Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Şarap Evi Nasıl Açılır?

Şarap evi açmak istiyorsanız, şarap evi açmanız için size rehber niteliği taşıyan bilgiler sunuyoruz, karlılık oranları, kuruluş maliyeti, gerekli belgeler gibi bir çok bilgiye ulaşabilir ve hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şarap evi açmak bu işi yapmayı gerçekten çok isteyen biriyle mümkündür. Başarılı bir kariyer yakalamak istiyorsanız şarap evi açmak için iyi bir araştırma yapmalısınız.  Şarabı içmenin bir usulü olduğunu söylerler.

Bu sebeple şarap içmenin inceliklerine hâkim olmazsanız müşteri bulmanızda zor olacaktır. Şarap içmenin bir kültürü vardır. Bu yazıyı okurken şunu göz önünde bulundurmakta fayda var. İslam ülkelerinde alkollü içecek tüketmenin haram olduğuna inananlar şarabı ne satacaklar ne de alacaklardır. İşletmenizi kurarken lokasyon olarak da ince düşünmelisiniz. Örneğin İzmir’de açtığınız bir Şarap evi daha fazla ilgi görebilir. Şimdi bu sektörü daha yakından tanımak için belli başlı sorulara yanıtlar vereceğiz.

Şarap Evi Açmak İçin Gerekli Belgeler

Şarap Evi açmak istiyorsunuz ve üretici de siz olacaksınız diyelim... Bunun belli başlı gerekçeleri var. Üretim izni için gerekli belgeleri maddeleyelim.

‘’ ÜRETİM İZNİ BELGESİ (ÜİB) VE DAĞITIM YETKİ BELGESİ (DYB) BAŞVURUSU

ÜİB ve DYB için aşağıdaki belgelerle başvuru yapılır:

 1. Ürün değerlendirme beyanı (Örneğin; deneme üretiminin piyasaya arz edilerek değerlendirilmesi)
 2. Yapı Kullanma İzin Belgesi
 3. İşletme Kayıt Belgesi
 4. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı
 5. Marka Tescil Belgesi
 6. Teknik Spesifikasyon Raporu (Her bir marka için)
 7. Etiket Örnekleri (Her ambalaj hacmi için ayrı)
 8. Kampanya Bildirim Raporu (Şarap üreticileri için)
 9. Kapasite Raporu (TOBB)
 10. Depo Bilgisi
 11. Nakil Araçları Bilgisi
 12. ÇED Belgesi (Tesis Kurma İzni verilmesi aşamasında ibraz edilmemişse) ‘’

Üretim izni için gerekli belgelerin olduğu bu kısım içi kaynak:  http://www.sarapakademisi.com/index.php/sarap-ueretimi/ueretim-i-zni

Şarap Evi Açmanın Maliyeti

Şarap evi açmadan önce özellikle maliyet konusu üzerine düşünün. Yerel içkiler mi satacaksınız yoksa ithal mi? Gibi soruların cevabı harcayacağınız parayı etkileyecektir. Mekanın büyüklüğü de bu noktada önemlidir. İşletmenize şarap evi diyorsanız hatrı sayılır şarap çeşidine sahip olmanız sizin için avantajdır. Hayalinizdeki daha butik bir işletmeyse az sayıda kaliteli şarabı bulunduran küçük bir işletme olursunuz. Elinizdeki paranın miktarına göre işletmenizin büyük ya da küçük olmasına siz karar vereceksiniz.

Şarap Evi Açmak Karlı Mıdır?

Karlı iş fikirlerinde şarap evi açmak kesinlikle bulunur. Hedef kitlenizi iyi tanırsanız müşterileriniz artmaya devam edecektir. Elit bir şarap evi açtığınız taktirde parmakla gösterilen bir işletme olabilirsiniz. İdealleriniz olsun ve tadımını yaptırdığınız şaraplar hakkında bilgilenin. Daha iyi işler çıkarmak için işletmenizin dekorasyonuna da özen gösterin. Hizmet sunduğunuz alanın konforu da şarap evinde vakit geçirenler için artıdır. Müşterilere verdiğiniz rahatlığa göre fiyatlandırma yaparsınız.

Şarap Evi Açarken Lokasyonun Önemi

Şarap evi açarken işletmenizin uzun süre var olup olmayacağını netleştiren detay kesinlikle konumdur! Her girişim için konum önemli olsa da Şarap Evi için bu tercihin yeri kesinlikle büyüktür. Şarap evinizin ortamı nezih olmalıdır ki müşterileriniz rahatsız olmasın. Müslüman bir ülkede şu hoş karşılanmayabilir. Örneğin bir caminin hemen yanına ya da karşısına şarap evi açarsanız linç yiyebilirsiniz. Dikkatli olmalı ve şarap evi açmayı düşündüğünüz bölgeyi iyi gözlemlemelisiniz.   Rakibiniz var mı ve varsa şarap çeşitliliği ne durumda bir araştırın. Ayrıca şarap diğer içki çeşitlerine göre daha üst segment kaldığı için etraftaki meslek çeşitliliği de önemlidir. Mesela sanatın bol olduğu bir sokakta şarap evi açmak isabetli olabilir. İşlek bir caddede göz önünde olmak isterseniz şarap evinizin hızla müşteri kazanması da olasıdır. Daha önce şarap evi işletmiş kişilerden de tavsiye alabilirsiniz.

Neden Şarap Evi Açmalısınız?

Günümüzde özellikle daha elit kesimlerde tüketilen bir içki türüdür şarap... Romantik bir içkidir. Şarap evi neden açmalısınız sorusuna klişe cevaplar vermek yapmacık durabilir. Her şarap evi açanın hedefi farklıdır. Kimi müşterilerini tadım konusunda mutlu etmek isterken kimi de kendi tat duyusu için bu mesleği seçmiştir. Doğru mekan ilgili bir işletme sahibiyle birleştiğinde ortaya farklı bir kariyer alanı çıkar... Ülkemizde içki ürünlerini yalnızca depresif kişilerin kullandığına dair bir algı olsa da şarap tatmak ya da bilmek isteği farklıdır. Şarap evi açmak için bir girişimde bulunduysanız tecrübe sahibi biriyle görüşebilirsiniz. Karşılaşacağınız müşteri modelleriyle ilgili bilgi toplamak da bu işi daha özgüvenli yapmanızı sağlar.

Sonuç

Şarap evi açmak riskli değil zahmetlidir. Gerekli belgeleri ve izinleri aldığınız taktirde size şarap evinizi dekore etmek kalır. Bir iç mimarla anlaşarak şarap evi konseptinin nasıl olması gerektiğine dair fikir edinebilirsiniz. Şarap evi denildiğinde akla ilk gelen loş bir ortamdır. İşletmenize giren müşterilerin ilk izlenimi önemlidir. Şarapların kalitesini de düşük ya da orta tutmamalısınız. Bu işin içine girdiğinizde müşterilerinizin sunduğunuz şarapların ekonomik olmasını değil kaliteli olmasını  önemsediğini göreceksiniz. Açtığınız şarap evinin kazanç sağlayabilmesi için başlangıçta reklamınızı yapmanız da gerekebilir. Tüm bunları göz önünde bulundurarak elinizdeki bütçeyi eritmelisiniz. Şarap saklamaya uygun bir bölümün işletmenizde mutlaka olması gerektiğini bilmelisiniz. Şarap evi açmak için neler gereklidir sorusunun cevabı aklınızda bir nebze de olsa şekillenmiştir. Bunların haricinde başka sorulara cevap arıyorsanız deneyimli bir şarap evi işletmecisiyle iletişim kurabilirsiniz.

şarap evi nasıl açılır


Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans