Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Oto Aksesuar Dükkanı Nasıl Açılır?

Oto aksesuar dükkanı için lokasyon seçimi nasıl olmalı? Oto aksesuar işi karlı mıdır? Oto aksesuar dükkanı açarken nelere dikkat edilmeli?


Biz bu yazımızda ise, oto aksesuar dükkanı nasıl açılır? Ve sektörün avantajları, dezavantajları nelerdir? Günümüzde halen yapılabilir mi? Bu ve buna benzer sorulara yanıt arayacağız. Ayrıca oto aksesuar, otomotiv sektöründe yer alan için tuning olarak da bilinir.

Ülkemizde araç sahipleri, arabalarına fazlaca önem verir. Sadece bir araç olarak görmezler. Gerekli bakım, süsleme, mekanik ve aksesuarlar için hiçbir masraftan kaçınmaz. Oto aksesuar ya da tuningde arabanın belli başlı ihtiyaçlarını karşılar. Cam film, teyp, araç kaplama ve park sensörü gibi birçok ürün oto aksesuar meslek grubunun içinde yer alır.

Oto aksesuar dükkanı açmak şu şekilde mantıklı görülebilir. Ülkemizde 20 milyondan fazla araç trafikte. Birçok kullanıcı illa bir işlem için aksesuar dükkanlarını tercih edecektir. Ancak bulunan konum ve gösterilen rağbet çok önemli. Herkes aynı düşünceye kapılarak dükkan açtığı zaman rekabet çoğalacak ve kazanç olmayacak ya da düşecek. Pazardaki payı gören birçok girişimci bu işe hevesle girip hüsrana uğrayabilir. Dikkatli ve mantıklı adımlar atmak ise, sizleri büyük zarardan kurtarır.

Öncelikle bir tuning dükkanı açmak isteyen kişinin, ne hizmet vereceğini iyi düşünmesi lazım. Sadece al – sat yaparak mı işini sürdürecek? Yoksa aksesuar montajı da yapacak mı? Bu kazancın önemli kısmını etkilemektedir. Karar vermeniz için şimdi diğer adımlara geçelim.

 

narposreklam

 

Oto Aksesuar Dükkanı Kurulum Maliyeti

Oto aksesuar dükkanı açarken kurulum maliyetini iyi hesaplamak gerekir. Birçok ürünü toptan almak en mantıklı tercih olacaktır. Zaten bu işin içinde olanlar az çok ürünlerin nasıl alınacağını bilir. Ürünleri yurtiçinden alacağınız gibi yurtdışından da getirtmek mümkün. Önceden yurtdışından oto aksesuarı getirmek çok avantajlıydı. Şu an döviz kurundan dolayı o avantaj biraz daha azaldı. Özellikle de Çin’den getirilen ürünler oldukça ucuz oluyordu.

Avrupa’nın belirli ülkelerinden de alacağınız kaliteli ürün ile dükkanı zenginleştirme imkanı var. Asya ve Avrupa ürünlerini harmanlayarak kaliteli bir dükkan sahibi olabilirsiniz. Dükkanın büyüklüğü de maliyeti etkiler. Maliyet kaba taslak 100 bin ile 150 bin lirayı bulabilir.

 

Oto Aksesuar Dükkanı Lokasyon Önemi

Otomobil sektöründe bir işletme sahibi iseniz, genellikle sanayi çevrelerinde dükkan açmalısınız. Eğer böyle bir imkan yok ise, saniyiye yakın yerler ve bağlantı yollarının bulunduğu dükkanlar seçilmelidir. Oto aksesuar dükkanı açmak için insan nüfusunun fazla olduğu yerler seçilmemelidir. Sanayi ağırlıklı mekanlara birinci tercih sebebi olmalıdır. Ve çevresinde yer alan dükkanlar göre seçim yapılmalıdır.

 

Oto Aksesuar Dükkanı Kar Marjı

Tuning dükkanı açmak için tüm işlemleri bitirdikten sonra, iş kazanca geldi. Bu işin tek bir püf noktası var o da montaj. Cam filmi, kaplama, park sensörü ve ses sistemleri montajı size en fazla kazandıracak olan işlerin başında gelir. Kendiniz dahi montaj yapamıyorsanız bu işlerden anlayan birini işe almalısınız. Eğer montaj yapamazsınız kazancınız az olur. Belli bir kazanç söylemek doğru olmaz. Ama en az 3 ile 5 bin lira kazancınız olabilir.

Otomotiv sektöründe bayilik veren firmalara buradan ulaşabilirsiniz. 

Sonuç

Oto aksesuar dükkanında sadece ürün satışı yaparak kazanç oldukça zor. Birçok işletmeninde bulunduğunu ve rekabetin fazla olduğunu unutmayın. Eğer bu sektörde tutunmak istiyorsanız internet üzerinden de iyi bir reklam yapmanız gerekir. Online satışlar yaparak daha fazla müşteriye ulaşabilirsiniz. Anca bu şekilde bir rekabetin içine girebilirsiniz. Oto aksesuar dükkanı açmak fikrini hayata geçirmeden önce araştırmayı iyi yapın.


 

Oto Aksesuar Dükkanı Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans