Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Matbaa Nasıl Açılır?

Matbaa kurmayı düşüünüyorsunuz... Matbaa kuruluş maliyetleri, matbaa işinde kar marjı nasıldır? Matbaa kurarken lokasyon seçimi önemli mi?


Geniş bir iş yelpazesine sahip olan matbaacı dükkanı açmak karlı bir iş fikri olarak karşımıza çıkıyor. Peki herkes matbaa dükkanı açabilir mi? Matbaa dükkanı nasıl açılır? Bir matbaa dükkanı açmanın maliyeti nedir? İşte tüm bu soruların cevapları bu yazımızda.

Matbaacılık yapmak isteyenler için en güzel haber pek çok alanda iş yapabilme yetisine sahip olmasıdır. Örneğin, bir matbaa dükkanı davetiye, kartvizit, gazete, dergi gibi pek çok ürünü basabilir. Bu ürünleri çoğaltmak elbette mümkündür. Yaz döneminde davetiye işleri çok olacaktır. Bir gazete firması ile anlaşarak tüm basımları yürütebilirsiniz. Bu yüzden ister yerel ister ulusal olsun iş alanı geniştir. Ve bu iş alanını genişletmek yine sizin elinizde. Yeteri kadar iş sahası oluşturmak için ticari becerilerinize ihtiyaç olacaktır.

Matbaacı dükkanı açmak için belli bir tecrübeniz olmalıdır. Yani bu işi hiç bilmeyenin yapması oldukça zordur. Daha önce matbaa dükkanın yanından bile geçmeyen bir girişimci için yanlış sektör seçimi olur. Bu yüzden bu işi bilenin yapmasını tavsiye ederiz. Eğer çok yapmak isterseniz de işi bilen bir ortak bulmalısınız.

Matbaacılık sektörü içinde pek çok teknik bilgiyi barındırır. Bu işi yapacakların en az 2 yıllık eğitim almış olmaları bir avantaj sağlar. Eğitim alanların daha iyi ve çabuk adapte olabileceğini söyleyebiliriz. Teknik bilginin üniversitede hem teorik hem uygulamalı şekilde verilmesi kişinin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Kısaca bu işi bilen kişilerin yapmasında fayda olacağını söylemek gerekir. Yapabileceğiniz bir iş sahası seçmek bu yüzden önemlidir.

 

Matbaa Kurulum Maliyeti

Bir iş yeri açmak istediğinizde karşınıza çıkan ilk konu kurulum maliyetidir. İşin yapılabilmesinden çok maliyeti bazen daha fazla söz konusudur. Maliyet yapılan işin alanına ve niteliğine göre değişiklik gösterir. 20 bin liraya da iş sahibi olabilmek mümkün iken, 1 milyon liraya da bir iş yeri açılabilir.

Matbaa dükkanın açmanın kurulum maliyeti alacağınız teçhizata, dükkan kirasına ve çalışan personelin sayısına göre değişiklik gösterir. Maliyetin en büyük kısmını ise matbaa makinaları oluşturur. Ortalama bir matbaa dükkanı açmak isteyenler için gerekli sermaye 100 bin ile 400 bin lira arasındadır. Daha kapsamlı iş yeri için sermayeyi 1 milyon liraya da çıkarabilmek mümkündür.

 

Matbaa Açarken Lokasyonun Önemi

Matbaa dükkanı için lokasyon ikinci planda olabilir. Konum illa ana cadde ve sokaklarda olması gerekmez. Bunun yerine bilindik ve insanların çabuk ulaşabileceği lokasyonlar tercih edilebilir. Lokasyon yerine dükkanın genişliği, büyüklüğü ve kira ücretine bakılmalıdır. Günümüzde insanlar matbaa dükkanlarını internet üzerinden de bulabileceğini unutmayalım.

 

Matbaa İşinde Kar Marjı

Matbaa dükkanı kurmak isteyenler için bir güzel haber kar marjında bulunmaktadır. Eğer iyi bir iş sahasına ulaşırsanız kazancınız aylık olarak iyi olacaktır. Kitap, gazete ve dergi gibi sürekliliği olan bir işi aldığınızda aylık ortalama 10 bin ile 50 bin lira arasında kazanç sağlamak imkansız olmayacaktır.

 

Neden Matbaa Açmalıyım?

Matbaacılık üzerine bir eğitim aldıysanız açabilirsiniz. Bu işin eğitiminin yanında belli bir süre çalışarak tecrübe edinenler için iyi bir fırsat. Kendi iş yerini açarak tecrübenizi ve bilginizi konuşturabilirsiniz.

 

Sonuç

Matbaacı dükkanı açmak tamamen tecrübe ve bilgiye bağlıdır. Bilmeden bu işi yapmak yeni girişimciler için zor olur. Ayrıca iş yeri açanlar dijital ortamı da kullanmalıdır. Reklam yaparak insanlara bu işi yaptığını duyurmalıdır. Yazın davetiye kampanyaları yaparak insanların ilgisi çekilebilir. Bu sayede kazanç sağlamak daha kolay olur.


 

Matbaa Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans