Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Halı Saha Nasıl Açılır?

Halı Saha Nasıl Açılır? Halı saha açarken gerekli belgeler nelerdir? Halı saha kurmanın maliyeti nasıldır?

Bir grup arkadaşla spor yapmak ve günün stresini atmak için çok sayıda kişi halı saha alanlarını kullanmaktadır. Bu halı sahalar kimi zaman belediyelere veya vakıflara ait olmakla beraber, kimi zaman ise özel olarak işletilen halı sahalara rastlamak mümkündür. Oldukça popüler şekilde kullanılan bu halı saha alanları, yeni bir iş kurmayı planlayan kişiler için iyi bir fırsat oluşturmaktadır.

Dolayısıyla “halı saha nasıl açılır?” sorusunun cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Yazımızda halı saha açmak için ihtiyaç duyulan maliyet, lokasyon seçimi ve kar marjı gibi önemli konulara detaylı bir biçimde değineceğiz. Böylelikle halı saha açmak konusunda aklınızda bulunan soruların cevabını yazımızda bulmuş olacaksınız.

Halı Saha Açmanın Maliyeti

Yaygın bir şekilde kullanılmakta olan bu alanları açarken merak edilen konulardan biri halı saha açma maliyeti ve halı saha açmak için ne kadar bir yatırıma ihtiyaç duyulduğudur. Halı saha açmak için öncelikle yeterli miktarda alana ihtiyaç vardır. Yönetim için gerekli bölümler ve soyunma odaları gibi işlevsel alanlar da dahil olmak üzere bu alan 2000-2500 metrekare civarında olmalıdır. Halı saha için yeterli alan oluşturulduktan sonra kurulum için bu işlem konusunda uzmanlaşmış firmalardan yardım almanız gerekecektir. Çünkü konu hakkında uzmanlığınız yoksa yönetmeliklere uygun bir halı saha kurulumu yapmanız oldukça zordur. Toplamda bir halı saha açmanın maliyeti 400-500 bin TL civarındadır.

 

Halı Saha Açarken Lokasyonun Önemi

Halı saha kurulumu için profesyonel bir firma ile anlaşmak dışında, halı saha açarken lokasyon seçimi de oldukça önemlidir. Öncelikle seçtiğimiz lokasyonun halı saha kurulumu için uygun bir alan olması gerekir. Zeminin düz olması ve oyuncular için zorluk oluşturmaması önemlidir. Ayrıca bu alan kolay bir şekilde ulaşılabilen, mümkünse ziyaretçilerin araçlarını park edebilecekleri bir yere yakın lokasyon seçimi yapmak faydalı olacaktır. Halı sahaya kişisel araçları yerine toplu taşıma araçları ile gelmeyi tercih eden ziyaretçiler için de lokasyonun otobüs, metro durağı gibi yerlere yakın olması işletmenin başarısı açısından yararlıdır.

 

Halı Saha Kar Marjı

Başarılı bir halı saha açmak oldukça masraflı olsa da yeterince rağbet gören halı sahaların kar marjları da gayet yüksek olmaktadır. Bu tür bir işletmede kar marjını belirlemek için öncelikle çeşitli masrafları hesaba katmamız gerekir. Bir halı sahanın düzenli masrafları arasında öncelikle personel giderleri ve elektrik gibi harcamalar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra düzenli olarak çevre düzenlemesi için giderler olabilmektedir. Masrafları hesaba kattığımız zaman, halı saha kar marjını belirleyen en önemli faktörler halı sahanın rağbet görüp görmemesi ve ne kadar süre işletildiğidir. Bu faktörlere ek olarak her kullanıcıdan saat başı alınan halı saha kullanım ücreti de bir halı sahanın kar marjında önemli etkiye sahiptir. İyi derecede rağbet gören ve günde 9-10 saat kadar işletilen bir halı saha yaklaşık 30.000 TL ile 100.000 TL arasında bir ciro elde edebilmektedir. Bu aralık bahsetmiş olduğumuz faktörler ve diğer pek çok etkene bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

 

Halı Saha Açmak İçin Belgeler

Her işletmeyi açarken olduğu gibi, halı saha açmak için de çeşitli belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Halı saha açarken gerekli belgeler, belediyeden ruhsat almak gibi işlemler için lazım olacaktır. Bunlar şu belgeleri içermektedir:

 • 2 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • İşletici kimlik bildirme belgesi
 • Fotokopi halinde imza sirküleri ve ticaret sicil gazetesi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Fotokopi halinde oda faaliyet belgesi ve oda dicil tasdiknamesi
 • Fotokopi halinde tapu ve yapı kullanma izin belgesi
 • İşyeri krokisi
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • ASAT işyeri açma ruhsatı görüş belgesi

 

Neden Halı Saha Açmalıyım?

Halı saha açmak oldukça masraflı ve garantisi olmayan bir iştir. İşletme oldukça başarılı olabileceği gibi büyük zarara uğramak da mümkündür. Ancak halı sahalar oldukça popüler alanlardır ve yaygın şekilde kullanılmaktadırlar. Dolayısıyla halı saha açmak adımlarını doğru atan işletmeciler için karlı bir yatırım olabilmektedir.

 

Sonuç

Eğer halı saha açmayı planlıyorsanız, bu iş için doğru alanı seçmeli ve yeterli sermayeye sahip olmalısınız. Ardından gerekli belgeleri de bir araya getirerek halı saha açabilirsiniz. Açmış olduğunuz halı sahayı doğru şekilde işleterek ve işletmeniz hakkında tüm adımları doğru bir biçimde atarak, zaman içerisinde iyi kar marjlarına ulaşabilirsiniz.

 

 

Halı Saha Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans