Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Kitabevi Nasıl Açılır?

Kitapçı Nasıl Açılır? Kitapçı başlangıç maliyeti nedir? Kitapçı lokasyon seçimi nasıl olmalıdır? Kitapçılıkta karlılık nasıldır?

Kitap kokusunu sever misiniz? Binlerce kitabın arasında dolaşmak, bilgilerinizi sunmak ve kitap severlere yardım etmek isterseniz kitabevi açmak size uygun bir iş demektir. Yeni iş fikirleri için uzun uzun düşünmek yerine mizacınıza en uygun mesleğe yatırım yapmak en doğrusu olacaktır.

Sıfırdan bir işe başlamak ve yeni keşfettiğiniz iş dalına tutunmak sanıldığı kadar kolay değildir. Ayrıca kitaplar daima vardır. Geçmişimizde, bugünümüzde ve yarınımızda... Kesintiye uğramadan devam edebilecek mesleklerden biridir. Artık dijital kitaplar var? Ya insanlar kitap almaktan vazgeçerse? Diye düşünmeyin. Çünkü kitabı seven ona dokunmak ister. Somut kitapla soyut kitabın kıyaslanmasında açık ara önde olan elle tutulan kitaplar olacaktır. Kitap evi açmak için harekete geçtiyseniz yapacağınız işe dört elle sarılın. Kitapların insanın en iyi dostu olduğunu ise unutmayın.

 

Kitabevi Açmanın Maliyeti Nedir?

Kitabevi denildiğinde akla aranılan her kitaba ulaşma imkanına sahip bir yer geliyor. İhtiyacı eksiksiz karşılamaya yönelik kitabevi açacaksanız ciddi yüksek bir bütçe ayırmanız gerekecektir. Ortalama bir fiyat verilmesi devamlılığınız açısından fikir olacaksa 200 – 250 bin lira denilebilir. Kitabevi açmak için gerekli bu maliyetin içinde neler var şöyle sıralayalım.

  • Dekorasyon
  • Kırtasiye Malzemeleri
  • Hobi Ürünleri
  • Müzik Ürünleri
  • Kitaplar ve kalıp eserler
  • Bilgisayar
  • Barkod Okuma Sistemi
  • Fotokopi Makinası
  • Dergi Satışı
  • Raf Sistemi

Hayal gücünüze göre bu içeriklerde değişime uğrayabilir. İşi karşılayacak bütçeye sahip değilseniz ve küçük bir işletme olarak kitap satışı gerçekleştiremez miyim? Diye soruyorsanız bunun cevabı başka şartlara göre şekillenebilir. Özellikle lokasyon, küçük büyük her işletmenin dikkate alması gereken, satış grafiğini yükseltme kapasitesine sahip bir etkendir.

Lokasyon

Okul yolu üzerinde kitabevi açmak yüzde yüz başarılı bir sonuç verebilir. İş yerinizin konumunu iyi seçmek sizin tahminlerinizin ötesinde kazanç sağlamanıza yardımcı olabilir. Herhangi bir yere kitabevi açarak doğru kitleye ulaşmanız çok zordur. Kitabı seven, kitaba yakın duran kişilerin olduğu göz önünde bulunan bir caddede kitabevinizi açarak iyi bir başlangıç yapmış olursunuz. Satışlarınız çoğaldıkça geri dönüş hızı da artar. Kültür ve sanat faaliyetleriyle gündemde bulunan bir semtte işleriniz yolunda gidebilir. İşe yalnızca kitabevi olarak bakmayın. Kitabı sevdirmeye ve müşterilerinizi ikna etmeye odaklı dekorlar kullanarak yeni bir kitle de oluşturabilirsiniz. Yeter ki, konum olarak görünür olun devamı gelecektir.

Kar Marjı

Elinizdeki tüm parayı kitabevine yatırıp daha ilk aydan çok iyi bir gelir elde etmeyi beklemeyin. Temkinli ilerleyin. Kitabevinin tüm işleri bittikten sonra bile yanınızda bir miktar paranız bulunsun. Çünkü iş yapmaya başladığınız ilk sene tanınmaya çalışarak geçecek. Kitabevi açmak araştırarak, adım adım hayata geçirilmesi gereken iş fikirlerindendir. Genel bakıldığında zevkli gibi gözükse de ilk sene sizi kazanç açısından streslendirebilir. Kitap kar marjı genel olarak ele alındığında %30 ile %50 arasında değişim gösterebilir. Özellikle kitap satışının dışında başka hizmetler veriyorsanız mesela oyuncak satışı gibi, kar oranınız artabilir.

Neden Bu İşi Yapmalıyım?

Kitaplar, insanı geleceğe hazırlar. Bilgi yönünden yatırımdır. Sonu olan bir aktivite, hobi, zevk yahut iş değildir. Kitap okumanın vakti, yaşı ve mekânı yoktur. Ayrıca kitap okumaya başlanıldığında gerçeklikten biraz olsun uzaklaşılır. Bu da insanda rahatlama hissini meydana getirir. Geleceğe yönelik iş yapmak çok mantıklıdır. Kitabevi açmak fikrinize doğru stratejiler ve yönetici ruhunuz eşlik ederse, mesleğinizde saygın isimlerden biri olabilirsiniz. Yalnız tabii en önemli nokta kitaplara ilgi duymanızdır. Her meslek ona saygıyla bağlanan ve sevgiyle yapan kişi tarafından yücelir. Kitap evi açmak isteği de onu hakkıyla yapacak kişiler tarafından duyulmalıdır. Para kazanmak, daha çok kazanmak, yalnızca denemek gibi sebepler işin yürümesini yavaşlatacaktır.

Sonuç

İşletmenizi beslemeyi ve güncel tutmayı unutmayın. Yenilikçi fikirlerinizi kitabevinize uyarlayabilirsiniz. İlgi çekmek için sektörünüze yakışır kampanyalar, çekilişler ve dekorlar kullanabilirsiniz. Reklamınızı hafızalara yerleşerek yapmak doğru bir adım olacaktır. Kitabevi açmak inceliği gerektirir. Müşterilerinize karşı daima güler yüzlü olmaya gayret gösterin. Bu faydalı ipuçlarını kullanarak güzel sonuç elde etme ihtimalini artırırsın.

 Kitabevi Nasıl Açılır?


Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans