Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Kokoreççi Nasıl Açılır?

Kokoreççi Nasıl Açılır? Kokoreççi başlangıç maliyeti nedir? Kokoreççi lokasyon seçimi nasıl olmalıdır?

Yazılımda Öne Çıkan Markalar

Subbbbbbbbwo

hibyazilim2

 türkiyenin ilk hybrıd otomasyon sistemi 1 1

Kokoreç severler, kokoreç yemek istedikleri zaman şehrin bir ucuna kadar gidebilirler. En iyi tadımı yapmak için farklı ustaların kokoreç yapışlarını bile incelerler. İnternette yapacağınız araştırmalarda bu konuda çok çeşitli bilgilere rastlayabilirsiniz. Peki, kokoreççi nasıl açılır? 

Kokoreççi açmak için ilk olarak kokoreççi dükkanı mı açacaksınız yoksa seyyar mı olacaksınız karar vermeniz gerekir. Yaptığınız işte iyi olmak, çok para kazanmak için her zaman bir dükkanınızın olmasına gerek olmayabilir. Bazı seçimlerde iyi bir mevkide açılan seyyar tezgahlar büyük paralar kazandırabilir. Yine de tercihiniz kokoreççi dükkanı açmak ve bir dükkanda hizmet vermekse, büyük paralar harcamanıza gerek yoktur. Baktığımızda büyük paralar yatırılarak kurulmuş lokantalar, köfteciler, kokoreççi dükkanları içinden müşteri azlığı nedeniyle zarara uğrayanların sayısı da az değil. Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda eğer iyi bir bölge de seyyar kokoreççi olacaksanız, dükkan ile hiç uğraşmanıza bile gerek kalmayabilir.

Kokoreççi Kurulum Maliyeti

Kokoreç dükkanı açmak, doğru lokasyon ve doğru zamanın seçilmesiyle oldukça karlı bir iş fikri olabilir. Bunun en temel nedenlerinden biri ise kokoreci alırken uygun fiyatlara gelmesi satarken ise çok yüksek fiyatlara satılabilmesidir. Kokoreç az sermaye ile uğraşabileceğiniz zamanla çok kazandıracak bir iş olabilir. Kokoreç dükkanı kurulum maliyeti 2021 yılında bayilik alıp almamanıza göre değişiklik gösterebileceği gibi seyyar kokoreç dükkanı açmanız durumunda ise bambaşka bir maliyet olarak karşınıza çıkacaktır. Seyyar kokoreç dükkanı açmak istiyorsanız, aracınız da varsa 10.000 TL sermaye rahatlıkla yetecektir. Kendi markanız ile dükkan açmayı düşünüyorsanız 70.000 TL sermaye yeterli olacaktır. Eğer tercihiniz bayilik ile kokoreççi açmak olacaksa 100.000 TL – 500.000 TL arası sermayeye ihtiyacınız olacak. 2022 yılı için bu rakamlar tamamen değişebilir. Seyyar kokoreççi olmakla kokoreç dükkanı açmak arasında dikkat edilmesi gereken bazı farklar var. Kokoreç dükkanının avantajlarını aşağıda sıraladık.

  • Müşteriler daima dükkana daha fazla güvenir.
  • Sürekli aynı yerde bilinir olmanız daha fazla tercih edilmenizi sağlar.
  • Markalaşma ihtimaliniz daha yüksek olur.
  • Belediye zabıtaları ile karşı karşıya kalmazsınız.

Seyyar kokoreççi olarak hizmet verilebilirsiniz ancak, dükkan kadar güvenli değildir. Tezgah ile çalıştığınızda kira ve vergi gibi işletme maliyetlerinizin olmaması bir avantaj olsa da uzun yıllar aynı pozisyon da iş yapamayabilirsiniz. Kokoreç satışları daha çok kış aylarında ve akşam saatlerinde yapıldığı için soğukta beklemek zor olabilir.

 

Kokoreççi Kar Marjı

Bir şiş kokoreç, yaklaşık olarak 2,5-3 kg kokoreç ile yapılır. 2021 yılında 1 kg kokoreci ortalama 50 TL’ye satın alabiliyordunuz. Kısacası 1 şiş kokorecin maliyeti yaklaşık olarak 150 TL’ye karşılık gelir. 1 şişe geçirilmiş kokoreç hemen hemen 25 yarım ekmek kokoreç çıkarır. 2021 yılında yarım ekmek kokoreç fiyatı ortalama 20 TL ile 30 TL arasında değişiklik gösterdi. Kokoreç kar marjı hesaplandığında: 1 şiş kokoreçten en az 500 TL ciro elde edildiği sonucu ortaya çıkıyor. Bir kokoreççi 1 şiş kokoreçten en az 350 TL kazanç elde edilebilir. Doğru bir karar mı diye düşündüğünüzde kokoreç kar marjı, oldukça yüksek olan fast-food seçeneklerindendir. Burada en önemli olan husus sürümdür. Lezzeti ve hijyeni ön planda tutan bir hizmet sunarsanız, satış hızınıza göre aylık kazancınız çok yüksek olabilir.

 

Neden Kokoreççi Açmalıyım?

Kokoreç özellikle bazı illerimizde çok tercih edilen yemek seçeneklerinden biridir. Kokorecin yapılışını ve içinde neler olduğunu hemen hemen bilmeyen yoktur. Özellikle akşamları, gençlerin uğrak yerlerinden biri kokoreççi tezgahlarıdır. Neden kokoreççi açmalıyım? Sorusunu kendinize sorarsanız, en büyük sebeplerinden biri kokorece olan ilginin ve kar marjının yüksek olması sonucuyla karşılaşırsınız. Bazıları işkembe çorbası içmeyi tercih ederken, bazıları kokoreçten asla vazgeçemez. Kendinizi emin ellerde hissedeceğiniz ter temiz ve özenle yapıldığını bildiğiniz bir kokoreci sizde kaçırmak istemezsiniz. Bu sebeple de kokoreççi dükkanı ya tezgahı açmak istiyorsanız, müşteri olan bir bölgeyi seçmeniz daha doğru bir karar olur.

 

Sonuç

Kokoreççi dükkanı açmak zor gözükmese de doğru lokasyon seçilmediğinde hayal kırıklığı yaşatabilir. Doğru lokasyon seçimi, lezzetli ve temiz bir hizmet anlayışı ile kısa sürede istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Müşterilerinize iyi davrandığınız ve güler yüzlü olduğunuz müddetçe sizde aranan dükkanlardan biri haline gelebilirsiniz.

 

 

 

Kokoreççi Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans