Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

NACE Kodu (Altılı Faaliyet Kodu) Nedir?

NACE Kodu (Altılı Faaliyet Kodu) Nedir?

Avrupa Topluluğunda Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması (NACE); Avrupa‘da ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistiklerin üretilmesi ve yayılması amacına yönelik bir başvuru kaynağıdır. Nace koçu iş yerlerinin çalıştıkları alanlara göre tehlike sınıflarını belirleyen sistemin oluşturduğu altı haneli bir koddur. Bu sebeple altılı faaliyet kodu olarak da bilinir.

NACE Kodu (Altılı Faaliyet Kodu) Türkiye’de Kullanılıyor Mu?

NACE kodu, Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığınca kullanılmaktadır.

NACE Kodu (Altılı Faaliyet Kodu) Ne İşe Yarar?

Firmanızı Ticaret Sicil Memurluğuna kaydettirmeden önce NACE kodunuzu mutlaka bilmeniz gereklidir. Bu konuda detaylı bilgiyi anlaşma yaptığınız mali müşaviriniz size verecektir. NACE kodunda yapacağınız işin tehlike derecesini öğrenmiş olacaksınız.

6 haneli olan NACE kodunda ilk iki rakam şirketinizin genel faaliyet kodunu göstermekte olup, son dört rakam ise alt faaliyet kodunuzu göstermektedir. Örneğin 15, “Dervi ve ilgili ürünlerin imalatı; 15.11 “Derinin tabaklanması ve işlenmesi; kürkün işlenmesi ve boyanması,” 15.11.13 ise “Deri ve kösele esaslı terkip ile elde edilen levha, yaprak, şerit deri ve kösele imalatı" anlamına gelmektedir.

NACE Kodu (Altılı Faaliyet Kodu) Nasıl Öğrenilir?

Firmanızın SGK sicil numarasının 2.3.4.5.6.7. rakamları NACE kodunuzu oluşturur. NACE kodunuzu buradan kolayca tespit edilebileceği gibi İstanbul Ticaret Odasının web sayfasında Tescil İlan Kuruluş – Sicil Kayıtları bölümünden de ulaşabilirsiniz.

NACE koduna göre tehlike sınıfımızı nasıl öğrenebilirim?

Firmanızın tehlike derecesini (çok tehlikeli, tehlikeli, az tehlikeli) öğrenerek iş güvenliği yasalarının gerekliliklerini yerine getirmeniz, işinizi sorunsuz sürdürmenizi de sağlar. NACE kodunuzu bulabileceğiniz iş yeri tehlike sınıfları listesini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

pdf NACE Tehlike Sınıfları Listesini indirmek için tıklayın!1.12 MB

NACE Kodu Değişikliği Nasıl Yapılır?

Faaliyet gösterdiğiniz iş kolunun faaliyet kodunun (NACE) Ticaret Sicili Müdürlüğü’nce tescil olunan iş konusuna uygun olması gereklidir. Uygun olmaması durumunda öncelikle iş konunuzdaki değişikliğin ilgili müdürlükten tescilinin yaptırılması gerekir. Bağlı olunan vergi dairesinden, talep edilen faaliyet kodunun vergi levhasına işletilmesi gerekir. Bu işlemlerle şirketlerin Mali Müşavirleri ilgilenmektedir. Bu işlemin ihmal edilmesinin cezai sonuçları olacaktır.


İlk Adımlar, Kuruluş, Muhasebe

Şirket Kuruluşu İçin Fiyat Teklifi Alın

Invalid Input
Lütfen adınızı ve soyadınızı yazınız.
Lütfen telefonunuzu yazınız.
Lütfen e-posta adresinizi yazınız.


Invalid Input
Lütfen sektör belirtiniz.
Invalid Input
Lütfen bir seçenek işaretleyiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Anonim Şirket Nasıl Kurulur?

Anonim şirket; sermayesi belirli ve paylara bölünmüş olan, borçlarından dolayı yalnız malvarlığı ile sorumlu bulunan şirket türüdür. Pay sahipleri
Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Limited şirket, bir veya daha çok gerçek veya tüzel kişi tarafından bir ticaret unvanı altında kurulan şirket türüdür. Limited şirket,
Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

Şahıs şirketi, ortakların sorumluluklarının sınırsız olduğu ve tüzel kişiliğe sahip olan şirket türlerine denir. Şahıs şirketlerinde ortakların sorumlulukları sınırsızdır,
Firma Nasıl Kurulur?

Kararınızı verdiniz, firma kurmaya hazırsınız. Bir firma nasıl kurulur? Kuruluşun önemli adımları ve geleceğinizi kolaylaştıracak kararlar nelerdir? İşte adım adım

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2023 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans