Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Saatçi Dükkanı Nasıl Açılır?

Saatçi dükkanı açmayı düşünüyorsunuz... Saatçi dükkanı için kuruluş maliyetleri nedir? Saat işinde kar marjı nedir?

Saat, dünya genelinde en çok kullanılan aksesuarlardan biri. Erkek olsun kadın olsun yaş aralığı fark etmeksizin herkesin özenle seçtiği ve kullandığı bir aksesuardır. Saatlere olan merak geçici bir heves olarak gözükmez. Yıllar geçse de saatlere olan ilgi hiçbir zaman azalmaz.

İnsanı gösteren güçlü bir aksesuar olduğu için sıklıkla tercih edilir. Ayrıca insanlar kendi karakterine göre bir saat modeli seçer. Ve seçtiği bu saat kendini yansıttığını düşünür. Sektör olarak da baktığımızda halen ayakta durabilen bir meslektir. Bu yüzden saatçi dükkanı açmak isteyenler için iyi bir fikir olabilir. Peki saatçi dükkanı nasıl açılır?

Son yıllara göre sektörde sabit bir ilerleme var. Özellikle e - ticaret ile birlikte sektör dijital ortama taşındı. Bu yüzden bir mağaza sahibi olacaklar aynı zamanda internet üzerinde satışa önem vermelidir. Öncelikle bu işi nasıl yapacağınıza karar vermelisiniz. Çünkü saatçi dükkanları küçük, orta ve büyük ölçekli iş sahalarını kapsar. Yani bir saat mağazası açmak daha büyük bir iş sahası ortaya çıkarır.

İşin niteliğini belirleyerek ilerlenmelidir. Sadece saat satışı mı yapacaksınız? Yoksa bakım ve onarım gibi işlemlerle de uğraşacak mısınız? Tüm bu işlemler kazancı doğrudan etkiler. Şimdi bu işin kurulum maliyeti, lokasyon önemi ve kar marjı gibi konularına göz atalım.

 

Saatçi Dükkanı Kurulum Maliyeti

Bir iş yeri açmanın en çok düşündüren tarafı maliyetidir. Hiçbir girişimci maliyeti düşünmeden işe koyulmaz. Genellikle herkes için öncelik maliyettir. Bir işe girişmeden önce çıkacak olan maliyet, her şeyin seyrini belirler. Saatçi dükkanı açmanın maliyeti de girişimcilere göre oldukça önemlidir. Eğer hedefiniz ağırlıklı olarak saat satışı yapmaksa ona göre bir sermaye çıkarmalısınız. Dükkanınızda yüzlerce saate yer vermelisiniz. Dükkan kirası, elektrik, ısınma ve personel en bilindik gider kalemleridir.

Sıradan bir saatçi dükkanı açacaklar aynı zamanda tamirat işi de yapacaktır. Buralarda saat satışı daha az seviyede bulunur. Ayrıca bayilik alarak da belli bir markanın ya da şirketin adı altında satış yapabilirsiniz. Küçük bir saatçi dükkan açmak için maliyeti fazla olmayacaktır. Ancak daha büyük iş hedefleyenler için minimum 100 ile 150 bin lira arasında bit bütçe ayırmaları gerekir.

 

Saatçi DükkanıLokasyonun Önemi

Saatçi dükkanı açmak isteyenlerin için önüne birden fazla alternatif çıkmaktadır. İyi bir lokasyonda bulunan AVM, işlek bir cadde de saatçi dükkanı sahibi olabilirisiniz. Bu sayede satışlarınız doğrudan etkilenir. İnsanların yoğun bulunduğu bölgeler sizin için bir avantaj olacaktır.

 

Saatçi Dükkanı Kar Marjı

Bir iş yaptığınız zaman en çok ilgilendiren tarafı da kar marjıdır. İnsanlar işi para kazanmak için yapar. Ve kurulum maliyetinden sonra kar marjına göz atarlar. Saat satan dükkanın ortalama kar marjı bir üründe ortalama yüzde 45’dir. Bu oran satılan ürünün fiyatına göre değişiklik gösterir. Ayrıca tamir ve tadilat işlemlerinde tamamen bir kar oranı yakalamak mümkündür. Bir saat mağazasının yaptığı paylaşıma göre aylık net kar 23 bin lira civarındadır. Bu veri 2019 yılına ait olduğunu söyleyelim. Ancak herkesin kazancı aynı olmayacaktır. Yerine göre 5 bin lirada karınız olabilir.

 

Neden Saatçi Dükkanı Açmalıyım

Ticari alanınızda saatçilikle ilgili bir geçmişiniz varsa açabilirsiniz. Mağaza anlayışını bilen girişimciler saatçi dükkanı açmaya düşünebilir.

 

Sonuç

Saat mağazası açmak hala revaçta sayılmaktadır. İnternet üzerinden de yapılacak satışlarla gelir kazancınızı arttırabilirsiniz. Rekabetçi fiyatlar sizi daha çok ön plana taşır. Bunun yanı sıra işe girmeden önce ön hazırlığı yapmalısınız. Piyasa araştırmasını yaparak sektörün size uygun olup olmadığına muhakkak bakın.


 

Saatçi Dükkanı Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans