Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir?

İmza sirküsü resmi işlemlerde evrakta sahteciliğin önüne geçilmesi için gerekli ve zorunlu bir evrak olup imza sirküsünde yetkilendirilen kişinin yan yana 3 (üç) adet imza örneğinin bulunduğu firma adına resmi işlemlerin kimin yapacağını gösteren ve noter onayı gerektiren bir belgedir.

Bu belgeye sahip olmayan bir kişi kurumu ya da firmayı temsil edemez.

İmza Sirküsü Nasıl Alınır?

Firmanızın vergi levhası, ticaret sicil gazetesi, imza sirküsüne sahip olacak kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi ile birlikte Notere başvuru yapılır. Noter tarafından hazırlanacak imza sirkülerinde firmanın ünvanı, adresi, sicil numarası, vergi numarası yer alırken, yetkilendirilmiş kişiye ait kurumu temsil şekli, temsilin süresi, kurum içindeki ünvanı, yetki alanları, nüfus bilgileri ve imza örnekleri yer almaktadır.

Belge üzerinde ayrıca ilgili kurum ya da şirkete dair temel bilgiler de yer alabilmektedir.

İmza Sirküsü Noter Ücreti Ne Kadar?

2022 yılında noterden alınacak tek nüsha imza sirküsü ücreti 108 TL dir. Alınan nüsha sayısına göre artış olacaktır. Yani tek nüsha imza sirküsü için alınan ücret ile iki nüsha için alınan fiyatlandırma farklı olmaktadır. İmza sirküsü ilk nüsha ücreti 108 TL olarak belirlenmiştir, fakat ilk nüshadan sonra ki nüsha ücretleri değişiklik gösterir. Örneğin iki nüsha aldınız ise fiyatı 2 nüsha fiyatı olan 216 lira değil bir nüsha ücretinin 1,5 ile çarpılmış hali olan 162 TL gibi bir ödemeniz gereken tutar hesaplanır.

Yeni kurulan firmalar için özellikle banka işlemlerinde kullanılacağından min. 3 nüsha imza sirküleri çıkarılması önerilir.

İmza Beyannamesi Nedir?

İmza beyannamesi gerçek kişilere noter aracılığı ile verilen bir belgedir. Noterden imza beyanınızı çıkartmanız için ehliyet veya T.C. nüfus cüzdanınızın yanınızda bulundurmanız zorunludur. 2022 yılında noterden alınacak tek nüsha imza beyannamesi ücreti 108 TL dir.

İmza Sirküsü ile İmza Beyannamesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

İmza beyannamesini imza sirkülerinden ayıran en temel özellik imza beyannamesinin gerçek kişiler için, imza sirkülerinin ise tüzel kişilikler için hazırlanmış olmasıdır. İmza sirküsü gerçek kişiler için düzenlenmez.

 


CorpNeed | Sanal Ofis - Hazır Ofis - Paylaşımlı Ofis

 

OfisSanal | Sanal Ofis - Hazır Ofis - Paylaşımlı Ofis

İlk Adımlar, Kuruluş, Muhasebe

Şirket Kuruluşu İçin Fiyat Teklifi Alın

Invalid Input
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazınız.
Lütfen telefonunuzu yazınız.
Lütfen e-posta adresinizi yazınız.


Invalid Input
Lütfen sektör belirtiniz.
Invalid Input
Lütfen bir seçenek işaretleyiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Anonim şirket; sermayesi belirli ve paylara bölünmüş olan, borçlarından dolayı yalnız malvarlığı ile sorumlu bulunan şirket türüdür. Pay sahipleri
Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Limited şirket, bir veya daha çok gerçek veya tüzel kişi tarafından bir ticaret unvanı altında kurulan şirket türüdür. Limited şirket,
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi, ortakların sorumluluklarının sınırsız olduğu ve tüzel kişiliğe sahip olan şirket türlerine denir. Şahıs şirketlerinde ortakların sorumlulukları sınırsızdır,
Firma Nasıl Kurulur?

Kararınızı verdiniz, firma kurmaya hazırsınız. Bir firma nasıl kurulur? Kuruluşun önemli adımları ve geleceğinizi kolaylaştıracak kararlar nelerdir? İşte adım adım

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2023 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans