Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

İş Fikirleri | Nasıl Açılır?

Girişimcilik, iş fikirleri ile başlar. Nasıl açılır bölümünde size en uygun iş fikirlerini detaylı inceleyebilir, girişimciliğe adımınızı atabilirsiniz. Karlı iş fikirleri 2022 yılında da size bir sürü fırsat sunacak. İs fikirleri incelenirken mutlu olacağınızı düşündüğünüz size en uygun iş fikrini seçin

Destek Uzmanımız Pınar Özçaltepe Bilgilendiriyor:
Devlet destekleri nelerdir. Ne yaparsanız hangi kuruma başvurmanız gerekir. Ne Destek alabilirsiniz? Alacağınız destek hibe mi teşvik mi? Proje usulü destekler ve proje usulü olmayan destekler nelerdir? Bunlar için hangi kurumlara başvuru yapmanız gerekir?

Tütüncü Dükkânı Nasıl Açılır? | İş Fikirleri


Neredeyse her halka açık yerde sigara içmenin yasak olduğu bu günlerde, hala sigara içen insanlar var. Sigara içenler, sigaralarını almak için hemen her yere gidebilirler. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde, bir sigara dükkanı açmak başarılı bir iş olabilir ve sigara içenler için hoş karşılanan bulgulardır.

Yakında veya gelecekte bir sigara dükkanı açmayı planlıyorsanız, önce yapmanız gereken birçok husus vardır. Bir sigara dükkanı diğer iş türlerinin çoğuna benzemez: Yaş kısıtlaması olan ürünler satar ve giyim mağazaları ve hobi dükkanları gibi diğer birçok mağazanın uğraşmak zorunda olmadığı ek izin ve lisans gerekliliklerine uymak zorundadır. Uymanız gereken özel izin gereklilikleri, şehriniz ve satmayı düşündüğünüz belirli ürünler dahil olmak üzere birkaç faktöre bağlıdır.

Tütüncü dükkanı açmak 2022 yılında kolay mıdır? Tütüncü dükkanı nasıl açılır? Zor işleri hallettikten sonra, yeni bir tütün dükkanı açmak çok eğlenceli olabilir. İşletme sahipleri, hatta yiyecek ve içecek servisi olan küçük bir salon alanı ekleyebilir. Mağazanızı öne çıkarmak ve başarılı kılmak için birçok seçeneğiniz var. Ama önce, yeni bir sigara dükkanı açmanın adımlarına bir göz atalım.

 

Tütüncü Dükkânı Kurulum Maliyeti

Tütün dükkanı açmak 2022 yılında biraz daha maliyetli olabilir. Bir işletmenin açılmasıyla ilgili başlangıç maliyetleri önemlidir. İşletmenin boyutuna ve işlevselliğine göre harcanacak olan sermaye değişiklik gösterir. Ancak günümüzde minimum 50 bin ₺ gözden çıkarmak gerekir. Hatta son döviz kurlarına göre, sermayenizi artırmanız gerekebilir. Bununla birlikte, bilgili işletme sahipleri, biraz daha az ön ödeme için bir dükkan açabileceğini düşünüyor.

 

Tütüncü Dükkânı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Tütün dükkanı açmak 2022 yılında da bazı belgeleri tamamlamanız anlamına gelir. Özellikle de ruhsat olmadan açılamaz. Tütün dükkanları tamamen izine tabidir. Gerekli belgeler ise şu şekildedir:   

  • İş yeri Tapu Fotokopisi
  • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
  • Faaliyet Belgesi
  • Esnaflar Odası Kaydı
  • İmza Sirküleri
  • Adli Sicil Kaydı
  • SGK Bağkur Giriş Bildirgesi
  • Vergi Levhası
  • Çevre Temizlik Ödeme Makbuzu
  • İtfaiye Uygunluk Raporu

 

Tütüncü Dükkânı İçin Lokasyonun Önemi

Bir sonraki adım, sigara dükkanınız için doğru yeri bulmaktır. Satacağınız ürünler nedeniyle mağazanızın muhtemelen diğer perakendeci türlerine göre daha çok kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalacağını unutmayın. Bu kısıtlamalar şehirlere göre değişebilir. Örneğin, bazı şehirler, tütün ve elektronik sigara dükkanlarının bir okula yakınlığını fazla olsun istemez.

Yüksek trafikli alanlar en iyisidir ancak daha pahalıya mal olma eğilimindedir. Yine de, daha az insan sigara içtiğinden, hala içenlerin yüzdesini çekmeniz ve geçiminizi sağlamak için yeterince sigara içmeniz gerekir. Bir araba sürün ve satılık mevcut sigara dükkanlarını arayın. Alışveriş merkezleri, plazalar veya ana caddeler kadar iyi olma eğilimindedir. Bu nedenle, konumunuzu seçerken aşırı rekabetçi bir konuma girmediğinizden emin olun.

 

Tütüncü Dükkânı Kar Marjı

Tütün dükkanı açmak iyi bir kazanç kapısı olabilir. Bu alanda maliyetlerine göre kar oranları daha yüksek sayılabilir. Fabrikasyon sigara ürünü olmadığı için tütünler uygun olduğu kadar kar marjı yüksektir. Ortalama yüzde 40 ile yüzde 250 arasında bir kar oranı vardır. Bu üründen ürüne değişiklik gösterir. Kazanç ise aylık 5 bin ile 15 bin lira arasında olabilir.

 

Neden Tütüncü Dükkânı Açmalıyım?

Ufak çaplı bir iş yapmak isteyenler tütüncü dükkanı açabilir. Kendinize ait ufak bile olsa bir dükkan sahibi olmak isteyenler için iyi bir fırsat. Aynı zamanda yurt dışında da ticaret edebilecek kişilerin olması işinizi kolaylaştırır.

 

Sonuç

Sadece sigara dükkanınızı açarak para kazanmayı bekleyemezsiniz. Potansiyel tüketicilerin yeni açılan sigara dükkanınız hakkında bilgi sahibi olması gerekir ve işletme sahibi olarak sizin göreviniz, etkili pazarlama yoluyla onları haberdar etmektir. Kısacası tütüncü dükkanı açmak ile iş bitmez.

Duman dükkanları için doğru ve verimli bir envanter sistemi tutmak, başlamanın en kritik kısmıdır. Müşterilerin istediği ürünleri kaybetmeyi göze alamazsınız ve popüler olmayan ürünleri asla yanınızda taşımak istemezsiniz. Sigara dükkanı POS sisteminiz aracılığıyla harika bir envanter sistemi edinin. Satış noktanız iş operasyonlarını çok daha hızlı ve basit hale getirecektir.

 

 

Tütüncü Dükkânı Nasıl Açılır? | İş Fikirleri

 
 

2022 İş Fikirleri

İş kurmak isteyenlerin en büyük amacı doğru sektör içinde yer almaktır. Doğru meslek grubu ya da sektör seçildiği zaman kazanç da aynı oranda işlemektedir. Ülkemizde genellikle her dönem iş yapılabilen sektörler tercih edilmektedir. Bunların başında gıda, sağlık ve otomotiv sektörü gelir. Ancak her sene bazı iş grupları öne çıkabilmektedir. 2022 yılında da farklı iş gruplarıyla karşı karşıya kalabiliyoruz. 2022 yılı iş fikirleri diğer senelere göre biraz farklı oldu.

2019 yılında başlayan salgın hastalık 2022 yılında da etkisini gösterdi. Birçok alışkanlık bu salgın döneminde değişti. Gündelik ve iş hayatı önemli derecede etkilendi. Home Office çalışma düzeni ortaya çıktı. Bununla birlikte yeni iş sektörleri de can buldu. Örneğin, 2022 yılı iş fikirleri için maske üretim fabrikaları çoğaldı. Dezenfektan üretimi yapan kimyevi fabrikalar oluştu. Bu sektörlere de ilgi artmış oldu. Yeni girişimciler meslek dalı olarak 2022 yılında sağlık sektörünü ön plana aldı.

Yeterince bütçe ayıramayan girişimciler ise 2022 yılının patlama yaşadığı bir diğer sektöre yöneldi. Bu da gıda sektörü oldu. İnsanların temel ihtiyacı olduğu için gıda salgın döneminin vazgeçilmez iş grupları içinde yer aldı. Gıda, özellikle salgının ilk yaşandığı dönemlerde zirve yaptı. Vatandaşlar ilk olarak market, şarküteri, manav ve kasap gibi dükkanlardan ihtiyaçlarını giderdi. Birçok sektörde işletmeler kepenk kapattı. Fakat gıda işletmeleri bu krizden çıkabildi.

Yeni iş yeri kurmak isteyenler daha az riskli meslek gruplarını tercih etmek ister. Kriz dönemlerinde yapılan işlerden zarar etmek en önemlisidir. Bu yüzden tercih ve iş planı düzgün şekilde yapılmalıdır. 2022 yılı iş fikirleri geleceğin mesleklerini de oluşturmaya başladı.

 

Öne Çıkan 2022 Yılı İş Fikirleri

2022 yılı içinde oluşan ya da oluşacak meslek grupları geleceğe de ışık tutacaktır. Bazı meslekler önümüzdeki senelere belki de damga vuracak. Özellikle sağlık alanında daha çok gelişimi görebileceğiz. Sağlık sektörünün içinde de farklı dallar iş haline çoktan geldi. Ayrıca temizlik ve hijyene olan ilgi insanlar tarafından arttı. Temizlik şirketleri bu süreçte yine yıldızı parlayan işletmeler oldu.

2022 yılı iş fikirleri tamamen insanlara odaklı oldu. Yeni bir işletme açmak isteyenler bu alanlara muhakkak yönelmelidir. Yani hizmet yerine müşterilerin kullanabileceği ürünlerin satışı ön plana çıktı. Bu dönemde online alışverişin önemi bir kez daha arttı. Firma kurmak için online pazarlarda tercih edildiğini unutmamak gerekir. Belli başlı iş fikirlerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

 

Sağlık Sektörü

Koronavirüs salgını nedeniyle sağlık sektörü, son 3 senedir ciddi şekilde rağbet gördü. Özellikle özel klinik ve hastaneler insanlar tarafından daha çok tercih edildi. Bunun en büyük nedeni salgın oldu. Birçok iflas riski taşıyan özel hastane pandemi döneminde yeniden can buldu. Özel hastane açmak bu dönemde sermayesi olanlar için mantıklı sayıldı. Buna özel klinikleri de dahil edebiliriz.

 

Gıda Sektörü

Geçmişten bugüne her dönemin vazgeçilmezi gıda sektörüdür. Bir iş yeri açmak isteyen girişimcinin ilk aklına bakkal dükkanı açmak gelir. Temel ihtiyaçlardan biri olduğu için gıda sektörü de salgın döneminde fazlasıyla rağbet gördü. 2022 yılı iş fikirleri içinde elbette yeri olmalı.

 

Temizlik Sektörü

Koronavirüs döneminin vazgeçilmez üçlüsü sağlık, gıda ve temizlik sektörü. Bu sektörlerin ciddi pirim yaptığını söylemek mümkün. Hijyenin insan sağlığına etki ettiği bu dönemde temizlik şirketleri de güzel kazançlar sağladı. Temizlik şirketi açmak da trend oldu.

Yukarıda verdiğimiz sektörlerden hariç yine aktar dükkanı, animasyon şirketi, böcek ilaçlama, büfe, diyaliz merkezi, diş muayenesi vb. sektörlerde tercih edildi.

 

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans