Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Gözlemeci Dükkanı Nasıl Açılır?

Gözlemeci Dükkanı Nasıl Açılır? Gözlemeci dükkanı açmaktaki potansiyeller, kar marjı nedir?

Yazılımda Öne Çıkan Markalar

Subbbbbbbbwo

hibyazilim2

 türkiyenin ilk hybrıd otomasyon sistemi 1 1

Gözlemeci dükkanı açmak, gözleme yemek kadar kolay aslında. Nasıl mı? Dükkan açma konusuna yazının ilerleyen bölümlerinde değineceğiz. Şimdi gözlemeci sektörüne bir bakış atalım. Gözleme, yöresel bir börek olarak bilinmektedir. Peynirlisinden tutunda ıspanaklı, patatesli, kıymalı onlarca çeşidi vardır.

Şehirlerarası yolculuk yapanlar dinlenme tesislerinde sıklıkla gözlemeciye denk gelir. Elbette sadece dinlenme tesisi değil, tarihi han, hamam ve çarşı gibi yerlerde ufak ufak dükkanlarda acıktığınızda karnınızı gözlemeci dükkanında doyurabilirsiniz. 

Geleneksel Türk mutfağında gözlemenin yeri her zaman ayrıdır. Bu kadar çok sevilmesinin nedeni, çay ya da ayrana iyi dost olmasından kaynaklanır. Aperatif ürün olması ve hemen hazırlanması toplum tarafından da çabuk kabul görür. Gözlemeyi 7’den 70’e herkes sever. Her il ilçe veya belde de muhakkak bir gözlemeci dükkanı vardır. Hatta bazı yerlerde daha fazla gözlemeciye rastlamışızdır. Sizlerde bir gözleme dükkanı açmak istiyorsanız tam fırsatı olabilir.

Gözlemenin bazı sektörler gibi dönemsel ya da mevsimlik bir süreci yoktur. 12 ay boyunca iş yapabilme kapasitesine sahiptir. Gözleme dükkanına sahip bir işletme yaz - kış demeden iş yapabilir.

 

Gözlemeci Dükknaında Kuruluş Maliyeti

İşletme sahibi olmak ya da dükkan açmanın en stresli tarafı kuruluş maliyetidir. İnsanların yüzde 95’i kendi işinin patronu olmak ister. Ancak kendi işinin patronu olmanın önündeki en büyük engel sermayedir. Belli bir sermayeye sahip olamayanlar yapmak istedikleri işi hep hayalde tutar. Fakat günümüzde bazı işlere devlet kredi vermektedir. Sadece kredi değil KOSGEB adı altında karşılıksız hibe şansı da genç girişimcilere tanınmaktadır.

Gözlemeci dükkanı açmak sanıldığı kadar maliyetli değil. Birçok sektöre göre daha az sermaye ile gözlemeci dükkanı açılabilir. Dükkan açmadan önce 6 aylık ya da 1 senelik maliyetleri düşünerek işe girişmek mantıklı olacaktır. Tüm sonuçlar düşünülerek hareket edilmelidir. Ortalama 30 bin ile 50 bin lira paranız olduğunda bir gözlemeci dükkanı açabilirsiniz. Kiralayacağınız dükkanın fiyatına göre ortaya çıkan maliyet değişebilir.

 

Gözlemeci Dükkanında Lokasyon Önemi

Kimi işletme sahipleri, dükkanının iyi bir konumda olmadığından şikayet eder. Dükkanının konumu daha iyi bir yerde olsa işler büyük ihtimal büyümeye başlayacaktır. Evet, lokasyan bir dükkan için oldukça önemlidir. Dükkanın değerine değer katan bulunduğu konumudur. Ancak iyi bir tanıtım yapıldığında konum ikinci planda olabilir. Konum kadar kendini iyi tanıtmak da önemlidir. Diğer yandan dükkanının konumunu elbette yabana atamayız. Cadde üstünde ya da oldukça işlek bir yerde dükkanı olan kişinin işleri daha fazladır.

Dükkan seçerken bulunduğu konuma dikkat etmek gerekir. Şunu da söyleyelim iyi dükkan demek, iyi yüzünüzü güldürecek bir yatırım demektir. Yine de dükkan seçimi yaparken bütçeyi de aşmamak lazım. Gözlemeci dükkanı açmak isteyenler, işin iyi olduğu sürece hangi konumda olursa olsun müşteri çekebilecektir.

 

Gözlemeci Dükkanında Kar Marjı

İşletmeyi kurdunuz ve dükkan açıldı. Her şey bitti mi? Tabi ki hayır. Dükkanın işleyebilmesi ve kendini çevirebilmesi için belli bir kazanç sağlaması gerekir. Gözleme maliyeti oldukça düşük yiyecek türüdür. Hem işletmeler tarafından hem de müşteriler tarafından bu yüzden fazlasıyla tercih edilmektedir. Doyurucu olması ve her zaman sevilmesi sık tüketilen yiyeceklerin arasında yer almasını sağladı.

Gözlemenin maksimum fiyatı 4 ile 7 lira arasındadır. 10 liraya satan yerlerde var. Ancak daha çok turistik yerlerde bu fiyatlara rastlamak mümkün. 1 gözlemeden de ortalama 3 lira kar bırakabilir. Sonuca baktığımızda tüm masrafları çıktığımız zaman aylık 5 bin ile 7 bin lira arasında kar bırakabilir. Ancak bu fiyatlarına aşağısı veya yukarısı da olabilir.

Sonuç

Bir dükkan açmaya karar verdiniz. Ancak sektörü bir türlü belirleyemediyseniz, gözlemeci işine şans verebilirsiniz. Gıda sektörü ile aranız iyi ve bu işlerden anlıyorsanız tam size göre. Fazla bir sermayeniz yoksa gözlemeci dükkanı açmak kararsız kalan herkes için uygun olacaktır. Sonuç olarak gözlemeci dükkanı iyi bir girişimdir ve doğru lezzetler bir arada kullanıldığında güzel kazanç elde etmenizi sağlar.

Gıda sektöründe bayilik veren firmalara buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 Gözlemeci Dükkanı Nasıl Açılır?


Gıda Kategorisinde Diğer Bayilik Fırsatları

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans