Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Optik Mağazası Nasıl Açılır?

Optik mağazası açmak için gerekli belgeler nelerdir? Optik mağazası kar marjı nasıldır? Optik mağazası kuruluş maliyetleri nasıldır?


Özellikle de sağlık alanında hizmet vermek siteyen işletmecilerin sayısı önemli. Bugün sizlerle optik mağazası nasıl açılır? Konusunu işleyeceğiz. Hangi belgeler alınmalıdır? Sorusuna yanıt vereceğiz.

Bir iş yeri kurmak isteyen girişimci öncelikle bazı bilgi ve donanıma ya da resmi bir belgeye sahip olması gerekir. Bazı işlerde ise herhangi bir belge olmadan sadece ticari faaliyet adı altında açılabilir. Örneğin, çiğ köfte dükkanı, börek ya da cafe gibi iş yeri açmak için özel bir belgeye ihtiyaç duyulmaz. Ancak gözlükçü açmak isteyenler bu alanda okul mezunu olmalıdır.

2 yıl optisyenlik bölümünü bitiren her birey optik dükkanı açmak için hak kazanır. Ayrıca mezun olamayan girişimciler optisyenlik diploması kiralayarak bu işi yapabilir.

Optik mağazası açmak için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Diploma
 • Nüfus Cüzdanı Sureti
 • Açılış Dilekçesi
 • Ticari Sicil
 • Hizmet Sözleşmesi
 • Fotoğraf
 • Kroki ve Plan
 • Yangın Raporu
 • İkametgah Belgesi
 • Alet ve Malzeme Listesi
 • Mahal Raporu
 • Sağlık Raporu

 

Optik Mağazası Kurulum Maliyeti

Gözlükçü dükkanı açmak için yukarıda belirttiğimiz dokümanları eksiksiz şekilde tamamlamanız gerekiyor. Tüm bu adımlar yapıldıktan sonra dükkan kurma işlemine geçebilirsiniz. Buradaki süreçte ise sizleri maliyet karşılayacak. Optik mağazası kurulum maliyeti fazlasıyla değişkenlik gösterir. Optik mağazası 2022 fiyatları daha pahalı olacaktır.

Kurulum maliyetinde öncelikle hangi hizmeti vereceğinizi kararlaştırın. Sadece gözlük satan bir yer mi? Yoksa tamir ve muayene hizmeti de verecek misiniz? Basit aletlerin bile mağazada kullanılması maliyeti ciddi şekilde etkileyecektir. Burada en mantıklısı gözlük satışı ve tamiri olacaktır.

Bir gözlükçü dükkanının maliyeti ortalama 500 bin liradır. Fiyat o günkü şartlara göre azalabilir ya da artabilir. Ancak genel olarak 2020 ve 2021 yılında 400 bin ile 500 bin lira üst sınırda dükkanlar açılmıştır.

 

Optik Mağazasında Lokasyonun Önemi

Her işletme gibi optik mağazası içinde lokasyon önemlidir. İş yapabilmek adına özellikle hastanelerin bulunduğu konumlar seçilmelidir. Sadece göz hastanesinin bulunduğu mevkiler işlerin kazancı daha çabuk artırır. Güneş gözlüğü gibi alternatif ürünlerde satan bir yelpazeye sahip iseniz, alışveriş merkezleri de seçilebilir. Bunun için bayilik veren şirketlerden destek alınabilir.

 

Optik Mağazası Kar Marjı

Ülkemizde gözlük kullanımı oldukça yaygındır. Sadece numaralı gözlük değil, yazın güneş gözlüğü insanlar tartından fazlasıyla tercih edilir. Tüm bu hizmetleri veren bir gözlük dükkanı aynı zamanda iyi bir kazanç elde edebilir. Tüm şartların uygun olması durumunda aylık 5 bin lira ile 20 bin lira arasında bir kazanç ortaya çıkabilir.

 

Neden Optik Mağazası Açmalıyım?

Optik dükkanı açmak isteyenler, kendilerine neden bu işi yapmalıyım? Sorusunu sorabilir. Öncelikle bu işin okulunu okuyanlar için iyi bir fırsat kapısı. Kendi mesleğinle alakalı bir iş yeri açmak için güzel bir imkan. Bu alanda her geçen gün taleplerin fazla olması sektörü cazip kılabiliyor.

 

Sonuç

Optik mağazası açmak hem kolay hem zor. Diploması elinde olan bir genç girişimci için süreç zor olsa da sonu olumlu şekilde sonuçlanabilir. Ancak ikinci yöntem biraz daha uğraştırabilir. Bir başkasının diplomasını kiralamak alternatif. Bu alternatif de işletme açmak isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Gözlükçü dükkanı açmak 2022 yılında maliyetlere göre değişlenlik gösterebilir. Dolar kurunun yeniden düşmesinden dolayı iş yeri açmak isteyenler için son bir fırsat olabilir. İyi bir araştırma ve bilgi toplayarak gözlükçü dükkanı açılabilir.

 

 

 

 

Optik Mağazası Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans