Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Sanat Galerisi Nasıl Açılır?

Sanat galerisi nasıl kurulur? Sanat galerisi işine nasıl başlanmalı? Sanat galerisi kuruluş maliyeti nedir? Sanat galerisinde karlılık beklentisi nasıldır?

Sanat her toplumun aynasıdır. Sanat olmadan bir toplumun gelişmesi ve medeniyet örneği göstermesi zordur. Geçmişten günümüze kadar gelen pek çok ülke ve imparatorluklar sanata önem vermiştir. Devletlerin sanata önem vermesi bireysel olarak da olumlu karşılanmıştır.

Birçok insan sanatsal aktivitelere katılmaya özen göstermiştir. Bu günümüzde halen devam etmektedir. Sanat galerisi açmak isteyenler için bu iyi bir haber. Fakat sanat galerisi nasıl açılır?

Ülkemizde sanata olan ilgi bir hayli fazladır. Bireysel ve ailece sanat galerilerine insanlar tarafından bir talep oluşmaktadır. Sizlerde sanatseverleri sanatla buluşturmak istiyorsanız, bu işe başlangıç yapabilirsiniz. Ama öncelikle bu işten anlayan biri olmalısınız. Ve sanatın inceliklerini en ince ayrıntısına kadar bilmeniz gerekli. Böyle bir zorunluluk olmasa da her meslekte olduğu gibi işi bilmeniz size avantaj sağlar.

Sanat galerisi açmak isteyenler için öncelikle geniş bir çevreniz olması gerektiğini belirtmek isterim. Tanınan biri olmanız ve çevrenizdeki insanların sanatla ilgilinen kişilerden oluşması önemli. Etrafınızdaki kişileri açacağınız galeriye çekerek daha fazla kitlelere ulaşabilirsiniz. Bir sanat galerisi açma hayali olan girişimcinin son derece titizlikle çalışmalarını yürütmesi gerekir. Çünkü kurulacak olan iş, standart işletmelere göre farklıdır.

İçinizde sanat sevgisi ve ruhu yer almalıdır. Sadece para için yapılabilecek bir meslek değildir. Zaten para göz olduğunuzu anlayan sanatseverler bir daha bulunduğunuz galeriye gelmeyecektir. Bu yüzden sanat ile para arasındaki ince çizgiyi dikkat etmelisiniz.

 

Sanat Galerisi Kurulum Maliyeti

Sanat galerisi açmak isteyenlerin önündeki en büyük sıkıntı kurulum maliyeti. Ortalamanın üzerinde bir maddi destekle sanat galerisi açabilmek mümkündür. 30 - 40 bin lira gibi rakamlarla bir sanat galerisi açmak oldukça zordur. Orta halli bir galeriye sahip olmak istediğinizde kesenin ağzını açmalısınız. Sergilenecek olan ürünler ve bunların fiyatları kurulum maliyetinde belirleyici olacaktır.

Sanat galerisi kurulum maliyeti içinde mekanın kiralanması, alınacak ürünler, karşılama ve sanatçılara ödenecek paralar hesaplanmalıdır. Elektrik ve su gibi temel ihtiyaçlarda giderlerin bir kısmını oluşturur. Ayrıca yemekli düzenlenecek olan özel sanat galeri satışlarını da hesaba katarsanız, iyi bir bütçe ayırmanız gerektiğini söyleyebilirim. Ortalama bir rakam söylemek abes olabilir. Ancak galerinin büyüklüğüne göre 100 bin ile 500 bin lira arasında bir maliyet çıkarabilirsiniz.

 

Sanat Galerisi İçin Lokasyonun Önemi

Açacağınız sanat galerisi iyi bir konumda bulunmalı. Sanata ilgi duyanların daha çabuk erişebileceği bir lokasyon ilk tercih olmalıdır. Ve mekan konsepte son derece uygun seçilmelidir. Mekanın önünde yeteri kadar alan bulunmalıdır. Sanatseverleri karşılayacağınız bir alanın olması önemlidir. Bu yüzden konumun yeri geniş ve ferah bir alanda bulunmalıdır.

 

Sanat Galerisinde Kar Marjı

Sanat galerisinde kar marjı, satılan ürünle doğru orantılıdır. Örneğin satışa çıkarılan bir tablo için sanatsever 10 bin lira verebilir. Satış işlemi bu şekilde kolayca gerçekleşebilir. Ama daha sonrasında tabloyu çizen ya da resmeden sanatçıya da hakkını vermelisiniz. Yani sanatçıya 8 bin lira, size ise 2 bin lira kalabilir. Diğer bir seçenek ise sanatçının eserinden yüzdelik komisyon alabilirsiniz. Yüzde 15 – 20 arasında bir komisyon belirleyerek satılan üründen ücret alabilirsiniz. Eseri tamamen satın alarak satışını da yapabilirsiniz.

 

Neden Sanat Galerisi Açmalıyım

Sanat galerisi açma hayalinde olan girişimciler gerçekten bu işi sevmelidir. Severek yapan ve sanatla yakından alakalı olan kişiler tercih etmelidir. Çevresi geniş ve sanat dünyasından tanıdığı bulunanlar için daha kolay bir süreç yaşanır.

Sonuç

Sonuca geldiğimizde sanat galerisi açmak ciddi bir kurulum maliyeti gerektiren iştir. Geri kazancıyla birlikte harcadığınız parayı çıkarabilirsiniz. Ama yeni açılan bir sanat galerisi için iyi reklam yapmak da gerekir.


 

Sanat Galerisi Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans