Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Lokmacı Dükkanı Nasıl Açılır?

Lokmacı dükkanı açmayı düşünüyorsunuz, nelere dikkat etmelisiniz? Lokma işinde kar marjı nasıldır, lokasyon seçimi ne kadar önemlidir?


Lokma, ülkemizin geleneksel tatlıları arasında yer alır. Ege yöresinde daha çok tercih edilse de ülke genelinde bol bol tüketilir. Fazla tüketilmesinin başlıca sebeplerinde ucuz olması ve hızlı şekilde servis edilmesi. Evde bile kolaylıkla yapılabilen lokma tatlısı günümüze revize edilerek yenilendi. Geleneksel olarak lokma tatlısı sadece şerbetten yapılırdı. Ancak yeni nesilde şerbet yerine farklı malzemeler kullanılıyor.

Lokma tatlısının içine krema, çikolata ya da daha farklı malzemeler kullanılarak donatılıyor. Lokma, çikolatalı bir top haline dönüşüyor. Ayrıca üzeri fındık, fıstık ve çikolata sosları ile daha da zenginleştiriliyor. Güzel bir porsiyon içinde servis edilen lokma müşteriler tarafından afiyetle yeniliyor. Yıllarca alıştığımız lokma bu şekliyle de çoğu kişi tarafından beğeniliyor.

Sektörün işletme ve iş hacmi boyutuna baktığımızda da ciddi rakamlar ortaya çıkıyor. Halihazırda bir lokma tatlısının porsiyonu 15 ile 30 lira arasında değişiyor. Türkiye genelinde ise sektör içinde dönen para 55 milyon liranın üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Oldukça geniş bir yayılım gösteren sektör günümüzde de devamlılığını sürdürüyor.

Lokmacı açmak, 2017 – 2019 senelerinde oldukça revaçtaydı. 2020 yılında ise halen popülerliliğini koruyor. Ancak düşük sermaye ile dükkan açılması kafalarda soru işareti bırakabilir.

 

Lokmacı Kurulum Maliyeti

Lokmacı açma maliyeti sandığınızdan daha düşük. 50 bin liranın altında lokmacı dükkanı açabilirsiniz. Tutacağınız dükkan, dekorasyon ve diğer giderlerin 50 bin lirayı geçme ihtimali oldukça düşüktür. Ortalama 20 ile 30 bin lira arasında dükkan sahibi olabilirsiniz. Ancak bayilik almak isteyenler için fiyatlar farklılaşabilir. Yine de belli bir maliyet çıkarmak için bu işi yapanlarla görüşmekte fayda var.

 

Lokmacı Dükkanı İçin Lokasyonun Önemi

Lokma dükkanı açmak için iyi lokasyon belirlemek gerekir. Birçok lokma dükkanları cadde üstünde ya da köşe başlarında yer alır. En işlek caddelerde ve sokaklarda lokmacı görmemiz mümkün. İyi bir lokasyon tercihi eşittir kazanç. Dükkan seçerken kalabalık ve insanın sürekli bulunduğu yer olmalıdır. Yoksa öbür türlü sinek avlarsınız. Ayrıca etrafınızda başka lokmacı olmadığından emin olun. Adım başı bir lokmacı görmeyi kimse istemez.

 

Lokma İşinde Kar Marjı

Lokmacı açarak ciddi paralar kazanmak gerçekten mümkün. Ancak dükkanın iş yapması ve bulunduğu lokasyon, verdiği hizmet kazancı direkt etkiler. 2017 – 2019 senesi lokmacıların patlama yaptığı yıl olarak bilinir. Bazı işletme sahiplerinin aylık 100 bin lira ciro yaptığı söylendi. 100 bin liralık satış yapmak imkansız değil. Fakat o zaman ki potansiyelin oluşması gerekir.

Belli dükkanların 100 bin lira kazanması hepsinin aynı rakama ulaşacağı anlama gelmez. Kimileri de zarar ederek dükkanı kapatabilir. İnce çizgiyi iyi belirlemek gerekir. Lokmanın işletmeye maliyeti 4 lira ile 7 lira arasında. Buradan yola çıkarak normal bir iş yaptığınızda 3 – 5 bin lira kar bırakabilir. Daha fazla olmaması için hiçbir sebep yok. Öncelikle en düşük karı düşünün. Üstünde gelirse yine sizin karınız olur.

 

Lokmacı Dükkanı Açmayı Neden Düşünebilirim?

2017 senesinden sonra iyi bir ivmelenme yaşayan sektörün hacmi oldukça geniş. Herkese yer olduğu gibi bir bakmışsınız hiç yer kalmamış. Sermayesi az olan ve illa bu işi yapmak isteyenler sektöre giriş yapabilir. Daha önceden iyi bir araştırma yapan ve bulunduğu mevki de yapılmamış olan girişimciler deneyebilir.

 

Sonuç

Sektör tatlı sektörüne hızlı bir giriş yaptı. O yukarı yönlü ivmelenme hızı kaybetse de halen düşük sermaye ile yapılacak işlerin başında geliyor. Lokmacı açmak isteyenler öncelikle düşük sermayeli olmasına bakıyor. Daha sonrasında ise iş hacminin geniş olması girişimcileri cezbediyor. Dikkat çeken bir dükkan ve konsept ile kendi tarzınızı oluşturabilirsiniz. Ayrıca paket servis ile bulunduğunuz konumda her yere hizmet vermeniz sizleri ayrıcalıklı kılar. Bu sayede işte tutunma olayını daha da artabilir.

 

Lokmacı dükkanı nasıl açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans