Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Kuruyemiş Dükkanı Nasıl Açılır?

Kuruyemiş dükkanı kuruluş maliyetleri nelerdir? Lokasyon seçimi nasıl olmalı? Kuruyemiş işi karlı mıdır? Kuruyemiş dükkanı açarken nelere dikkat edilmeli?

Kuruyemiş dükkanı nasıl açılır? Sorusundan önce kuruyemiş hakkında kısa bilgiler vermek isterim. Kuruyemişin Türk toplumundaki yeri ve önemi nedir? Ne kadar kuruyemiş tüketiyoruz? Vereceğimiz bu bilgilerin dükkan açma konusunda yardımcı olacağını düşünüyorum.

Dünya geneline baktığımızda ülkemiz en fazla kuruyemiş tüketen ülkelerden biri. Türkiye’nin bulunduğu bölgeye baktığımızda da en fazla tüketen ülkeler arasında yer almıştır. Yıllık olarak baktığımızda ise, ortalama 7 kilogram kuruyemiş tüketimine sahibiz. Bu rakamın günümüzde daha fazla olduğu da düşünülmektedir.

Türkiye sadece tüketim noktasında değil, üretimde de kuruyemiş cenneti. Birçok kuruyemiş ürünleri ülkemizde üretilmektedir. Bu da ihracat noktasında Türkiye’yi önemli konumda bulunduruyor. Hem yurtiçi hem yurtdışı bazda iyi bir para akışının olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye içinde kuruyemiş sektörünün ortalama para akışı 4 milyar doların üzerinde. Rakamlarla beraber ne kadar ciddi bir potansiyelinin olduğu ortada. Fakat bu potansiyelden herkes faydalanabiliyor mu? Yoksa pastayı sadece büyük firmalar mı alıyor?

Kuruyemiş sektöründe 4 milyar doların önemli kısmını 700 firma elde ediyor. Bunların içinde en esaslı ise 60 firma yer almaktadır. Müşteriye satış yapan kısmında da 50 bin üzerinde işletme yeri var. Kuruyemişçi dükkanı açmak tam da burada sorulması gerekir. İşletmelerin fazlalığı sektöre olan rağbeti ortaya koyuyor. Ancak bu işi dijital ortama taşıyacakların karı daha fazla olacağını söyleyelim. Yani bir e – ticaret sitesi ile geliri iyi noktalara taşıyabilirsiniz.

 

Kuruyemiş Dükkanı Kurulum Maliyeti

Az bir sermaye ile iş kurmak isteyenlere kuruyemiş sektörü iyi fırsatlar veriyor. Birçok sektör gibi ciddi sermaye harcamanıza gerek yok. Minimum 15 bin lira ile kuruyemiş dükkanı açabilirsiniz. Ancak orta halli bir dükkan isteyenler için 20 – 25 bin lirayı gözden çıkarmaları gerekir. Kuruyemiş işini internet ortamına taşırsanız, dükkan masraflarınız daha az olacaktır. Bunun karşılığında kazancınızda bir o kadar artabilir. Ufak bir dükkan ile işe başlayabilir ve internet üzerinden satışlarla işi iyi noktalara getirebilirsiniz.

 

Kuruyemiş Dükkanında Lokasyonun Önemi

E – ticaret üzerinden daha fazla satış yapacaklar için lokasyon ikinci planda tutulabilir. Ancak burada da kargolama olacağı için, kargo şirketlerine yakın konum olmasında fayda var. Reel pazarda satış yapacaklar için çevresinde kuruyemiş satışı yapan yerlerden uzak durulmalıdır. Herkesin bileceği üzere birçok bakkalda da kuruyemiş satışı yapılmaktadır. Bu yüzden kuruyemiş dükkanı açmak için önceden konum araştırması yapın.

 

Kuruyemiş Dükkanında Kar Marjı

Kuruyemiş işinde kar marjı biraz düşük sayılabilir. Çok yüksek kar marjı bekleyenler daha sonradan hayal kuraklığına uğrayabilir. Ancak iyi satış ile bu açık kapanabilir. Kar marjını yüksek tutmanın iki yolu var. Bir tanesini yukarıda e – ticaret satışı olarak söylemiştik. İkincisi ise, aldığınız kuruyemişleri kavurarak müşterilere sunmanızdan geçer. Bu sayede daha taze ve kıtır kıtır olur. Taze olan ürünü müşteri her zaman tercih edecektir. En az kazancınız 3 ile 4 bin lira arasında olabilir.

 

Neden Kuruyemiş Dükkanı Açmalıyım?

Sermayeniz kısıtlı ise kuruyemiş dükkanı mantıklı sektör olabilir. Kendi bireysel bir iş yeri sahibi olmak isteyenler kuruyemiş dükkanı açabilir. Bakkalcılık sektöründe çıkanlar için daha çabuk adapte olur.

 

Sonuç

Kuruyemişçi dükkanı açmak, az maliyetinin olduğu bir sektör. Ancak aynı zamanda az da kar marjı bırakmaktadır. Bu yüzden ortak iş yapmak yerine bireysel bir dükkan kurulması isabetli karar olur.


 

Kuruyemiş Dükkanı Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans