Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

ICEBERRY Franchise

ICEBERRY

Iceberry Özel Röportaj

Mustafa Erçin Erkmen
Satış & Pazarlama Müdürü

Yoğurt sizin için ne ifade ediyor, Iceberry ‘nin hikayesi nasıl başladı?

2010 yılında başlayan bir hikaye Iceberry’nin hikayesi. Firma sahibinin Yunanistan’da bu lezzeti tatması ve benzer mutfaklara sahip Türkiye’de de yeme içme kültürünün amiral gemisi olması gerektiğine kanaat getirmesi sonucu yola çıkıldı. Şeker içermemesi, %100 Doğal olması sağlıklı olması sebebi ile Yoğurt Tüketiminin bu formu ile birlikte artması üzerine kurulu bir planlama. Bu doğrultuda ilk sloganımızın “Sağlıklı Yoğurt Hareketi” olması her şeyi özetliyor aslında. Yoğurdun bizde uyandırdığı ilk imge ise kesinlikle Sağlık.

 

Türkiye’de gıda pazarındaki rekabetle birlikte pazar da hızla büyüyor. Sizce gıda sektörünün Türkiye’de geldiği nokta nedir ve varacağı yerde sizin hedefleriniz nelerdir?

Türkiye’de ki büyüme, sektörde yer alan bütün markalar için oldukça umut verici. Ayrıca Türkiye özelinde inşaat gibi küçülen sektörlerde ki aktörlerin ilgisi de pazarı daha da hareketlendiriyor. Gelir kaleminin peşin ve günlük toplanıyor olması burada her yatırımcı adayının ilgisini çeken baş etmen. Bunun ile birlikte Global dünyada yaşanılan hızlı tüketim ve gündemin anlık belirlenmesi sektörde de gözlemlenebiliyor. Bir anda parlayan ve altyapısı olmayan ürünler lezzeti değil de sadece farklılığı gözettiğinde, hızlı bir büyüme sergilerken düşüşleri de bir o kadar sert ve ani olabiliyor. Örnek vermek gerekirse; bu senenin başında gıda sektörünün en hızlı parlayan ürünü üzerine İstanbul Kadıköy’de faaliyete başlayan 27 satış noktasından bugün sadece biri ayakta kalabilmiş. Fizibilitesi iyi yapılmamış, kurulum maliyetleri düşük ve altyapısına dikkat etmeden yapılan yatırımların birçoğu başarısızlığı beraberinde getiriyor. Yatırım maliyeti çok düşük ise aynı cadde üzerinde adım başı aynı ürünü satmaya çalışan işletmelerle karşılaşıyoruz. Bu karşılaşma maalesef anlık ve kısa dönemli olsa da birçok yatırımcı adayı ilk girişimcilik deneyimlerinden hayal kırıklığı ile ayrılıyor. Bu anlamda gıda sektöründe de yatırımcı adayını bilinçlendirecek ve yardımcı olacak bir platforma ihtiyaç duyulduğu kanaatindeyim. Gıda sektöründe uzun dönemde işini doğru yapan ve uzmanlaşmış markaların ayakta kalacağı ve sektöre yön verecekleri tecrübe edilmiş bir gerçek. Ayrıca sağlıklı beslenme konusunda duyarlı ve kaliteli fiziksel performans konusunda hassas bir jenerasyonun geldiğini de net bir şekilde görebiliyoruz. Bu bağlamda Iceberry Türkiye bugün olduğu gibi yarında; hem de daha güçlü bir şekilde gıda sektörünün öncülerinden olacaktır.

 

Dondurma’nın yerini ne zaman alacaksınız veya aldınız mı?

Dondurmanın yerini alabilmek gibi iddialı bir söylemle yola çıkmış olmakla beraber bu konuda Sağlıklı beslenme konusunda bahsettiğimiz jenerasyonun desteğine ihtiyaç duyduğumuzu söylemekte bir sakınca görmüyorum. Dondurma ile Frozen Yoğurdu kıyasladığımızda iki ürün arasında ki fark bariz bir şekilde Frozen Yoğurt’tan yana. Dondurma şeker içeren, yediğinizde tokluk hissi yaratıp ağzınızda şeker tadını hissettiğiniz, su oranı genellikle yüksek, katkı maddesi ihtiva eden bir ürün. Bununla birlikte Frozen Yoğurt şeker içermeyen, fresh ve yediğinizde damağınızda kaymaksı bir tat bırakıp tabiri yerindeyse “baymayan”, yağ yakım hızını arttıran ve sınırsız garnitür ve meyvenin yanına yakıştığı eşsiz bir ürün. Biz Frozen Yoğurdun dünya da olduğu gibi Türkiye’de de Dondurmanın çok ciddi bir alternatifi olacağını öngörüp bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz.

 

Franchise ile büyüme kararını ne zaman aldınız? Bu konudaki hedefleriniz ve büyüme hedeflerinizi gerçekleştirmek için aldığınız aksiyonlar nelerdir?

Firmamızı kurmaya karar verdiğimiz gün Franchise sistemi ile büyüme kararını aldık. Bu doğrultuda ilk günden itibaren tek bir satış noktası kurulumunu yapmaktan ziyade Franchise almış bir işletme gibi hareket ettik. Sistemi önce kendi işletmemiz üzerinde test edip geliştirme adına açılmış bir satış noktasıydı. 2019 ilk yarısı itibari ile 15 bayii ve 18 satış noktasına sahibiz. 2019 son çeyrekte 3 yeni açılışımız olacak. 2020 hedefimiz ise 28 şube. Iceberry Türkiye için açılan şubenin kar yapması ve uzun yıllar ticari yaşamına devam etmesi yeni nokta açılışından çok daha önemli. Bu doğrultuda inanmadığımız işletmeci veya lokasyonda kesinlikle bulunmuyoruz. Büyüme stratejimiz yavaş fakat sürdürülebilir başarıyı hedefleyen bir büyüme modeli.

 

Sizin bir Franchise adayında aradığınız özellikler nelerdir? Markanızın temsilcisi olacak her bir Franchise’ın kurum kimliğine bağlılığını hangi yöntemlerle tesis etmeyi düşünüyorsunuz.

Öncelikle Aktif Yöneticilik yapması bizim için olmazsa olmaz. Yaşayan bir işletmenin içinde var olan bir paydaş olması gerekiyor. Iceberry Türkiye ailesi olarak birlikte öğrenip birlikte gelişen bir yapıyız. Bu nedenle katılımcılık ve takım oyuncusu olmakta önemli kriterlerimizden. Sistemimiz içinde bayilerimizin iletişimi oldukça kuvvetli. Bunu sağlamak adına ilk eğitimi aktif olan bir franchise şubemizde gerçekleştiriyoruz. Yerinde eğitim programımızda ise başka bir aktif şubemiz yeni açılan şubede eğitime geliyor ve tecrübelerini paylaşıyor. Ayrıca bizde şubelerimizin önerilerine ve yeni fikirlerine çok açığız. Örnek vermek gerekirse “Iceberry Juice Bar” menümüzde yer alan ürünlerin birçoğunun fikir babası Gazipaşa şubemiz. “Iceberry Crepe” menümüzde Zeruj şubemizin emeği büyük ve “Iceberry Bubble Waffle” için Pelican şubemizin desteği olmasa bu kadar güçlü ve başarılı bir ürün ortaya çıkaramazdık. Bunların hepsine baktığımızda kurum kimliğine bağlılık merkezden şubemize kadar bir bütün olarak hepimizi ifade ediyor ve bu konuda eşsiz bir örneğe sahip olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Perakendenin büyüme hızı oldukça yüksek bu sektörde gıda yatırımcısı sizi neden tercih etmeli? Sektördeki diğer firmalardan sizi ayıran özellikler nelerdir?

Iceberry Türkiye Alternatifsiz bir ürün olan Frozen Yogurt pazarının en köklü ve en çok şubesi olan markası. Bunun ile birlikte zengin menüsü sayesinde Cafe konseptinde el yapımı fresh ve farklı ürünleri ile alternatifsiz görünüyor. Franchise sistemi ise başlı başına tercih sebebi. Sistemde hemen hemen her bütçeye uygun yatırım modelleri mevcut. Mini konsepti 80.000 TL, Corner konsepti 110.000 TL, Shop 150.000 ve Up Life konsepti 250.000 TL tutarında ki bir yatırım ile anahtar teslim kurulabiliyor. Açılan şubeye özel fizibilite sonucu, her şube için bölgesel dinamiklerden en az etkilenecek menü ve reçeteler uyguluyoruz. Ayrıca yine her şubeye özel hesapladığımız başabaş noktasının üzerine çıkmadan şubeden Loyalty almıyoruz. Sektör de ki çoğu aktör toplam cirodan şubesi kazansa da kazanmasa da %3-%5 arası pay talep ediyor. Iceberry Türkiye ise noktanın kar etmeye başladığı rakamı en başta belirleyip, bu rakamın üzerinde kalan kısımdan %3 pay almakta. Bunların hepsini alt alta topladığımızda inovatif menüsü ve Franchise sistemi ile, sektörde farklı bir konumlaması olduğu için on yıllık bir süre içerisinde büyümesini devam ettiren nadir firmalardan biri olarak dikkat çekiyor.

 

Yatırımcı buldunuz, sözleşmeler imzalandı, açılış yapıldı. Sonraki süreçte Iceberry sürecin neresinde olacak?

Iceberry’nin işinin başladığı asıl kısım işte tam da burası. Her konuda ayrı ayrı uzmanlaşmış arkadaşlarımızın ve şahsen benim 7/24 telefonlarımız açık ve her krizi anında yönetebilmek ve müdahale edebilmek adına şubelerimizin yanında yer alıyoruz. Personel desteğinden, dönemsel eğitime kadar her aşamada ve aylık değerlendirmelerde bayii ile eşgüdümlü çalışmaya devam ediyoruz.

 

Franchise sürecinde yatırımcı için finansman süreci nasıl işliyor? Devlet, banka ve çeşitli desteklerden faydalanmaları için kurumlarla anlaşmanız var mı?

Kosgeb danışmanlarımız ve çalıştığımız bankalar ile birlikte gerekli desteği sağlıyoruz.

 

Son olarak; bana öyle bir şey söyleyin ki yarın franchise sözleşmesi imzalayalım?

Herhangi bir şubemizi arayıp deneyimlerini öğrenin  Bir sonraki gün İstanbul Franchise Ofisinde sizi bekliyor olacağım.

 

ICEBERRY

2011 Yılında kurulan firmamız "Kalabalık havasız ofislerden, tüm gün masa başında oturmaktan, bitmeyen toplantılardan, asla memnun edemediğiniz patronunuzdan, yöneticinizden bıktıysanız ve bu emeğinizi kendi işinize harcamak istiyorsanız beraber kazanmak için biz buradayız. Kazan-kazan söylemi ile yola çıktığımız franchise sistemi tatlı hayallerinize ulaşmanın en kolay yoludur. Siz sadece hayal edin, biz geri kalan her şeyi sizin için düşündük."

Böylesine tatlı bir işi en doğal malzemelerle, evde yapılmış gibi butik yöntemlerle yapmanın verdiği güven ve huzur da ayrı tabi ki. Bu tatlı işi yaparken de İnsanlara tarihin en büyük ikilemini ortadan kaldırmanın lüksünü sunuyoruz: Hem tatlı ye hem sağlıklı kal.

Iceberry Türkiye İletişim Bilgileri

Marka

Iceberry Türkiye

Yetkili Kişi

Mustafa Erçin Erkmen

Sabit Telefon

-

GSM

0530 928 4772

Franchising Teknik Detaylar

Sektör

Gıda

Marka Adı

ICEBERRY

Yatırım Tutarı

100.000 TL

İsim Hakkı Bedeli

Yok

Yatırımın Geri Dönüşü

6 - 18 Ay

Ortalama Kar Marjı

Ürün bazlı % 350

Kuruluş Yılı

2011

Çalışan Sayısı

12

Merkez Ülke

Türkiye

Hedeflenen Şube Sayısı

46

Mevcut Şube Sayısı

18

Son 1 Yılda Açılan Şube Sayısı

10

Reklam Katılım Ücreti

Yok

Gelirlerden Pay

% 3

Hedef Bölge

Türkiye

Ürün / Hizmet Kapsamı

Gıda

Şube Büyüklüğü

10 m2 - 200 m2

Destekler

Her aşamada bilgilendirme, danışmanlık.


Bayilik Başvuru Formu

Invalid Input
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazınız.
Lütfen telefonunuzu yazınız.
Lütfen e-posta adresinizi yazınız.
Lütfen şehir belirtiniz!

Gıda Kategorisinde Diğer Bayilik Fırsatları

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2023 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans