merkezi açmak isteyenler iyi bir sektöre giriş yapabilir.

Diyaliz merkezi açmanın da bazı şartları vardır. Öncelikle illa bir sağlık alanında eğitim almanıza gerek yok. Ancak eğitim geçmişiniz diyaliz ile ilgili bir bölüm okuduğunuzda işe daha hakim olabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise ortak bir doktor ile diyaliz merkezi açmak. Bu daha mantıklı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Bir diyaliz merkezi açabilmenin şartları şu şekildedir;

  • Sağlık Bakanlığı tarafından yatırım izni alınmış belgeyi il sağlık müdürlüğüne verme
  • Yerleşim yeri ve kullanım alanlarının planı
  • Yangın ile ilgili tedbirler ve rapor
  • Binanın diyaliz merkezine uygun olduğuna dair izin belgesi
  • Yönetmelikte bulunan cihaz, araç ve gereçlerin yetkili tarafından onaylanmış belgesi

 

Diyaliz Merkezi Kurulum Maliyeti

Diyaliz merkezi kurulum maliyeti 1 milyon liraya kadar çıkabilmektedir. İşleteceğiniz diyaliz merkezinin konumu, cihazlar ve bina kirası gibi pek çok etken fiyatın içine dahil olur. Ortalama düzeyde bir diyaliz merkezi için 200.000 TL – 400.000 TL arasında harcama yapmanızda yeterli olacaktır. Tamamen sizin yatırım yapacağınız sermayeye bağlıdır. Diyaliz merkezi açmak için;

  • Tıp Teknisyeni
  • Hemşire
  • Diyaliz Makinaları
  • Ultrason Makinası
  • Muayene Masaları

Gibi kalemlere ihtiyaç olacaktır. Bunlar tamamen zaruri ihtiyaçtır. Bir diyaliz merkezinde muhakkak yukarıda saydıklarımız bulunmalıdır. Ayrıca diyaliz merkezi açmak için franchise sistemini de tercih edebilirsiniz. Daha önce bu işi yapan ve markalaşan kurumlarla anlaşabilirsiniz.

 

Diyaliz Merkezi İçin Lokasyonun Önemi

Diyaliz merkezleri hastane lokasyonu bulunan yerlere yakın olabilir. Ulaşımı kolay ve insanların şahsi ve toplu taşıma araçla gelebileceği konumlar seçilmelidir. Trafiğin yoğun yaşandığı konumlardan kaçınılmalıdır. Park problemi bulunmayan yerleşkeler ilk tercihiniz olmalıdır.

 

Diyaliz Merkezi Kar Marjı

Sağlık sektörüne giriş yapıp kar etmeyen çok az işletme sahibi vardır. Sağlık sektörüne yatırım yaparak işletme sahipleri sermayenin getirisini kısa ya da uzun fark etmeksizin muhakkak alır. İyi bir planlama ile diyaliz merkezinden kazancınız senelik 50.000 – 100.000 TL’dir. Bu ortalama bir veri olacağını söyleyelim. Daha fazla yatırımla kazanç 300.000 TL’ye kadar çıkabilir.

 

Neden Diyaliz Merkezi Açmalıyım?

Getirisi yüksek bir sektör arayan için yapılabilir. Diyaliz hastalığının yayılması sektör açısından sürekliliği olduğunu gösteriyor. Ayrıca eğitim aldıysanız diyaliz merkezi açılabilir.

 

Sonuç

Sağlık sektöründe planlama oldukça önemlidir. Bir diyaliz merkezi açmak istiyorsanız her şeyi düşünmelisiniz. En küçük ayrıntıyı bile hesaba katmalısınız. Ciddi bir yatırım yapacağınızı aklınızdan çıkarmayın.


 

Diyaliz Merkezi Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans