Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Oyun Merkezi Nasıl Açılır?

Oyun merkezi kuruluş maliyetleri nelerdir? Oyun merkezi için lokasyon seçimi nasıl olmalı? Oyun merkezi işi karlı mıdır? Oyun merkezi açarken nelere dikkat edilmeli?


Günümüze geldiğimizde oyun alışkanları epey değişti. Oyun oynamak için artık zaman kavramı kalmadı. Özellikle oyun alanlarının kapalı ortamlara taşınması, eğlencenin zaman dilimini de arttırmış oldu. Oyun sektörünün gelişmesi yeni bir iş sahası da ortaya çıkardı. Şimdi birçok girişimcinin aklına şu soru gelebilir: Oyun merkezi nasıl açılır?

Oyun merkezleri günümüzde gelişmiş birçok araçlarla donatılmıştır. Çocukların ve gençlerin eğlenebileceği yüzlerce çeşit ürün vardır. Su ve kum havuzu, tren, langırt, atari ve daha birçok ürün oyun merkezlerinde bulunur. Burada önemli olan hangi yaş aralığına hitap edilecek? Çünkü 0 – 10 yaş ile 10 – 18 yaş aralığında yer alan çocuklar aynı oyunları oynamayabilir. Tüm çocukları kapsayan genel bir oyun merkezi açmak isterseniz, bu seferde bütçenin ağzını açmanız gerekecek. Ancak sektörün kolay kolay bitmeyeceğini söyleyebiliriz. Birçok AVM’nin içinde oyun alanları yer almaktadır. Özellikle de AVM tarzı ya da kapalı çarşı yerlerinde çocuk merkezleri tutacak bir iş sahası oluşturur.

 

Oyun Merkezi Kurulum Maliyeti

Oyun merkezi açmak isteyenlerin karşısına birden fazla seçenek çıkıyor. Öncelikle oyun merkezi için ister bireysel ister bir bayilik sistemi ile dükkan açabiliyorsunuz. Ayrıca sektörün içinde sadece belli yaş aralığında oyun merkezi açabildiğiniz gibi her kesime hitap eden mekanda açabilirsiniz. Elbette bunların hepsi sermaye ve kurulum maliyetini doğrudan etkiler.

Oyun merkezi için alınacak olan oyuncaklar da sermayenin önemli bir kısmını oluşturur. Eğer bir de bayilik sistemine başvurursanız, firmanın istediği ürünleri almak zorunda kalabilirsiniz. Kısacası kabaca bir hesap yaptığımız zaman 50 ile 70 bin lira fiyat bandında bir oyun merkezi açılabilir. Fakat bu fiyatlandırma taban noktasıdır. Daha büyük oyun merkezi için kesenin ağzı 400 bin liraya kadar çıkartmanız gerekecektir.

 

Oyun Merkezi Açarken Lokasyonun Önemi

Oyun merkezleri için konum, kazancın önemli kısmını oluşturur. İyi bir kazanç elde edebilmek için konumu iyi yerde seçmek gerekir. Oyun merkezleri en fazla AVM ve buna benzer toplu alışverişlerin yapıldığı mekanlarda tercih edilir. Eğer böyle bir lokasyon bulabilirseniz, kazancı fazla kafaya takmazsınız. Ayrıca süpermarketlerin bulunduğu yerlere de açmak mantıklı bir seçenek olacaktır. Ebeveynler alışveriş yaparken, çocuklar oyun merkezinde vakit geçirebilir. Küçük yerleşim yerlerinde bile bu tarz düşünceler tutabilir.

 

Oyun Merkezi İşinde Kar Marjı

Oyun merkezi açmak sadece çocukları eğlendirmek için değildir. Ana gaye çocuklar eğlensin diye açılsa da işletme sahibinin de kazanması gerekir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi lokasyonu iyi seçilen bir dükkan kar marjını da yükseltecektir. Önceleri daha az rağbet gören oyun merkezleri şimdilerde daha fazla popülerleşti. Bu yüzden kazançlar da ikiye, hatta üçe katlandı. Ürün çeşitliliği ve yapılan aktiviteye göre değişen kar marjı, minimum 3 bin lira net kar bırakacaktır. Maksimum kazançta sınır olmasa da 10 bin ya da 15 bin kazanan işletme sahipleri görülmüştür.

 

Neden Oyun Merkezi Açmalıyım?

Oyun merkezi açmak için illa sektörü bilmenize gerek yok. Ticari kafaya sahip olmanız yeterli. Günümüzde halen gelişen ve bitmeyecek bir sektör isteyenler de oyun merkezi açabilir. Sektörün alanı ve ticari alanı oldukça geniştir.

 

Sonuç

Sonuç olarak, kar getirisi güzel bir sektör. Ancak yatırım yapacağınız sermayeye dikkat etmek de fayda var. Bazen az bir sermaye ile güzel işler başarabilirsiniz. Bazende yüklü miktarda yatırım yaparsınız tutmayabilir. Onun için ufak bir sermaye ile başlayıp daha sonra işi büyütebilirsiniz.


 

Oyun Merkezi Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans