Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Limited şirket kurmak maliyetlere baktığınız zaman aslında kolay değil. Ciddi bir sermaye olmasa da kurulum ücretleri yine de fazla. Gerçekten ticari anlamda ihtiyacı olanlar limited şirket açmalıdır.


En fazla şahıs şirketi kurulsa da geniş ve gelecek vaat eden projeler için limited şirketi kurmak kimine göre daha mantıklı gelir. Peki limited şirketi nasıl kurulur? Neler yapmak gerekir? Herkes limited şirketi kurabilir mi? Kurulum maliyeti nelerdir? Tüm sorular detaylı şekilde yazımızda yer alacak.

Limited şirket kurmak isteyenler belli başlı şartları yerine getirmesi gerekir. Şahıs şirketi kurarken sıradan belgeler gerekirken limited öyle değildir. Ayrıca limited için en az 1 ortak bulunmalıdır. Şahıs şirketinde böyle bir şeye gerek yoktur. Limited için en az 1, en fazla ise 50 ortak olacak şekilde kurulabilir. Tüzel kişiler tarafından kurulan bir şirketi türü olarak da bilinmektedir.

Limited işletme sahibi olmak isteyenler ticari alanda faaliyet göstermelidir. Yani limited şirketleri bir ticaret yapmak için kurulmaktadır. Günümüzde de bu alanda işletmeleri baz alabiliriz. Birçok firmanın sonunda LTD. ŞTİ. gibi unvanları görebiliriz. İşte bu unvanlar o işletmenin bir ticari limited şirketi olduğunu gösterir. Bir limited firması kurmak için şunlar gereklidir:

 • Ortakların tamamının kimlik fotokopisi
 • Şirkette söz sahibi olan herkesin ikametgah belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Ortakların içinde bulunduğu sermaye oranı
 • Şirketin asıl müdürü
 • Kesinleşmiş şirket unvanı
 • Şirketin karara bağlanmış sermaye tutarı

 

Limited Şirket Kurulum Maliyeti

Limited şirketi kurmaya karar verdiğinizde 10.000 TL’yi hemen gözden çıkarmalısınız. Şahıs şirketi için bir sermayeye gerek duyulmaz. Ancak limited şirket kurmak isteyenler direkt gözü kapalı 10 bin TL’yi hazırlaması gerekir. 10 bin lira hazır olduğu taktirde en az 1 veya daha fazla ortağın olmalıdır. Daha sonrasında ise kurulum maliyetleri tamamıyla hesaplanabilmektedir.

Limited şirketi kurmanın maliyeti evrak işlerini hesaba katarak bulabilmek mümkündür. Günümüz koşullarıyla bu maliyeti çıkarmak daha da önemlidir. Limited şirketi kurulum maliyeti 2021 yılı olarak hesap çıkarmak doğru olacaktır. Bunun içinde yapacağınız işin sermaye kısmı bulunmadığını hatırlatalım. İşte kalem kalem kurulum maliyeti:

 • Sermaye 10.000 TL
 • Mağaza, dükkan kirası 1.000 - 10.000 TL (değişiklik gösterebilir)
 • Şirket kuruluşu için vekaletli noter 100 TL
 • Mali müşavir vekalet noteri 200 TL
 • Müdür için noter tasdikli imza beyannamesi 39 TL
 • Müdür için noterden imza sirküleri 300 TL (2 adet)
 • Ticaret Odasına kayıt ve benzeri giderler için 1.100 TL
 • Mali müşavire kuruluş hizmet bedeli 579 TL
 • Damga vergisi 25 TL
 • Kaşe 40 TL

 

Limited Şirket Kurarken Lokasyonun Önemi

Limited şirketi kurmak için kurulum maliyetini çıkardık. Bunlar olmazsa olmaz. Kiralık sözleşmesi ise konum ve dükkanın büyüklüğüne göre değişir. Bir limited şirketi için şehrin ana merkezi yerlerinde olması önemlidir. İsim yapması ve şirketi gösterebilmek için her zaman gözde mekanlar seçilmelidir.

 

Limited Şirketlerde Kar Marjı

Limited şirketinin hangi ticari alanda bulunduğu kar marjını etkiler. İşletmenin yaptığı ticari faaliyetlere göre kazanç ortaya çıkmaktadır. İçinde ortaklarında bulunduğu bir limited şirketinden sermaye de bir hayli fazla olabilir. Bu yüzden kazançta doğru orantı da artabilir. Yıllık 1 milyon-2 milyon lira gelir elde edilebilir. Bu tamamen ticari alana bağlıdır.

 

Neden Limited Şirket Açmalıyım?

Limited şirketi açmak isteyenler ortakları olabilir. Geniş kapsamlı bir iş düşünebilirsiniz. Ciddi bir ticari faaliyet düşünerek limited şirketi kurulabilir.

 

Sonuç

Limited şirket kurmak maliyetlere baktığınız zaman aslında kolay değil. Ciddi bir sermaye olmasa da kurulum ücretleri yine de fazla. Gerçekten ticari anlamda ihtiyacı olanlar limited şirket açmalıdır. Diğer türlü sadece masraf olur.

Limited şirket türü hakkında tüm detaylar için aşağıdaki linki tıklayınız:
Limited Şirket detaylı bilgi sayfası

 

Limited Şirket Nasıl Kurulur?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans