Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Döviz Bürosu Nasıl Açılır?

Döviz bürosu hangi hedeflerle açılmalı? Döviz bürosu kar marjları nasıldır? Döviz bürosu açarken lokasyon seçimi neden önemlidir?

Döviz bürosu açmak isteyen girişimciler için bu işin kolay olmadığını söylemek isterim. Dükkan açma maliyeti çok pahalı olmasa da döviz bürosu açılmasını sağlayacak şartlar oldukça ağır. İstenilen şartları yerine getirmek için ek bir sermaye gerekli. Sadece sermaye değil aynı zamanda anonim şirket de kurulmalıdır. İster yabancı ister Türk uyruklu olun Türkiye’nin her yerinde döviz bürosu açabilirsiniz.

Döviz bürosu nasıl açılır? Sorusuna daha iyi yanıt verebilmek için yazıyı şimdi detaylandıralım.

Ülkemizi ziyaret eden yabancı turistlerden dolayı döviz büroları aktif şekilde çalışabilmektedir. Sadece yabancı turistler değil gurbetçilerinde ülkemizi ziyaret etmesi ciddi döviz akışını ortaya çıkarıyor. Turistik beldelerde özellikle bir döviz bürosuna ihtiyaç oluyor. Hatta bazı yerlerde adımbaşı döviz bürosuna denk gelme ihtimaliniz çok yüksek. Son zamanlarda ülkemize turistlerin daha da çok akın etmesi böyle bir mesleğin yapılabilirliğini gözler önüne seriyor. Peki döviz bürosu açmak için şarlar nelerdir?

Döviz bürosu için farklı bir düzenleme bulunmaktadır. Bu tip bir işe girecekler için A ve B şeklinde bir gruplaşma yapılmaktadır. A grubunda 5 milyon TL’den, B grubunda ise 1 milyon TL’den az olması şartı bulunuyor. Yani müesseselerin ödenmiş sermayeleri bu rakamdan az olmalıdır. Ayrıca faaliyet izni almak içinde A grubunda 500 bin TL, B grubunda 200 bin TL ödenmesi gerekiyor. A grubu yetkili, B grubu da sınırlı yetkili müessese olarak geçiyor. Bu unvanlara sahip olmadan bir döviz bürosu açmak mümkün değil.

Gerekli mali güce ve belli bir itibara sahip olmak da döviz bürosu açacaklar için önemlidir. Hırsızlık, adam yaralama ya da başka yüz kızartıcı suçları işleyen kişilerin döviz bürosu açması için önünde engel. Döviz bürosu kuracak kişi ya da kişilerin veri borçlarının olmaması gereklidir. Gördüğünüz gibi döviz bürosu kurmak sanıldığı kadar kolay bir iş değil.

 

Döviz Bürosu Kurulum Maliyeti

Döviz bürosu kurulum maliyeti konusunu yukarıdaki şartlardan bağımsız işlemek gerek. Çünkü biraz önce saydığımız pek çok madde kurulum öncesi gerekli izinlerin alınması için yapılan resmi belge türleridir. Kurulum da ise tamamen dükkana odaklanmak gerekir. Bu durumda bir döviz bürosu açmanın maliyeti oldukça azdır.

Gerekli izinler alındıktan ve şartlar sağlandıktan sonra döviz bürosu açmak daha basittir. Döviz bürosunun açılması ofise benzetilebilir. Masa, sandalye, bilgisayar gibi eşyalar bulunmaktadır. Bunun yanında vezne, para sayma makinası gibi eşyalarda kullanılır. Kabataslak hepsinin maliyeti ise 80 bin TL ile 250 bin TL arasındadır.

 

Döviz Bürosu İçin Lokasyonun Önemi

Döviz dükkanı açacak bir işletme sahibi için lokasyon çok önemlidir. Konum döviz bürosunun adeta can damarıdır. Yanlış konum tercihinden dolayı harcadığınız sermaye boşa gidebilir. Bu yüzden seçim yaparken turistlerin yoğun olduğu konumlar seçilmelidir. Çarşı içi ve insanların kolay bulacağı yerler öncelikli olmalıdır.

 

Döviz Bürosunda Kar Marjı Nasıldır?

Döviz bürosunda kar oranları kur başına göre hesaplanır. İstanbul Kapalıçarşı gibi bir yerde rekabet çok olduğu için fiyatlandırma da ona göre yapılır. Ancak sizin bulduğunuz yerde ya da bölgede rakip olmazsa daha karlı bir fiyatlandırma belirleyebilirsiniz. Genellikle 1 Euro ya da 1 Dolar üzerinden 10, 20, 30 hatta 40 kuruş kar alabilirsiniz. Bu günümüzde daha çok yaygındır. İnsanların satmasını vazgeçirmek için bu şekilde yol izlenmiştir. Ancak burada kazanan döviz büroları olmuştur.

 

Neden Döviz Bürosu Açmalıyım?

Ciddi kar oranlarının bulunduğu bir sektör olduğu için açılabilir. Para başına belirlenen kar günümüzde oldukça kazançlıdır. Türkiye’nin her mevsimde turist ağırlamasını da işin içine katarsak mantıklı olabilir.

 

Sonuç

Döviz bürosu açmak adlı yazımızın sonucuna geldik. Bu işin kurulum aşamasındaki zorluğa dikkat çekmiştik. Ondan sonraki adımlar daha kolay olacağını söyledik. Tüm bunları düşünerek bir planlama yapılması gerekir. Tecrübeli kişilerden bilgi alarak son karar verilebilir.


 

Döviz Bürosu Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2023 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans