Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Meyhane Nasıl Açılır?

Meyhane açarken dikkat edilmesi gerekenler neler? Meslek kursu kuruluş maliyetleri hangi aralıkta? Meyhane kar marjları nasıl?


İnsanlar arasında meyhane kültürü artık bir kült haline gelmiş durumda. Pek çok insan meyhane, gece kulübü, bar gibi yerleri eğlence amaçlı tercih etmektedir. Sevmeyenler kadar sevenlerinde çoğunlukta olduğunu söylemek mümkün. Pandemiden sonra bu gibi mekanların daha çok rağbet gördüğü biliniyor. Yeterince eğlenemeyen insanlar meyhanelerin yolunu tutuyor. Peki aklınıza hiç meyhane açmak geldi mi?

Meyhane nasıl açılır? İş alanında bu sektörün inceliklerini ve neler gerektiğini her birlikte inceleyeceğiz. Halen yeni bir iş sahibi olmak isteyenler için güzel gelir sunan işletmelerinden bir tanesi. Toplumun yüzde 50 ya da daha fazlasına hitap ettiğinizi göz önüne alırsak, oldukça karlı bir yatırım olabilir. Ancak iyi bir plan, çalışma ve verimlilik ile mümkün.

Tarzınız her şeydir. İnsanlar atmosfere girmek ve sosyalleşmek için dışarı çıkarlar. Bu nedenle doğru müziği, dekoru ve mobilyayı seçmek önemlidir. Tüm bunlar meyhanenin vazgeçilmezleri içindedir.

Kendi işletmenizi kurmanın eğlenceli kısmı, konseptinizi ve markanızı yaratmaktır. Konseptiniz, ne tür bir meyhane açmak istediğinize dair sahip olduğunuz tüm genel fikirleri içerir. Markanız biraz daha tanımlı olmalıdır. İşinizin kimliğini ve misyonunu kapsar. İşletmenin her detayı, servis tarzınızdan dekorunuza ve ambiyansa kadar markanızı desteklemelidir.

İnsanlar işten sonra dinlenebilecekleri ya da hafta sonu arkadaşlarıyla vakit geçirmek için meyhaneleri tercih eder. Sadece birkaç çeşit bira servis eden, konukların bir Cuma gecesi rahatlayıp eğlenebilecekleri, meyhane arar.

Unutulmaması gereken en önemli şey, konseptinizin ve markanızın seçtiğiniz yerin demografik özelliklerine uygun olması gerektiğidir. Pazar araştırması yapma aşamasına geldiğinizde, markanızı hizmet verdiğiniz mahallenin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde ayarlamanız gerekebilir.

Son olarak meyhane açmak için doğru personel seçmelisiniz. Doğru personel olmadan başarılı olmanız zor. Harika barmenler zanaatlarına saygı duyarlar ve her gün işe gelmek için yaratıcı, motive ve heyecanlıdırlar. Sadece içecek için değil, masa servisleri ve aşçılarınız da iyi olmalıdır.

 

Kurulum Maliyeti

Meyhane kurulum maliyeti 2022 yılında da arttı. Her sektörde olduğu gibi kalem kalem hesapladığınızda belli artışların yaşandığını söylemek mümkün. Mekan için gerekli mobilya, dekorasyon, işçi en başta maliyet kalemleridir. Sonrasında yiyecek ve içecekler gibi envaiçeşitler için daha fazla harcamanız gerekecek. Ayrıca bunlarda aylık gideriniz olacaktır.

İlk kurulum için toplam gideriniz, 100 bin liranın üstünde olması muhtemeldir. Daha sonra aylık gideriniz ise çalıştırdığınız işçi ve hizmetinize bağlı olarak 10 bin ile 40 bin lira arasında değişecektir.

 

Gerekli Belgeler

Meyhane açmanın en zorlu tarafı izin alabilmektir. Gerekli ruhsatı alabilmek istiyorsanız, belediye ile ikili ilişkileriniz iyi olmalı. Meyhane belediyenin isteklerine uygun şekilde yapılmalı. SGK kayıt belgesi, Alkollü içki satış ruhsatı, Vergi levhası gibi pek çok belge gereklidir.

 

Lokasyonun Önemi

Her işletmede olduğu gibi meyhane seçiminde de iyi bir lokasyon tercihi yapılmalı. Yer seçimi aşağıdaki faktörlere bağlı olmalıdır:

  • Düşük kira ve yüksek görünürlük
  • Çekmek istediğiniz müşteri türü
  • Meyhane konsepti ve tasarımı
  • Müşterilere erişilebilirlik.

Bazıları konumun büyük bir rol oynadığını söyler, bazıları ise doğru bir yaklaşımla herhangi bir yerde karlı bir meyhane işi yapabileceğini iddia eder. Her ne olursa olsun mekanın lokasyonu iyi belirlenmelidir.

 

Kar Marjı

Meyhane açmak isteyenlerin en merak ettiği konulardan biri de kazanç. Eğer tüm şartlar elverişli olursa günlük 1.000-4.000 TL arasında kazanç sağlamak mümkün. Kısacası aylık 15 bin TL ile 50 bin TL getirisi olabilir.

 

Neden Açmalıyım?

Meyhane açmak, dışarıdan kolay görülmemelidir. Bu işin içinde olanların daha çabuk adapte olabileceğini söyleyebiliriz. Her birey meyhane açmak istemez. İşin gerekli kurallarını bilenler neden açması gerektiğini iyi analiz eder.

 

Sonuç

Günümüzde insanlar eğlenmek için halen tercih ediyor. Farklı konsept, iyi bir müşteri anlayışıyla iş yapmanız mümkün. Hafta sonu farklı ses sanatçıları ve canlı müzik ile meyhaneniz daha renkli olacaktır.


Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans