Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Giyim Butiği Nasıl Açılır?

Giyim butiği açarken nelere dikkat etmelisiniz? Giyim butiğinde kuruluş maliyetleri ve kar marjı nasıldır?

Günümüzde iş alanlarının çalışma prensipleri değişti. Geleneksel pazarın yanında dijital pazarlama da hayatımıza girdi. Sadece dükkan satışı ile sınırlı kalmayan işletmeciler online pazarı da önemsedi. Özellikle de giysi satışı yapan işletme sahipleri için dijital mecralar ayrı bir alan oluşturdu. Giyim butiği açmak isteyenler 2021 yılında fırsatlar halen bitmemiş olabilir.

Giyim sektörü kendi içinde oldukça geniş alana yayılıyor. Ancak sektörü genel olarak ele aldığımızda yeni girişimcilere de yer var. Eğer farklı bir fikir ve konseptle gelecekseniz, muhakkak ses getirirsiniz. Giyim sektörü yeniliklere oldukça açık. Farklı bir proje bu sektörde her zaman kabul edilebilir. Ama butik dükkanı açmak için öncelikle rakipleri iyi analiz etmek gerekir.

Giyim butiği nasıl açılır? Sorusuna yanıtımız kolay olduğunu söyleyebiliriz. Sıradan bir dükkan açma prosedürleri ile eşdeğerdir. Sadece online alanda da bir butik açmak istiyorsanız farklı yollar izlemelisiniz. Burada nasıl bir çalışma karakteri yapacağınızı belirlemelisiniz. Sadece internet üzerinden satış yapacaksanız, dükkan, elektrik, su ve çalışan giderleri gibi kalemleri düşünmenize gerek kalmaz. Eğer hem geleneksel hem de online pazarı seçecekseniz adımları ona göre belirlemek de fayda var. Her ne yaparsanız yapın iyi analiz edin ve yapılmamış bir şey bulun. O zaman işlettiğiniz butik ön plana çıkar.

 

Giyim Butiği Kurulum Maliyeti

Bir işe başladığınızda genellikle maliyet kısmın ele alırız. Eğer az bir sermaye ile yapılabiliyorsa bizler için daha cazip hale gelir. Ciddi sermaye gerektiren işlerde ise kar oranının daha yüksek olmasını bekleriz. Giyim butiği açmanın kurulum maliyeti ortalama seviyelerde sayılabilir. Elbette kurmak istediğiniz dükkanın konsepti, büyüklüğü, satılacak ürünler sermayeyi doğrudan etkiler. Oldukça lüks bir butik açabilirsiniz. O zaman sermayeyi arttırmalısınız.

Normal bir butik açmak istiyorsanız ortalama 40 bin ile 150 bin lira arasında bütçeniz olmalıdır. Sadece dijital ortamda satış yapacaksanız, 15 ile 30 bin arasında bir sermaye ile de hayalinizdeki butik dükkanını açabilirsiniz.

 

Giyim Butiği Açarken Lokasyonun Önemi

Lokasyon seçiminde nasıl bir işletme ağına sahip olacağınız yol belirleyici olmaktadır. Butik mağazası açmak istiyorsanız, ana cadde, sokak ve mahalle seçimi yapılmalıdır. Hitap ettiğiniz kitlenin yanı başında olmak avantaj sağlar. Ancak online alışveriş sistemini kullanacaksanız, lokasyonu ikinci planda tutabilirsiniz. Burada da kargolama önemli olduğu için anlaşacağınız kargo şirketinin yanı başınızda olması avantaj sağlar. Kargolama esnasında zamandan ciddi şekilde tasarruf elde etmek mümkün hale gelir.

 

Giyim Butiği Kar Marjı

Giyim butiği açmak isteyenlerin en merak ettikleri konu da kar marjıdır. İşletmenin kendini çevirebilmesi ve sizi yeteri kadar geçindirmek için belli bir kazanç sağlamalısınız. Bu kazanç yapacağınız işle doğru orantılı olacağını unutmayın. Eğer piyasada çabucak tutunursanız, kazancınız beklemediğiniz seviyelere gelebilir. Burada sıradan olmaktan kurtulmayı deneyin. Tüm bunları dikkate aldığımızda ortalama olarak 3 bin ₺ ile 15 bin ₺ arasında gelir sağlamak mümkündür. Fiyatları daha da zorlamak sizin elinizdedir.

 

Neden Giyim Butiği Açmalıyım

Butik açmak, son zamanların trendi. Peki bu trendin için neden olmalıyım ya da neden açmalıyım? Sorusuna yanıt bulmak gerekir. Girişken bir yapınız varsa ve insan ilişkileriniz gerçekten iyiyse açabilirsiniz. İnsanlarla vakit geçirmeyi seviyorsanız tam size göre. Aynı zamanda ticari işlemler hakkında belli tecrübeler edindiyseniz giyim butiği ilginizi çekecektir.

 

Sonuç

Evet, giyim butiği açmak adlı yazımızın sonuna geldik. İlk başta söylediğimiz araştırma ve rekabet konularını unutmamak gerekir. Ve farklı bir konsept her zaman işletmeyi ön plana çıkarır. Dijital kanallar her zaman kullanılmalıdır. Reklam ve kampanya düzenleyerek iş hacminin genişleyeceğini unutmayın.


 

Giyim Butiği Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans