Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Rehinci Dükkânı Nasıl Açılır? | İş Fikirleri

Rehinci dükkanı açmak elbette enteresan bir konu. Rehinci dükkanı açmak için gerekli belgeler nelerdir? Rehinci dükkanında kar potansiyeli nedir? Rehinci dükkanı kuruluş maliyetleri nasıldır?

Rehin dükkanları, bankalarından kredi başvurusu yapmak istemeyen veya vakti olmayan kişiler için hızlı ve uygun kredi talebini dolduruyor. Bir rehin dükkanının ana işi, rehinli mallara karşı yüksek faiz oranlarıyla kısa vadeli kredi sunmaktır.

Ancak aynı zamanda hızlı nakit isteyen insanlardan mal alıp yeniden satarlar. Bir rehinci dükkanı açmak, kanıtlanmış deneyim, suç geçmişi kontrolü ve kredi kontrolü dahil olmak üzere bir rehin dükkanı lisansı için tüm katı gereksinimleri karşılamanızı gerektirir.

Rehin mağazası açmak günümüzde yeni bir sektör alanıdır. Özellikle yurt dışında fazlasıyla gördüğümüz bu iş sektörü ülkemizde yeni girişimciler tarafından açılmak isteniyor.

Aslında rehin dükkanları bazen olumsuz bir üne sahiptir. Fakat gerçek şu ki bu dükkanlar genellikle biraz geçici yardıma ihtiyacı olan insanlar için finansal bir yaşam çizgisi görevi görür. Bir rehin dükkanının sahibi olarak, ihtiyacı olan insanlara, normalde erişemeyecekleri kısa vadeli kredilerle yardım etme fırsatı verir. Ayrıca satmak için doğrudan değerli eşya satın alabilirsiniz.

Rehin dükkanları sadece karlı işletmeler değil, aynı zamanda müşterilere de yardımcı olurlar. Güçlü bir finansal bilgiye sahipseniz ve konu eşyaların değerlemesi ve yeniden satılması konusunda bilgiliyseniz, bir rehinci dükkanı açmak sizin için keyifli bir iş seçeneği olabilir.

Bir rehin dükkanı, müşterilere teminatlı krediler sunar ve değerli eşyaları satın alır, satar ve takas eder. Rehin dükkanları, müşterilerin kısa vadeli bir kredi karşılığında değerli bir şeyi rehin etmesine (veya rehin almasına) izin verir. Müşteri parayı ve kredinin faizini iade ederse, ürün iade edilir. Ancak müşteri krediyi geri ödeyemediğinde, rehin dükkanının sahibi veya rehinci, ürünü kar amacıyla satar.

 

Rehinci Dükkânı Kurulum Maliyeti

Bir rehinci dükkanı açmanın en büyük zorluklarından biri. İlk kredileri finanse etmek ve faiz ödemeleri veya yeniden satış karları gelmeye başlayana kadar işi sürdürmek için yeterli paranız olduğundan emin olunmalı. Rehinci dükkanı kurulum maliyeti yer, mekan ve istenilen özelliklere göre değişiklik gösterir.

Daha küçük bir ölçekte, başlayabilirsiniz. 100 bin ile 200 bin TL ideal olabilir. Büyük mağazalar, kredileri finanse etmek ve envanter satın almak için daha büyük bütçelere ihtiyaç duyacak ve başlangıç maliyetleri minimum 300 bin TLya da 700 bin TL’ye yakın olabilir.

Bir rehin dükkanı için ortak başlangıç maliyetleri şunları içerir:

  • Bilgisayar ve yazıcı
  • Yazar kasa
  • Kilitlenebilir vitrinler
  • Güvenlik sistemi
  • Tabela

Bir rehinci dükkanı işletirken, genel gideriniz, sıradan bir borç verenin veya perakendecininkinden çok daha fazla masraf içerecektir. İşinizi sigortalamak, özellikle rehinli tüm eşyalara sigorta yaptırmak sadece pahalı olmakla kalmaz, aynı zamanda çoğu durumda gereklidir. Rehin dükkanınızda yeterli bir iş sigortası poliçesi edinmenin sizin için kolay veya ekonomik olacağına inanmayın. Çoğu sigortacı, sektörü kapsamayı bile reddediyor.

Rehinci Dükkânı Açmak İçin Gerekli Belgeler

  • İş sözleşme formu
  • Belediye tarafından gerekli izinler
  • Kira sözleşmesi
  • Kimlik fotokopiniz

 

Rehinci Dükkânı Açarken Lokasyonun Önemi

Kira maliyetleri, mağazanın konumu, büyüklüğü ve park yerleri gibi mevcut olanaklar gibi faktörlere bağlı olacaktır. Yüksek trafiğe sahip perakende satış alanlarındaki kiralamalar genellikle yüksek fiyatlara sahip olduğundan, çoğu rehin dükkanı, aynı yüksek trafiğe sahip olmayan ancak yine de geniş çapta görünür olan diğer perakende alanlarında yer alacaktır.

Bakımlı, popüler bir yerde yer kiralamanın, halkın mağaza algısını iyileştirebileceğini ve potansiyel olarak mağazaya gitmemiş olabilecek müşterileri getirebileceğini unutmayın. Rehinci dükkanı açmak isteyen biri iyi bir lokasyon seçmeli.

 

Rehinci Dükkânında Kar Beklentisi

Muhtemelen dükkanın sahibi olan rehincilerin yılda ortalama 100 bin ₺ üzerinde kazanır. Bu kazanç koşullara göre 250 bin liraya kadar çıkabilmektedir. Bir rehin dükkanının karı, dükkanın ne kadar süredir var olduğu, dükkanın büyüklüğü, dükkanın pazarlamasının etkinliği ve hatta yerel ekonominin durumu gibi birçok faktöre bağlıdır.

Neden Rehinci Dükkânı Açmalıyım

Rehin dükkanı açmak ülkemizde sık rastlanan bir durum değil. Ancak bu alanda kimsenin ya da az kişinin hizmet vermesi işinizi kolaylaştırır.

 

Sonuç

İşletmenizin ve kişisel finansınızın ayrı ticari banka ve kredi kartı hesaplarında tutulması işletmenin gelir ve giderlerinin takip edilmesini kolaylaştırır.

Hedefli, kasıtlı pazarlama, rehin dükkanlarının ideal kitlelerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Bu pazarlama, aktif bir sosyal medya varlığına ve web sitesine sahip olmanın yanı sıra, bu bireylerin kredi çekmesini sağlamak amacıyla düşük gelirli bireylere ulaşmak için basılı reklam ve hatta doğrudan posta kullanma şeklini alabilir.

 

 

Rehinci Dükkânı Nasıl Açılır? | İş Fikirleri

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans