Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır?

Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır? Kuyumcu Dükkanı kuruluş maliyeti nedir? Kuyumcu Dükkanında lokasyon seçimi nasıl olmalıdır? Kuyumculuk işinde karlılık nasıldır?

Kuyumcu dükkânı açmak her dönem gündemde olan bir sektördür. Altın, geçmişten günümüze önemli bir ziynet eşyası olarak bilinir. Aynı zamanda bazı dönemlerde altın, değiş – tokuş işlemlerinde de kullanılmıştır. Günümüzde ise, insanlar tarafından daha çok yatırım amaçlı kullanılır.

Son yıllarda altın fiyatları artsa bu sebep bile yatırım yapılmasına engel olmamıştır. Tüm bunları göz önüne aldığımızda kuyumcu dükkânı mantıklı bir seçenek olabilir. Peki kuyumcu dükkânı nasıl açılır ve maliyetleri nelerdir? Şimdi bu sorulara cevap bulalım.

Kuruluş Maliyeti

İş yeri kurmanın maliyeti insanları her zaman derin derin düşündürmektedir. Fazla maliyetden dolayı yeni bir girişimde bulunmak insanlara ürpertici gelebilir. Ancak bu sıkıntıyı kobilerle, Kosgeb desteği ya da banka kredisi ile aşmak mümkün. Kuyumcu dükkânı açmak için belli bir bütçe ayırdıysanız, bu olanaklardan faydalanabilirsiniz.

Ortalama kurulum maliyetine bakacak olursak, kuyumcu dükkanı işletmek için en az 50 bin liralık bütçe ayırmanız gerekiyor. Bu maliyetler 100 ile 150 bin lirayı da bulabilir. Kurmak istediğiniz alana ve çeşitliliğe göre değişiklik gösterir. Ancak bu maliyetlere kıymetli eşyalar ve altın dahil değildir. Asıl bütçenin büyük kısmını ziynet eşyalar ve altın için ayırmanız gerekir. Bir dükkanın en az 2 kilogram altına ihtiyacı vardır.

Lokasyonun Önemi

Kuyumcu dükkanı hemen hemen her yerde iş yapabilir. Fakat dükkan seçiminde konum yinede önemlidir. Potansiyelin fazla olduğu bir lokasyon seçilmeli. İnsanların sıklıkla ziyaret ettiği ve ulaşımı kolay olan konumların seçilmesi, 1 – 0 önde başlamanızı sağlar. Ara mahalle veya cadde değil, ana caddelerde seçilen yerler hem itibar olarak hem de kazanç olarak daha iyi getiri sağlar. Bulunduğu konumda başka bir kuyumcunun olup olmadığına veya ne kadar uzaklıkta bir kuyumcu dükkanı var? Bunu da saptamak önemlidir. Lokasyon tercihi, kazancı büyük ölçüde etkiler.

Kar Marjı

Kuyumcu dükkânı açmak ile olay bitmiyor. Dükkânın giderini karşılamak ve kar elde etmek gerekir. Dükkân açıldıktan sonra kar etmiyorsa hiçbir anlamı olmaz. İyi bir gelir elde etmek için üst tarafta da belirttiğimiz gibi konum önemli. Ziynet ve altın eşyalarında yaptığınız işçilik, satışlarda büyük rol oynar. Altın alım – satım oranını iyi ayarlamak gerekir. Müşteriye güven verdiğinizde her zaman kazanırsınız. Aylık kazanç bulunduğunuz il ve ilçeye, dükkânın konumuna ve piyasanın durumuna göre değişiklik gösterir. Ancak giderleri çıktıktan sonra size kar olarak 10 – 15 bin arasında para kalabilir. Eğer çeşidiniz fazla ve 10 kilonun üzerinde altına sahip iseniz, bu rakam 60 binlere kadar çıkabilir.

Neden Bu İşi Yapmalıyım

Kuyumculuk işini yapmaya kafaya koyduysanız, azda olsa bilmeniz gerekir. Kuyumculuk sektörü hakkında bir bilginiz yoksa, muhakkak bilen biri ile ortaklık yapın derim. İşi tam bilmeden ve anlamadan girerseniz sonu hüsran olabilir. Altın ile yatıp kalkan ve zamanında bu sektörde çalışmış biri bu işi rahatlıkla yapabilir. İyi bir gelir elde etmek için ve kendinize ait bir iş yeriniz olsun istiyorsanız, kuyumculuk sizler için iyi bir alternatif olabilir.

 

Sonuç

Gelelim sonuca… Kuyumculuk dükkânı açmak, günümüzde halen revaçta. Altının sürekli yükselişte olmasına rağmen, yatırımcılar altın almaya devam ediyor. Ayrıca yaz sezonunda düğünlerin sıklaşması kuyumculuk sektörünü daha da hareketlendiriyor. En büyük karı yaz döneminde yaparak, kış dönemi rahat geçirilebilir. Yüksek kazançlar bekleyenler için kuyumculuk iyi bir tercih olabilir. Şunu da unutmamak gerekir, dükkân kurulurken tüm maliyetleri en ince ayrıntısına kadar hesaplamak lazım.

 

 

 Kuyumcu Dükkanı Nasıl Açılır?


Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans