Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Oto Ekspertiz Firması Nasıl Açılır?

Oto ekspertiz firması açmanın maliyetleri, kar beklentileri ve öne çıkan noktalar anlatılıyor.


Ülkemiz son yıllarda araç bolluğu ile biliniyor. Her evde hemen hemen bir hatta 2-3 tane araç görebiliyoruz. Geçmişe baktığımızda araç kalabalığı her geçen sene artıyor.

Herkes bütçesine göre sıfır ya da ikinci el araç alımı gerçekleştiriyor. Ancak bu araçların bazılarında belli başlı kusurlar meydana gelir. Bunu en iyi tespit edenler ise oto ekspertizler. Başlı başına bir sektör haline gelen oto ekspertiz, araç satın alacak veya satacaklar için önemli bir ihtiyaç. Bu alanda sizlerde bir oto ekspertiz firması açmak istiyor olabilirsiniz.

Oto ekspertizciler, çeşitli nedenlerle değerini belirlemek için bir arabayı değerlendirir. Bir otomobil bir kazaya karıştığında, genellikle oto ekspertizcilerinin hasarı ve onarım maliyetlerini değerlendirmesi gerekmektedir. İş sahası olarak fazlasıyla geniş bir portföye sahiptir. Ayrıca bu iş bireysel ve kurumsal olarak yapılabilmektedir.

Türkiye’nin neresinde yaşarsanız yaşayın illa bir oto ekspertizine ihtiyaç duyulur. Sektörün içinden gelen girişimciler ise kendine ait bir iş yeri olmasını ister. Bu işin inceliklerini bilen ve işin ehli olanlar tarafından yapılması önemlidir. İşin karlılık boyutu iyi olduğu kadar riski de göz önünde bulundurulmalı. Oto ekspertiz firması nasıl açılır? Sorusuna yanıt aramadan önce işi yapabileceğinize inanmalısınız. Yanlış bir tespitte iş davaya kadar gidebilir. Bunları bir kenara bırakarak oto ekspertiz nasıl açılır? Sorusuna yanıt arayalım.

 

Oto Ekspertiz Firması Kurulum Maliyeti

Oto ekspertiz açmak için iki farklı yol bulunur. Biri kendi adınıza bir işletme, diğeri ise bir bayilik. Oto ekspertiz açmanın maliyeti, birçok etkene göre değişiklik gösterir. Verilen hizmetin kalitesi, alınan araç ve gereçler gibi nedenlerden dolayı kurulum maliyeti artmaktadır. Oto ekspertiz dükkanında olmaz olmazlar ise şu şekildedir:

  • Yanal Kayma Test Cihazı
  • Arıza Tespit Ekipmanları
  • Motor Performans Test Ekipmanları
  • Fren Test Cihazı
  • Boya / Kaporta Kontrol Cihazı
  • 4×2 Dinamometre
  • Süspansiyon Test Cihazı
  • Lastik Diş Derinlik Ölçer Cihazı
  • Boşluk Test Cihazı

Bu ekipmanlar haricinde dükkanın dizaynı, elektrik, bekleme alanları ve çalışanların maaşı göz önünde bulundurulmalıdır. En az 250 bin lira bir sermaye olması gerekmektedir. Bayilik almak isteyenler biraz daha bütçeyi aşmalıdır. 2-3 milyon liraya kadar sermaye harcayanlar olmaktadır.

 

Oto Ekspertiz Firması Kurarken Lokasyonun Önemi

Oto ekspertiz dükkanı açmak için lokasyonun iyi bir yerde olması gerekir. Oto sanayi bölgeleri ekspertiz için en uygun yerlerdir. Tuning, yedek parça satışı yapan ya da galerilerin yoğun bulunduğu bölgeler tercih edilebilir.

 

Oto Ekspertiz İşinde Kar Marjı

Oto ekspertiz işinin en can alıcı noktası kar marjıdır. İyi bir düzen ve plan çalışmasıyla birlikte en fazla 1 sene içinde yatırdığınız parayı geri alabilirsiniz. Ortalama oto ekspertiz dükkanı açanlar bu şekilde bir geri dönüş almıştır.

Yoğun bir bölgede hizmet veren işletme ortalama günlük 10 ve yukarı araca ekspertiz yapar. Aylık bu rakamlarla net kazanç 20 bin TL ile 100 bin TL’yi görür.

 

Neden Oto Ekspertiz Firması Açmalıyım?

Oto ekspertiz açmak için gerçekten işin ehli kişiler olmalısınız. Çalışacak olan elemanlarda aynı şekilde alanında profesyonel olması gerekir. Böyle beceri ve yeteneğe sahip olan girişimciler bu sektörde fazlasıyla ekmek yiyebilir.

Otomotiv sektöründe bayilik veren firmalara buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Sonuç

Oto ekspertiz firması kurmak sadece parayla bağdaşmaz. Güvenilir, işin ehli ve adil olduğunuz sürece iş yaparsınız. Piyasada ismi bilinen ve duyulan pek çok kişinin nasıl işler yaptığını görebilirsiniz. Bu yüzden iyi iş çıkardığınız sürece tercih eden fazla olacaktır.

 

 

 

Oto Ekspertiz Firması Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans