Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Makarna Dükkânı Nasıl Açılır? | İş Fikirleri

Makarna dükkanı açmak için gerekli malzemeler nelerdir? Makarna dükkanı kar beklentisi ne düzeydedir?


Makarna konusunda tutkuluysanız, kendi makarna barınızı başlatmaya odaklanabilirsiniz. Peki ama nasıl? Bu yazıda makarna dükkanı nasıl açılır? Sorusuna yanıt bulacaksınız.

Birçok insan makarnayı sever ve düzenli olarak yer. Tüketilen makarnanın çoğu ticari olarak “kuru makarna” şeklindedir. Ancak esnaf “taze makarna”ya olan talebin arttığını söylüyor. 2012’den sonra taze makarna satışından ciddi bir patlama oldu. Taze makarna birim satışları yüzde 20 arttı ve gelir yüzde 25 arttı.

Makarna restoranı açmak ya da dükkan olarak kullanmak fark etmez. Bu işin içinde olmak isteyen girişimciler iyi bir sektöre adım atabilir. Pazar araştırması yapmaktan konseptinize karar vermeye ve bu çok önemli iş planını hazırlayın ve işe başlayın.

Sürekli büyüme ve tek bir baskın marka olmamasıyla, şimdi taze makarna yapan bir işe başlamak için mükemmel bir zaman. İtalyan makarnaları en bilinen ve popüler olanlardır, ancak makarna işletmeleri yumurtalı erişte veya diğer makarna türlerinde de uzmanlaşabilir.

Herhangi bir iş kurmanın ilk adımı pazar araştırması yapmaktır. Bu, makarna barınızın çerçevesini oluşturmak için gereken bilgileri toplamanıza ve iş fikrinizin uygulanabilir olup olmadığını değerlendirmenize olanak tanır. Aslında, makarna sektörünün derinlemesine bir analizini yapmak, tüketici beklentilerini karşılamanın ve rekabeti gözlemlemenin mükemmel bir yoludur.

Bunu yapmak, seçtiğiniz alanda makarna dükkanı açmak konusunda başarılı bir şekilde başlatmanız için yeterli talep olup olmadığını kontrol etmenizi ve ayrıca sizi rakiplerinizden ayıracak bir pazarlama stratejisi belirlemenizi sağlayacaktır. Pazar araştırması, özellikle de rekabetinizin analizi, makarna barınızın potansiyel cirosu hakkında da size bir fikir verecektir.

 

Makarna Dükkânı Kurulum Maliyeti

Genel giderlerden tasarruf etmek için toptan malzeme, ekipman ve mobilya satın alın. Ayrıca, işletmeler arası tasfiye satışlarında alışveriş yaparak ve şehirdeki herhangi bir restoranın mobilyalarını satıp satmadığını görmek için seri ilanlara göz atarak indirimli mobilyalar bulabilirsiniz.

Nakliye maliyetlerinden tasarruf etmek için mümkün olduğunca çok yerel gıda malzemesi satın alın. Ek olarak, yerel gıda satın almak, mümkün olan en taze yemekleri sunmanıza ve restoranınız için bir satış noktası sağlamanıza olanak tanır.

Makarna dükkanı ya da restoranı için gerekli malzemeler:

 • Ekstrüder makarna makinesi
 • Çift yapraklı ravioli makinesi
 • İki buzdolabı (chiller/dondurucu)
 • Bir kıyma makinesi
 • dilimleyici
 • İndüksiyonlu ocak
 • İki lavabolu bir lavabo
 • iki adet paslanmaz çelik mutfak masası
 • Makarna pişirici
 • Kombi buharlı fırın
 • Bir satış sayacı

Makarna dükkanı kurulum maliyeti için yukarıdaki malzemeler farklılık gösterebilir. Küçük, orta ya da büyük ölçekli bir dükkan fiyatı ortaya çıkarır. Gerekli sermaye için 70 bin ile 500 bin lirayı gözden çıkarmak gerekebilir.

 

Makarna Dükkânı Açmak İçin Gerekli Belgeler

Makarna restoranı açmak isteyenler için şirket kurulum belgeleri istenmektedir. Kira sözleşmesi, kimlik bilgileri, mağaza hakkında gerekli detaylar gibi. Ayrıca franchise sistemiyle açacak olanlardan uzmanlık ve başarı gibi belgelerde istenebilir.

 

Makarna Dükkânı Açarken Lokasyonun Önemi

Spagetti restoranınızı bölgenizdeki diğerlerinden farklı kılın. Örneğin, yaşadığınız yerde zaten yiyebildiğiniz kadar spagetti restoranı varsa, spagetti restoranınız daha lüks bir müşteriyi hedefleyebilir ve tamamen organik ve glütensiz malzemelerle hazırlanmış bir menüye sahip olabilir.

Mahallenizde başka spagetti restoranı yoksa, farklılaştırma hayati önem taşır. Bu da hedef müşterilerinizin kim olacağını belirlemenize yardımcı olur. Konum ile müşterileri bağdaştırmak gerekir. Talep görmeyen yerde makarna dükkanı açmak son derece risklidir.

 

Makarna Dükkânı Kar Marjı

Günümüzde hemen hemen her şey fiyatını ikiye hatta üçe katladı. Bu zamanda kar edebilmek son derece önemli. Makarna satışında hem kuru hem yaş satabilmek için kendi üretiminizi yapmanız gerekli. Bu sayede kar oranları yüzde 20-30’dan fazla olabilir.

 

Neden Makarna Dükkânı Açmalıyım?

Restoran tecrübesi olan ve bu alanda eğitim almış pek çok girişimci için iyi bir fırsat olabilir. Ayrıca ülkemizde yeni yeni gelişen bir yemek sektöründe en iyisi olmak için açılabilir.

 

Sonuç

Makarna nişinizi ve imajınızı yansıtacak şekilde dekore edin. Örneğin, aile tarzı bir spagetti restoranı işletiyorsanız, bol bol geniş kabinler, çocuklara uygun yemek takımları ve sıcak, davetkar renkler kullanın.

Spagetti restoranınızı pazarlayın. Çocukların bir yetişkin yemeği satın alarak ücretsiz yiyebileceği aile geceleri veya yaşlılar için yarı fiyatına öğle yemekleri gibi belirli müşterilerin indirim alabileceği promosyon hizmet süreleri sunmayı deneyin.

Restoranınızın adını toplulukta duyurmak için yerel etkinliklere de sponsor olabilirsiniz. Bilgilendirici bir web sitesi başlatmak, sosyal ağ hesapları oluşturmak veya restoranınızı basılı ve çevrimiçi işletme rehberlerine yerleştirmek, spagetti restoranınızı tanıtmanın diğer yollarıdır.

 

 

Makarna Dükkânı Nasıl Açılır? | İş Fikirleri

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans