Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Lastikçi Dükkanı Nasıl Açılır?

Lastikçi Dükkanı Nasıl Açılır? Lastikçi Dükkanı kuruluş maliyeti nedir? Lastikçi Dükkanında lokasyon seçimi nasıl olmalıdır? Lastikçilik işinde karlılık nasıldır?

Otomotiv sektörü en revaçta iş sahasıdır. İnsanlar vasıta olmadan neredeyse hiçbir şey yapamamaktadır. İnsan hayatında otomobiller önemli bir ulaşım aracı olmuştur. İster şahıs olarak ister toplu taşıma aracı olarak kullanın, otomobiller hayatımızın değişilmez bir parçasıdır.

Ancak araçlarında insanlara belli bir maliyeti olur. Bu maliyetlerden biri lastiklerdir. Lastik arabanın önemli bir argümanıdır. Bakımlı ve kaliteli lastikler sizi hiçbir zaman yolda bırakmaz. Neyse ki çoğu yerde bir lastikçi dükkanı bulunur. Peki daha önce lastikçi dükkanı açmak fikri aklınıza gelmiş miydi?

Otomotiv sektörünün geniş olması yeni girişimcilere de pek çok iş imkanı tanıyor. İnsanlar istediği alanda kendine iş sahası oluşturuyor. Lastikçi dükkanı da bu iş sahalarından bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Oto lastik tamircisi açmak mantıklı bir seçenek olabilir. Ancak iyice araştırma yapılması gereklidir. Belli bir plan olmadan ilerlemek dipsiz kuyuya atlamak gibidir. Tüm planlamayı yaparak kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Lastik dükkanları genellikle kapsamlı hizmet vermektedir. Yani sadece lastik satma işlemi yapmamaktadır. Az da olsa hiçbir hizmet vermeden lastik satan işletmelerde vardır. Ancak kazancın büyük çoğunluğu işçilikte olduğu için sökme, takma ve rot balans ayarları gibi işlemlerde yapılmaktadır. Oto lastikçilerde genellikle şu ekipmanlar bulunmaktadır;

  • Lastik basınç ölçer
  • İkinci el ya da çıkma lastik
  • Takım çantası seti
  • Birden fazla kriko
  • Havalı bijon tabanca ve lokması
  • Hava kompresörü ve hortumları
  • Lastik takma ve sökme makinası

 

Lastikçi Dükkanı Kurulum Maliyeti

Otomotiv sektörü içinde yapılabilecek işlerin başında oto lastik tamircisi geldiğini belirtmiştik. Bu dayanağı kurulum maliyeti ile destekleyebiliriz. Düşük sermayesi olan girişimciler için oto lastik tamirci dükkanı açmak mümkün. Ufak bir dükkanla işe başlayacaklar az bir sermayeyle iş yapabilir. Ancak daha büyük ve bayilik alarak yapmak isteyenler içinde imkanlar mevcut.

Lastikçi dükkanının kurulum maliyeti ortalama 40 bin ile 90 bin arasındadır. Bu maliyetleri düşürebilme imkanı var. Yaptığınız işin büyüklüğüne göre 200 bin liraya kadar bir oto lastik dükkanı açabilirsiniz. Tamamen sizin kullanacağınız sermayeye bağlı. Ancak etrafınızda bu işi yapan samimi kişilere danışmanızda fayda var. Aylık giderler ve kurulum için gerekli maliyetler konusunda yardım alabilirsiniz.

 

Lastikçi Dükkanında Lokasyonun Önemi

Lastikçi dükkanları için konum yol kenarları olmalıdır. Ara sokaklar mahalle araları iyi tercih olmaz. Sanayi bölgeleri de oto lastikçileri için tercih edilebilir. Özellikle ana yolların bulunduğu alanlarda insanların daha çok ihtiyacı olmaktadır. İnsanların kolaylıkla ulaşabilmesi müşteri kazanmanıza yardımcı olur.

 

Lastikçi Dükkanı Kar Marjı

Lastikçi dükkanı açmak isteyenler kar marjı noktasında iyi bir kazançları olmaktadır. Sıfır, çıkma lastiklerde ciddi kar oranları bulunmaktadır. Ayrıca lastik tamiri, sökme, takma ve rot balans ayarlama gibi işlemlerde daha fazla karınız olacaktır. Tamamen el emeği olan bazı işlemlerde yüzde 80 - 90 kar alabilmek mümkündür. Jant ve belli aksesuar satışlarıyla da kazancınızı arttırabilirsiniz. Kısacası aylık ortalama iyi iş yaptığınızda 5 bin TL ile 8 bin TL arasında kazanç sağalmak mümkün.

 

Neden Lastikçi Dükkanı Açmalıyım

Otomotiv sektöründe işçi olarak çalışanlar lastikçi dükkanı açabilir. Alanında uzmanlaşan ve kendi ekmeğinin peşine düşmek isteyenler az sermaye ile oto lastik açma işine başlayabilir.

 

Sonuç

Düşük sermaye ile bir işe başlamak isteyen yeni girişimciler oto lastik tamircisi açmak isteyebilir. İşlerin durumuna göre büyük bir dükkan seçilerek daha fazla iş yapılabilir. Kazanç müthiş seviyelere çıkmasa da kendi işinin patronu olmak isteyenler için güzel bir iş imkanı. Tüm işleri kendiniz yaparsanız kazancınız daha da fazla olur.


 

Lastikçi Dükkanı Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans