Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Şekerci Dükkanı Nasıl Açılır?


Bu yüzden sadece doğru sektörü seçmek yetmez. Aynı zamanda planla ve iyi çalışma yapmak gerekir. Bizler ise bu yazıda şekerci dükkanı nasıl açılır? Konusuna değineceğiz. Şekerci dükkanı açmak için ne kadar sermaye gereklidir? Neler Yapılmalıdır? Gibi konuları sizlerle paylaşacağım.

Şeker ve şeker ürünleri gıda sektörünün içinde yer alır. Ancak genel yapısı itibariyle farklı tutulur. Şeker ürünleri genelde keyfi ihtiyaçtır. Fakat hiç kimse bu keyfi ihtiyaçtan vazgeçemez. 7’den 70’e herkes şeker ve şekerleme ürünlerine düşkündür. Şekerleme ürünlerinin her kesime hitap ediyor olması sektörü daha da canlı tutmuştur.

Türk şekerleme sektörüne bakacak olursak potansiyelinin her geçen sene arttığını görebiliyoruz. Hem yurt içi hem yurt dışı çalışmaları yapan firmalar önemli gelir kaynakları elde ediyor. Sektörün ana hedefi ise 2023 yılında 10 milyar doları yakalamak. Özellikle de yurt dışında insanlar bizleri Türk lokumu ile tanıyor. 25’in üzerinde ülkeye Türk lokumu ihracat ediliyor.

Şekerci dükkanı açmak isteyenler tüm bu konuları geniş bir perspektif de düşünebilir. Sizin de imal ettiğiniz bir ürün yurt dışına çıkabilir. İyi pazarlama tekniği ile sadece yurt içine değil, yurt dışına da satışlar yapabilirsiniz. Pazar payının büyük olması ve sektörün kendine hedef belirlemesi olumlu taraf. Sizde pazara girerek bir pay sahibi olabilir ve pastayı büyütebilirsiniz.

 

Şekerci Dükkanı Kurulum Maliyeti

Şekerci dükkanı için sizi en çok kurulum süreci yoracaktır. Evrakları tamamlanması, gerekli teçhizat ve mekanın kiralanması, dekorasyonu gibi işler yorucu olacaktır. Ancak tüm bu işlemler bitince işinize daha iyi odaklanırsınız. Bu süreç yorucu olduğu kadar da stresli de geçer. Maliyet için sadece satış mı yoksa imalat da yapacak mısınız? Buna yolun başında karar vermelisiniz. Farklı firmaların franchising sistemine dahil olabilirisiniz. Bayilik alarak sadece şekerleme ürünlerinin satışını gerçekleştirirsiniz.

Diğer seçenek de ise hem üretim hem de satış yer alıyor. Bunda kazanç daha fazla olacaktır. Kendi ürettiğiniz ürünü direkt olarak satışa koyabilirsiniz. Kaba taslak şekerci dükkanı kurulum maliyeti 100 bin lira diyebiliriz. Bu fiyat projeye göre sermayenin artmasına neden olabilir.

 

Şekerci Dükkanı İçin Lokasyonun Önemi

Şekerci dükkanı kurmak için doğru konum çok önemlidir. Lokasyon seçiminde yanlış karar vermemelisiniz. İnsan nüfusunun yoğun yaşandığı çarşı, pazar seçilmelidir. Eğer AVM’lerde açma imkanınız olursa iş hacminiz daha çok genişler. Potansiyeli yüksek olan AVM tercih edilebilir. Eğer böyle bir imkan yoksa, ana cadde ve insanların alışveriş için sıklıkla geldikleri konumlar belirlenmelidir.

 

Şekerci Dükkanı Kar Marjı

Şekerci dükkanı kar marjı konusunda değişiklik gösterir. Kurulum aşamasında anlattığımız imalat ya da bayilik kazançta belirleyici olur. İmalat ile karı yüzde 80’lere çıkarmak mümkün olabilir. Ancak iyi bir marka bayisi de güzel işler çıkarır. Ortalama aylık 3 bin ile 10 bin lira arasında gelir elde etmek mümkün. İşi güzel yerlere taşıdığınız taktirde kazanç 20 bin ₺ kadar çıkması hayal değil.

 

Neden Şekerci Dükkanı Açmalıyım?

Gıda sektöründe bir geçmişiniz varsa açabilirsiniz. Üniversite de bu alan üzerinde bir eğitim aldıysanız şekerleme sektörü tam da size göre. Şekerleme ürünlerinin dilinden anlayan ve işi çeviren biri olmanız avantaj sağlar.

 

Sonuç

Şekerci dükkanı açmak isteyenler yukarıdaki hususlara dikkat etmelidir. Ayrıca bu işi dijital ortama da taşıyabilirsiniz. Satışın büyük kısmını online yaparak geliri fazlalaştırmak mümkün. Buna ek olarak yurt dışına açılabilir ve isminizi duyurabilirsiniz. Fakat tüm bunlar için iyi plan ve çalışma yapılması gereklidir.


 

Şekerci Dükkanı Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans