Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Reklam Ajansı Nasıl Açılır?

Reklam ajansı açmayı düşünüyorsunuz! Kurulum maliyeti, lokasyon seçimi, kar beklentileri ne düzeydedir? Reklam ajansı kurmadan önce bilinmesi gerekenleri derledik...

Reklam denilince haliyle ilk önce düşünülen şey sektörün zorluğudur. Reklam alanında eğitim almışsanız daha cesur olabilirsiniz. Bu konuda eğitiminiz yoksa bir işe sıfırdan giriş yapmayı planlıyorsanız daha zor bir süreç sizi bekliyor diyebiliriz.

İşe yalnızca gelir elde etmek adına başlayacaksanız, hayal gücünüz sıfırsa ilerleyemeyeceğinizi bilin. Bir ajans kafasıyla çalışmanın ekip ruhunu, liderliği gerektirdiğini de unutmayın. Şimdi gelelim, reklam ajansı nasıl açılır? Başlığı altındaki anahtar cevaplara!

 

Reklam Ajansı Kurulum Maliyeti

Reklam ajansı kurulum maliyeti işin en önemli kısmını oluşturuyor. Evden freelance bir ajans kurmakla, somut bir ajans sahibi olmak arasında maliyet olarak ciddi bir fark vardır. Ajansınızı faaliyete geçirmek için düzgün bir ofis kiralamanız minimum 20 bin lira tutacaktır. Rekalm ajansınızın olmazsa olmazları vardır. İnternet, muhasebe işleri, ajansın dekorasyonu gibi gerçekten önemli ihtiyaçların maliyetleri de unutulmamalıdır. Bunların yanısıra hizmet maliyetlerini ve yazılım maliyetlerini de küçümsememelisiniz. Reklam ajansı maliyetlerinin görünen kısmı görünmeyen kısmından daha cüzi bile olabilir. Web site, logo, tasarım programları gibi pek çok küçük detay aslında bu ajansların gücünü ortaya koydukları başlıklardır.

 

Reklam Ajansında Lokasyonun Önemi

Büyük bir şehirde reklam ajansı açacaksanız bunun maliyete doğrudan yansıyacağını da hesaba katmalısınız. En iyi reklam ajansları nerelerde bulunuyor? Bu sorunun cevabı önemlidir. Güçlü rakiplerinize yakın durmak büyümenizi yavaşlatabilir. Tabii rakiplerinizi yok sayın da demiyoruz. Makul lokasyonları belirleyerek ve bütçenizi de göz önünde bulundurarak size en uygun yeri tercih edin.

 

Reklam Ajansında Kar Marjı

Reklam ajansı doğru stratejiyle ilerlediğinizde tahmininizden daha çok kazandıracaktır.  Bu sebeple kara geçmeniz pek uzun sürmez. Müşterileriniz size sadık kalırsa, yaptığınız işler takdir görürse başarı grafiğiniz hızla yükselir. Reklam ajansınızı açmadan ne kadar kar elde edeceğinizi öngörmek zordur. Ajansınızı müşterilerinizin olumlu tanımasını istiyorsanız, piyasayı da sürekli takip etmelisiniz. Böylece kısa sürede kendinizi kanıtlayarak kar elde etmeye başlarsınız. Bu hem sizin hem de çalışanlarınızın motivasyonunu yükseltecektir.

 

Neden Reklam Ajansı Açmalıyım?

Günümüzde sürekli yeni iş kolları ortaya çıkmaktadır. Özellikle girişimci gençler dijital çağda neye daha fazla ihtiyaç duyuluyorsa o işe yönelmektedir. Reklamcılık da çağımızın en önemli mesleklerinden biri diyebilir. Üstelik reklam ajansı açmak için eğitimin zorunlu olmadığını da ekleyelim. Bu konuda bağımsız olarak tecrübe kazandığınızı bile düşünüyorsanız ortaya profesyonel işler koyabilirsiniz. Akademik eğitim sizi bir yere kadar götürecektir. Yeteneğinize güveniyorsanız, kamera, fotoğraf makinası kullanmak, grafik tasarım yapabilmek size keyif veriyorsa reklam ajansı açmamak için bir engeliniz yok demektir. Kısa süreli olan eğitim programlarına katılarak da yeteneğinizi geliştirebilirsiniz. Kendinize güveniniz olduğu takdirde, bu mesleği daha ileri taşıyabilmeniz mümkün olacaktır. Doğru iş planı yaptığınızda elde ettiğiniz gelirde sizi tatmin edecektir.

Dijital Pazarlama, Reklam ve Medya alanındaki Firma Kuruyorum tedarikçilerini incelemek için tıklayınız.

 

Sonuç

Reklam ajansı kurmadan önce elinizdeki sermayeyi çok iyi kontrol edebileceğinizden emin olun. Yaptığınız yatırımın kısa sürede size geri dönmesi için stratejiler geliştirin. Ajansınızı iyi tanıtın. Böylece henüz tam hizmet vermeye başlamadan bile müşterilerinize güven vermiş olursunuz. Daha önce reklamcılık üzerine freelance işler yapmışsanız işinizi büyüttüğünüzden çevrenizin haberi olsun. Günümüzde dijital medya ile ilgilenenlerin sayısı çoğalsa da nitelikli iş yapan çok az yer bulabilirsiniz. Ajansınızın isminin kullanışlı ve uzun ömürlü olmasına dikkat edin. Sonuç olarak gereli basamakları yavaş yavaş da çıksanız emin adımlarla yürümelisiniz ki sektörde zirveye ulaşabilesiniz. En iyisi olmamak için önünüzde herhangi bir engel yok. Stres yönetimi, iş geliştirme süreci, ekibinizle olan diyalogunuz ileriye dönük hedeflerinizi etkileyecektir. Öğrenmeye, yenilenmeye açık olduğunuz sürece reklam ajansı kurmak riskli değildir.


 

Reklam Ajansı Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans