Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Dondurma Dükkanı Nasıl Açılır?

Dondurma dükkanı nasıl açılır? Dondurma dikkanı açmanın maliyeti nelerdir, nelere dikkat edilmeli?

Dondurma, yıllara meydan okuyan ve yazın lezzetine doyulmayan önemli yiyeceklerin başında gelir. Kimi menülerde soğuk yiyecekler kimi menülerde soğuk tatlı olarak tanıtılır. Kim nasıl tanıtırsa tanıtsın insanlar tarafından afiyetle yenilir. Bu işte bende varım diyenler için güzel hazırlanmış bir yazıya hoş geldiniz.

Dondurma dükkanı açmak isteyenler ve merak edenler için birebir yazı. Bu yazının içinde dondurma dükkanı nasıl açılır? Detaylı şekilde değineceğiz.

 

Dondurmanın 1 asrı aşkın bir hikayesi vardır. 100 yılı deviren dondurma ilk olarak İtalya’dan çıkmıştır. 1900’lü yıllarda ortaya çıkan bu lezzet günümüze kadar farklı çeşitleriyle gelmiştir. O seneden bu zamana kadar pek çok kimse bu lezzeti insanlarla buluşturmuştur. Günümüzde de sık tüketilen ve ileri de tüketilmeye devam edecek nadir lezzetlerden biridir. Dondurmanın mevsimi geçse de modası kolay kolay geçmez. Hatta birçoğumuz, ‘’Yaz gelse de dondurma yesek’’ deriz. Aslında sadece yazın tüketilmez, birçok insan kışında tüketir. Ancak en fazla tüketildiği zaman yaz mevsimidir.

Nisan ve Mayıs ayları başladığı zaman dondurma satanları da mutlu bir telaş başlar. Yaklaşık 6 ay sürecek olan dondurma mevsimi satıcıların yüzünü güldürür. Dondurma dükkanı açma konusunda karar verdiyseniz, uzun çalışma saatlerine alışmalısınız. Bu işi tek başına yapacaklar için yazın uzun çalışma saatlerine maruz kalacağını belirtelim. Birçok insanın yaz döneminde gecelere kadar dışarı da gezdiğini biliyoruz. Bu yüzden dondurma dükkanınında gece geç saatlere kadar açık olması gerekir. 17 – 18 saat dondurma dükkanı açık olmalıdır.

 

Dondurma dükkanı kurulum maliyeti

Dondurma dükkanı maliyeti iki farklı unsura bağlıdır. Dondurma üzerine iş yapmak isteyenler, ya bir kapalı alan ya da seyyar araba üzerinde satış yapar. Bu iki farklı şekilde hizmet verecek olan kişilerinde maliyeti ayrıdır. Her ikisi içinde ortalama bir fiyat söylemek biraz zor olabilir. Ancak kapalı bir alanda dondurma hizmeti verecek kişiler için 50 bin lirayı gözden çıkarmaları gerecektir. Seyyar satıcı olarak dondurma satışı yapacak işletme sahibi ise 50 bin liranın altında bu işi halledebilir.

 

Dondurma dükkanında lokasyonun önemi

Dondurma  açmak isteyenler için konum önemlidir. İşletmenin iyi satış yapabilmesi için işlek bir cadde de olması gerekir. İnsan popülasyonun fazla olduğu lokasyonlar tercih edilmelidir. Turistik beldelere yakın olan girişimcilerin buraları seçmeleri daha mantıklı olacaktır. Kıyı şeridinde açılan dondurma dükkanları da iş yapabilir.

 

Dondurma dükkanında kar marjı nedir?

Dondurma mesleği daha çok 6 aylık yaz döneminde yapılmaktadır. Özellikle de seyyar satıcılık yapanlar sadece 6 ay dondurma satışı yapabilir. Fakat belli bir mekanda açacak kişiler ise kışında dondurma işini sürdürebilir. Ancak bunlarda da kış mevsiminde farklı şekilde sunumlar yaparak satabilir. Yıllık olarak dondurma işinin size bırakacağı para miktarı 10 bin ile 40 bin lira arasında değişebilir.

 

Neden dondurma dükkanı açmalıyım?

Mevsimlik çalışmak isteyenler dondurma işine girişebilir. 6 ay sıkı bir çalışma ile kışı rahat geçirebilirsiniz. Ayrıca dondurma mesleğinin bitmeyecek olması sektörün önünü açık olduğunu belirtelim.

 

Sonuç

Dondurma dükkanı açmak veya dondurma seyyar satıcılık yapmak isteyenlerin öncelikle çalışma düzenini göz önünde bulundurmalıdır. Özellikle yaz mevsiminde belli bir düzenin olmayacağı ve yoğun bir tempo ile çalışmanın yaşanacağını söyleyelim. İki kişiyle yapılması halinde ise kar ikiye bölünecektir. Bu seçenek karın ciddi şekilde yüksek olduğu yerlerde düşünülebilir. Ayrıca dondurmak dükkanı açmak için şunlara dikkat etmek gerekir.

  • Dondurmanız son derece kaliteli ve lezzetli olmalı
  • Dondurma çeşidiniz fazla olmalı ( 8 – 10 çeşit dondurma çeşidi gerekli)
  • İşi yapacağınız yerde size rakip olacak kişilerin olmamasına dikkat edin.
  • Hızlı ve çabuk servis yapmalısınız
  • İnsanlar ile iletişinizi iyi sağlamalısınız. Güleryüzlü ve samimi olmalısınız
  • Doğal ve organik ürünlerin insanların gözünde daha değerli olduğunu unutmayın. Ürünleri bu şekilde seçerseniz satışınız daha da etkili olur.

 

Dondurma Dükkanı Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans