Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Kooperatif Nasıl Kurulur? | İş Fikirleri | İş Fikirleri

Kooperatif kurarken nelere dikkat etmelisiniz?

Kooperatif nasıl kurulur? Sorusuna iş fikirleri arasında yer vermek istedik. Bunun ilk sebebi kooperatiflerin kuruluş amacıdır. Ekonominin sıkıntılı sürecinde, çoğu insanın çeşitli konularda yardıma ihtiyacı olabiliyor. Kooperatifler çıkarların olmadığı, karşılıklı yardımlaşma ve dayanışmanın merkezde bulunduğu tüzel kişiliklerdir. Bu yazımızda kooperatifler nasıl kurulur? Başlığını inceleyeceğiz.

Kooperatif Kurmanın Maliyeti?

Kooperatif kurmak insanlara maliyetli gözükebilir. Bunun doğruluk payı yoktur. Kooperatifleri bir iş fikri olarak görmekten ziyade ortak paydada buluşan kişilerin birbirlerine maddi ve manevi destek oldukları yerdir diyebiliriz. Kooperatif kurmanın maliyeti ortakların vermiş olduğu paya bağlı olarak değişir. Kimi 700 TL kimi ise 2.000 TL taahhüt edebilir. Bu kişilerin gelir durumuna göre farklılaşır. Her ortağın en az bir pay olmak taahhür etmes şart olduğu gibi taahhüt edilen paylarınsa en az dörtte biri tescilden önce ödenmelidir. Kalan kısmı ise kooperatifin tescil sürecinde ilk yirmidört ay içinde ödenmelidir.

Kooperatif Kurarken Lokasyonun Önemi

Kooperatiflerde lokasyon önemli değildir. Kolay ulaşılan yerlerde olması genellikse önemsenir. Kooperatif üyelerinin rahat ulaşım sağlaması için daha çok merkezi yerler tercih edilir. Bazı kooperatifler ticari kar amaçlı kurulurlar. Fayda sağlamak için oluşturulan kooperatifler bağlı oldukları işletmelere yakın yerlerde kurulmalıdır.

Kooperatif Kurarken Kar Marjı

Kooperatiflerin şirketlerden en büyük farkı kar amacı gütmemeleridir. Kooperatifler üyelerinin gereksinimlerini  karşılamak için kurulmaktadır. Kooperatiflerin merkezlerinde insanlar vardır. Kooperatiflerde üyelerin  her biri eşittir. Ortaya koydukları sermayeye bakılmaz. Şirketlerde ise yönetim profesyonel ellerdedir. Bu sebeple kooperatiflere iş yeri gözüyle bakmak yanlıştır. Kooperatiflerde değerler, karlardan daha ön plandadır. Daha iyi sonuçlara ulaşmak, kooperatifin kuruluş amacı neyse büyümeyi hedefleyerek üyelerine fayda sağlamak kooperatifin manevi kazanç güttüğünü ortaya koymaktadır.

Neden Kooperatif Kurmalısınız?

Kooperatifler insanlardaki yardımlaşma ve dayanışma duygusunu ön plana çıkarır. Üyelerinin faydalarına yönelik çalışmalar birinci hedef olsa da kooperatifler insanların yaşamlarına dokunmayı hedefler. Günümüzde maddiyat hep ön planda olduğu için kooperatifler alışılmışın dışındadır. İstişarelerin yapıldığı, iyileştirmeler üzerine konuşulduğu bu toplanma yerlerinde egoizm tamamen dışarıda tutulur. Bencillik yoktur. Kooperatiflerde insanlar kendi çıkarlarına değil karşılıklı kazanımlara bağlı iyi fikirler üretirler. Birbirleri adına çabalarlar.

Sonuç

Birlikten kuvvet doğar atasözünü kooperatifler eksiksiz bir şekilde doğrular. Üretim ve verimlilik söz konusudur israfa yer verilmez. Kooperatiflerinde çeşitleri vardır. Sizlerde girişimde bulunacağınız sektör için kooperatif kurabilir ve fertlerin dayanışmalarına öncülük edebilirsiniz. 

kooperatif nasıl kurulur

 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans