Firma Kuruyorum

Manav Dükkanı Nasıl Açılır?

Gıda sektörünün büyük potansiyellerinden pay alan manav dükkanları için kuruluş maliyeti nedir? Manav dükkanında kar beklentisi ve lokasyon seçimi nasıldır?


Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

Bir tecrübe gerekmese de bu işin meyvesinden yetişenler daha başarılı olduğunu da söylemez lazım. Manavcılık işine bir yerde çalışarak başlayan girişimciler işe 1 - 0 önde başlarlar.

Manav dükkanı nasıl açılır, konusuna gelmeden önce işin riskli ve avantajlı yönlerinden bahsederek sektöre giriş yapmayı sürdürelim. Manavcılık geçmişten günümüze kadar gelen ve önümüzdeki belik de 20 - 30 yıl ya da daha fazla devam edebilecek bir sektör. Çünkü sektörün ana maddesinde gıda yer alıyor. Bu insanların her zaman birincil ihtiyacıdır. Gıda almadan ya da tüketmeden yaşamı sürdürmek mümkün değildir.

Manavcılık yapmak için işi bilen ya da bilmeyen olun fark etmez. Öncelikle bir araştırma ve yoğun çalışma yapmalısınız. Çevrenizde bu işi yapan kişilerle muhakkak görüşmelisiniz. Olumlu yönleri kadar olumsuz tarafları da görmelisiniz. Biz örnek verecek olursak, kaliteli ve temiz seçilmeyen ürünler sonrasında satışlar olumsuz etkilenir. Ve bu da iş yapamamanıza neden olur. Yanlış lokasyon seçimi gibi nedenlerde karınızın büyük kısmını alır.

Öte yandan yapacağınız iyi hamlelerle manav dükkanı açmak karlı olacaktır. Başlı başına bir sektör haline gelen bu iş modelinde kazanmanın birinci kuralı dürüst olmaktır. Çünkü sattığınız ürünlerin ne olduğunu ve nasıl yetiştiğini müşterilerinize söylemelisiniz. Taze olup olmadığını muhakkak müşteriler sorar. Bu yüzden müşteri memnuniyeti için ürünlerin taze olması kadar sizlerin de dürüst olması önemli. Bir diğer önemli konuda güvenilir bir işletme sahibi olabilmek. Şimdi daha fazla uzatmadan manav dükkanı kurulum maliyeti konusuna geçelim.

 

Manav Dükkanı Kurulum Maliyeti

Manavcılık yapmak isteyenlerin tek sıkıntı çekmeyecekleri konusu da maliyettir. Pek çok iş kurulumuna göre minimum seviyede bir maliyet ile yen bir dükkan açabilmek mümkündür. Pek çok iş yeri için 100 binin üzerinde para çıkarmanız gerekir. Ancak manav açmak isteyenlerin bu ücreti oldukça düşük seviyede tutabilmeleri olağan bir durumdur.

Manav dükkanı kurulum maliyeti düşürmek için öncelikle kendiniz çalışabilirsiniz. Bir yardımcı eleman almadan işlerinizi görebilirsiniz. Gidişata göre de daha sonradan çalışacak birini alabilirsiniz. Ürünlerin alınması, tezgah, dükkan kirası gibi kalemleri düşündüğümüzde 20.000 ile 40.000 lira arasında bir maliyet olur. Daha sonrasında düzenli olarak meyve sebze alacağınızı da unutmayın. Aylık giderler içinde önemli yer teşkil eder.

 

Manav Dükkanı İçin Lokasyonun Önemi

Manav dükkan açmak isteyenler için lokasyon çok önemlidir. İnsan popülasyonu fazla olan bölgeler seçilmelidir. Yoğun ve kalabalık mahalle, sokak ve cadde gibi yerlerde iş yapabilmek mümkündür. İnsanların sıklıkla kullandığı bir güzergah olmalıdır.

Kar Marjı

İyi bir konum, kaliteli ürün ve güler yüzlü hizmetle kazancınızı sağlamak kolay olacaktır. Meyve ve sebze ürünlerinin hemen hemen her gün tüketilmesi ve temel ihtiyaç olmasından dolayı işiniz sürekli olacaktır. Aylık kazancınız 3 ile 5 bin liradan başlayarak yapılan işin büyüklüğüne ve yoğunluğuna göre artar.

 

Neden Manav Dükkanı Açmalıyım

Fazla parası olmayan bir girişimci manav dükkanı açmak için kolları sıvayabilir. Az bir tecrübeyle bile açabilmek mümkün olduğu için zahmetsiz bir iş sahasıdır. Kendinize ait bir iş yeri olsun istiyorsanız manavcılık işi ile başlangıç yapabilirsiniz.

 

Sonuç

Manav dükkanı açmak kimine göre mantıklı bir seçenektir. Az maliyetle güzel kazançlar elde etmek mümkündür. Ayrıca KOSGEB tarafından sağlanan desteklerle iş öncesi riskleri daha aza indirebilirsiniz. Ayrıca KOSGEB’in zaman zaman açmış olduğu maddi destek paketleri kurulum maliyetini düşürebilir.


 

Manav Dükkanı Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2021 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans