Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Rent A Car Dükkanı Nasıl Açılır?

Oto kiralama dükkanı açmayı düşünüyorsunuz... Rent A Car için kuruluş maliyetleri nedir? Rent A Car işinde kar marjı nedir?

Rent A Car açmak isteyenler ve bu sektörü merak edenler doğru yere geldi. Yeni bir iş yeri kurmak ve kendi işinizi yapmak istiyorsanız, günden güne büyüyen bir sektöre hoş geldiniz. Ancak bu yazıyı okuyacaklar için baştan şunu söylemeliyim: Oto kiralama dükkanı açmak o kadar düşük maliyetli bir iş değil. 100 – 200 bin liranın altında bir sermeye ile işletme yapabileceğinizi düşünmeyin.

Günümüzde arabaların pahalı olması, iş ve tatil seyahati gibi nedenlerle birçok kişi araba kiralama seçeneğine gider. Öyle ki ülkemizde yıllık olarak 2 milyonun üzerinde araba kiralama işlemi yapılmaktadır. Özellikle de yaz dönemi ve bayram tatillerinde araba bulmak neredeyse imkansızdır. Bu kadar çok fazla olan işletmelere rağmen yine de şirketler hizmet vermekte zorlanır. Sektörün 2021 yılında daha da büyüyeceği düşünülüyor. Ancak bu reele ne kadar yansır, bilemeyiz.

Oto kiralama sektörü 2011 ile 2016 yılları arasında 40 milyar dolardan daha fazla bir hasılat yaptı. 2 binden fazla işletme 130 binden fazla kişiye iş kapısı açtı. Bu kadar geniş bir sektörde tutunmamak mümkün değil. Tabi doğru adımları atarsanız. Elbette birde sermaye gerekli.

Şimdi Rent A Car açmak isteyenlerin ne yapması gerektiğini madde madde sıralayalım.

  • Öncelikle dükkanın kapalı alanı 80 m2’den az olmamalı.
  • İşletmenin detaylı krokisi hazırlanmalı. Ayrıca hazırlanan kroki izinsiz şekilde değiştirilmez.
  • Dükkanın içinde herhangi bir yanıcı ve patlayıcı bulundurulmamalı.
  • Kapalı alanlarda LPG’li araç yer almamalıdır. LPG’li araç alacak kişilerin gerekli kurumlara daha detaylı şekilde öğrenmeleri gerekir.
  • Dükkana sığmayan araçlar için yol kenarı tercih konulmamalıdır.

Rent A Car Kurulum Maliyeti

İşte işin en önemli kısmına geldik. Araç fiyatlarının tavan yaptığı günümüzde maliyetin daha fazla artacağını baştan söyleyelim. Ayrıca oto kiralama dükkanı açmak isteyenler için arabaların yaşları en fazla 3 olmalıdır. Genellikle 0 – 3 yaş aralığındaki araçlar tercih edilir. Rent A Car açmak için kaç araba gerekli gibi soru aklınıza hemen gelebilir. Bu işe sıfırdan girenler genellikle 4 araba ile başlar. Sadece araçların size maliyeti en az 400 bin lira. Ancak burada bayi ile yapacağınız anlaşmalarla araç alımını taksitli veya daha uygun şekilde yapma imkanı var.

Sadece araç masraflarının 400 bin lira olduğunu düşünürsek ortalama bu işe kollarını sıvayan birisi 500 bin lira harcaması gerekecektir. Fakat hem bankalarla hem de bayilerle yapacağınız anlaşmalar bu fiyatı baya aşağıya çekebilir.

Rent A Car İçin Lokasyonun Önemi

Rent A Car dükkanlarının bulunduğu konum kullanıcılar için önemlidir. Eğer imkanınız varsa iki dükkan açmalısınız. Sebebi birisi, havaalanı. Eğer havaalanında bir dükkan açamıyorsanız, yakınına bir yer kiralamak gerekir. Havaalanına kesinlikle hizmetiniz olmalıdır. En çok müşterinin geldiği yer havayolundan olacaktır. Gerekirse havaalanına vale hizmeti vermelisiniz.

Rent A Car İşinde Kar Marjı

Araba kiralamanın en düşük maliyeti günlük 100 lira. Bir kişi araba kiralamak istediğinde 100 lirayı gözden çıkarmak zorunda. Kiralamaların 1 hafta, 2 hafta ya da aylık yapıldığını göz önünde bulundurduğumuz zaman 700 ile 3000 bin lira gibi bir rakam ortaya çıkmaktadır. Tüm masraflar çıktığımızda aylık 10 bin ile 100 bin lira arasında net kar bırakabilir. Bulunan araç sayısına ve yoğunluğa göre ücret değişkenlik gösterir.

Neden Rent A Car Açmalıyım

Ciddi bir sermaye sahip olanlar açabilir. Yeni bir iş yatırımı yapmak isteyen ve para kaybı olmayanlar için iyi bir fırsat. Sektörün sürekli genişlemesi bu alanda oluşan payın sitede yansımasını görebilirsiniz.

 

Sonuç

Rent A Car açmak karlı bir iş olduğu kadar maliyeti de fazladır. Rent A Car açmak için sermaye birinci şartlar arasındadır. Ayrıca araç çeşitliliği fazla olması lazım. En çok orta segment araçlar tercih edilse de en az 1 – 2 tane premium araç bulundurmalısınız. Araçların bakımı ve yaş aralığı da ayrıca önemlidir. Kısacası oto kiralama dükkanı açan birinin süreci iyi yürütmesi lazım. Ve havaalanı güzergahı muhakkak olmalı. Kasko şartı unutulmamalı. Son bir olumlu şey söylemek gerekirse, miladı dolmuş arabaları satarken piyasanın yükselmesinden dolayı ufak karlar yapabileceğinizi bilin.

 

Rent A Car Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans