Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Fotoğraf Stüdyosu Nasıl Açılır?

Fotoğraf stüdyosu açmak mı istiyorsunuz? Bu yazımızda fotoğrafçı olarak kariyerini sürdürenlerin stüdyo açmak girişimlerine cevaplar vermeye çalıştık.

Fotoğraf stüdyosu açmak mı istiyorsunuz? Son yıllarda popüler bir meslek haline gelen fotoğrafçılık işini iyi yapanlar için güzel bir gelir kapısı olmuştur. Pandemi döneminde her sektör gibi fotoğrafçılık da geri planda kalsa da bu dönem bittikten sonra talep görmeye devam etmiştir.

Bu yazımızda fotoğrafçı olarak kariyerini sürdürenlerin stüdyo açmak girişimlerine cevaplar vermeye çalıştık. Fotoğraf stüdyosu nasıl açılır? Düzenli gelir imkânı var mıdır? Açılış sürecinde sıkıntılar yaşanır mı? Yazının devamında okuyabilirsiniz.

Fotoğraf Stüdyosu Açarken İstenen Belgeler

Fotoğraf stüdyosu açmak için önce şirket kurmanız gerekecektir. Bunun için ise bir sürü prosedür var. Şimdi sizlerle şirket kuruluşu için gerekli belgeleri paylaşacağız. Aşağıdaki sıralamaya uyduğunuz taktirde 2022 yılında fotoğraf stüdyosu açmak girişiminiz sorunsuz ilerleyecektir.

  • Şirket türünüzü belirleyerek başvuruda bulunmalısınız.
  • Şirket esas sözleşmesi hazırlamalısınız.
  • Fotoğraf stüdyonuz için hatırladığınız esas sözleşmenin mersise giderek onayını almalısınız.
  • Mersis sisteminden size verilen potansiyel vergi numarasını almalısınız.
  • Tescil için ticaret odasına başvurmalısınız.
  • Şirketiniz için noter tasdikli imza sirküleri almalısınız.
  • Yasal defterleri ticaret sicilinde ve noterde tasdik ettirmelisiniz.
  • Şirket açma bildirim formunuzu vergi dairesine vererek şirketinizi kayıt ettirmelisiniz.
  • Belediyeden işyeri açma ruhsatı almalı ve şirket kurma girişiminizde eksik bir hamle kaldı mı teyit ettirmelisiniz.

 

Fotoğraf Stüdyosu Açmanın Maliyeti

Sizi mutlu eden bir iş için kolları sıvadığınızda bu yolda daha fazla emek ve para harcamaya sıcak bakarsınız. Şundan emin olduğunuzda ise yeni bir iş kurmak için ayırdığınız bütçe gözünüze batmacaktır. Tabiki harcadığınız bütçeyi kısa sürede geri elde etmek! Daha önce fotoğrafçılık yaptırsanız şirket kurmak sizin için sadece bir basamaktır. Zirveye ulaşmak için şirket kurmak avantajlı olacaktır. Kaazancınızın sizi tatmin etmesi için donanımlı bir fotoğraf stüdyosu açmak kesinlikle şarttır. Peki 2022 yılı için fotoğraf stüdyosu açmanın maliyeti nedir sorusuna gelecek olursak şöyle bir bütçe aralığı vermek doğru olacaktır: 200.000 ile 700.000 TL!

Fotoğraf stüdyosu açarken herkesin şartları farklı olabilir. Sıfırdan ekipman alacaksanız ve daha lüks özelliklere sahip olan fotoğraf stüdyosu açmak ise hedefiniz sermayenizin olması sizi maliyet açısından yormayacaktır. Maddi olarak gücünüzü yetersiz hissediyorsanız düşük bir bütçeyle belli bir yere kadar da işleri yapabilirsiniz. Önemli olan bir yerden başlamaktır. Vakit kaybetmeden fotoğraf stüdyonuzu açarak profesyonelliğinizi duyurmaya odaklanın.

 

Fotoğraf Stüdyosu Kar Marjı

Geçmişe dayanan sadık müşterileriniz yoksa fotoğraf stüdyosu kar marjına daha ilk etapta odaklanmak sabrınızı sınayabilir. Müşteri kazanmak için daha geniş bir açıdan bakmalı ve ücretlendirme konusunda kar elde etmek için keskin politikalar izlememelisiniz. Fotoğraf stüdyosu açtıktan sonra sıfırdan bir işletmeyseniz reklam çalışmaları yaparak yaptığınız işleri tanıtmaya çalışın. Karlılık için erken hesaplamalara girmeyin ki işiniz hakkında umutsuzluğa kapılmayasınız. Çünkü en az 2 yıl çok ciddi kazançlar elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Tabii nadiren de olsa kısa sürede çok müşteri kazanan fotoğrafçılar olabiliyor. Kendinizi kanıtlamak bu işin olmazlarındandır. Kazanca değil başarmaya odaklandığınızda iyi kar elde ettiğinizi görebilirsiniz.

 

Fotoğraf Stüdyosu Açarken Lokasyonun Önemi

Fotoğraf stüdyosu deyip geçmemek gerekiyor. Yaptığınız işi ciddiye alıp araştırmalarınızı artırın. Lokasyonun bile işletmelerin kazançlarını etkilediğini biliyor muydunuz? Genel olarak hizmet veren bir fotoğraf stüdyosuysanız örneğin hem düğün fotoğrafı çekip hem doğum fotoğrafçılığıyla ilgiliyseniz rakiplerinizden ayrılaiblirsiniz. Hizmet verdiğiniz alan darsa rakip bir fotoğraf stüdyosunun sizin güzergahınızda bulunması müşterilerin seçim yapma ihtiyacını doğurur. En risksiz olanı rakibinizin olmadığı ve hedef kitlenizin doğrudan uğradı bir lokasyona stüdyonuzu kurmaktır.

 

Neden Fotoğraf Stüdyosu Açmalıyım?

Fotoğraf stüdyosu açmak günümüzün tartışmasız en eğlenceli ama en yorucu işlerinden birine sahip olmaktır. Bu iş de zamanla tecrübe kazanacağınız için küçük büyük demeden gelen işleri kabul etmelisiniz. Fotoğraf stüdyosu açsanız bile burayı bir şirket ya da dükkân gibi kullanacağınızı unutmayın. Özellikle zevklerin yıllar içinde değişmesi dış çekim isteklerini artırdığı için belli başlı işlerin dışında stüdyoyu kullanmazsınız. Ürün ya da katalog çekimi hizmeti veriyorsanız stüdyonuz eviniz gibi olacaktır. Fotoğraf çekmek incelikli bir iştir. Sahiden bu işi yapmak size keyif veriyorsa tutkunuzun peşinden gitmeye devam edin. Fotoğrafçılık geleceği olan ve yeniliklere açık bir iş modelidir.

 

Sonuç

Fotoğraf stüdyonuzu açmak isterken önceliklerinizi belirleyin. Bireysel mi çalışmak istiyorsunuz yoksa ekip mi kurmak hedefiniz? Dijital dünyada yer almak mu istersiniz yoksa reel ve sabit bir çalışma alanı mı size uyuyor? Tüm bu soruların cevabı bu çağa ayak uydurmakla yakından ilgilidir. Dünün fotoğrafçısı olmak marifet değildir. Kendiniz, ekibiniz, ekipmanlarınız ve planlarınız bugünü ve yarını kapsamalıdır. Konsept çekimlerine ayak uyduracak bir stüdyonuz farklı müşteri portföylerine adeta davetiye niteliğindedir. Bu çok yönlü mesleği seçip geliştirmeden önce yapabileceklerinizi düşünmelisiniz. Fotoğraf stüdyosu açmak hayalinizde kalmasın. Masrafları detaylı olarak düşünüp işletmenizin giderlerini hesap edip kararlı bir şekilde stüdyonuzu kurun. Devamlılık göstermediğiniz her iş sizi yarı yolda bırakır. Sabrederek işinize bağlı kalırsanız açtığınız fotoğraf stüdyonuzda belli bir tatmin edecek kazançlara ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Fotoğraf Stüdyosu Nasıl Açılır?


Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2023 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans