Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Sigorta Acentesi Nasıl Açılır?

Sigorta Acentesi Açmayı Düşünüyorsunuz! Nasıl sigorta acentesi olursunuz, Sigorta acentesinin kuruluş maliyetleri, sigorta acentesi için lokasyon seçimi, sigorta acentelerinin karlılığı değerlendiriliyor...

Sigorta acentası açmak sürecin başında sizi düşündürebilir. Bu işe, sağlayacağınız karı düşünerek odaklanmak size tecrübe ve maddiyat kazandırır. Sigorta acentesi nasıl açılır sorusunun cevabını almak isteyenler bunu sigorta bayiliği olarak da araştırabilir. Kafanızın karışmaması adına iki ismi de bilmelisiniz.

Sigorta acentesi açmak istiyorsanız bilgi birikiminizin olması şarttır. Pazarlama alanında yetenekli değilseniz ve işe girdikten sonra neyin nasıl yapılacağını öğrenmeyi düşünüyorsanız risk almış olursunuz. Sigorta acentesi olmak için, üniversitelerin sigortacılıkla ilgili bölümlerinden biri okumuş olmanız gerekir. Meslekte tutunabilmek ve girişiminizde başarıyı yakalayabilmek adına sigorta acenteliği şartlarına uygun olmalısınız. Mesleki deneyim süresini de tamamladığınız takdirde, levha kaydı yaptırmak için Türkiye Odalar Borsalar Birliği’ne başvurup sigorta şirketleriyle sözleşme yapmalısınız. Süreç tamamlandığında sigorta acentesi sahibi olunmaktadır.

 

Sigorta Acentesi Kuruluş Maliyeti Nedir?

Sigorta acentesi açmak ciddi maliyet gerektirmez. Zorunluluk içeren ve seçme şansınızın olmadığı TOBB levha kayıt ücreti vardır ki 2020 yılında 22.000 Türk lirası olduğu da açıklanmıştır. Sigorta acentenizin mekanını düzenlemek, müşterilerinize verdiğiniz önemi somut olarak göstermek için biraz para harcamanız gerekecektir. Ortalama 35 bin Türk Lirası gözden çıkarılmalıdır. Bu minimum bir değerdir. Aylık olarak sürekli masraflar çıkabilir. Sigorta acentenizin geliri giderinizi karşıladığı takdirde sorun yaşamazsınız. 

 

Sigorta Acentesi Lokasyonunun Önemi

Sigorta acentesi açmak kolay olsa da belli kriterler daha rahat toparlanmanıza yardımcı olur. Bunlardan biri de lokasyondur. Sigorta acentesi açmak istediğiniz şehirde sigorta acentesine en ihtiyaç olan noktayı tespit etmek ve mümkünse orada faaliyete geçmek size çok şey kazandıracaktır. Senelerdir var olan sigorta acentelerinin yanı başında sigorta acentesi açmanız umduğunuz kazancı elde edememenize sebep olur. Yeni bir iş yeri açtığınızda öncelikle kendinizi ispat etmeli ve güvenilirliğinizi tescillemelisiniz. Sigorta acentesi açtığınız bölgedeki müşterileri tanımak ve ihtiyaçlarıyla birebir ilgilenmek işinizin sürekliliğini sağlayacaktır. İş yeri açarken lokasyon üerine titiz bir şekilde düşünülmelidir.

 

Sigorta Acenteleri Kâr Beklentisi

Sigorta işini çevik bir şekilde halletmek ve belli bir çevre edinmek zaman gerektiriyor. Sigorta acentesi açmak farklı pek çok meslekle kıyaslandığında daha net ihtiyaçları olduğu görülür. Müşteri ilişkileri hakkında bilgi sahibi olmayı gerektirir. Sigorta acentesi açmak kar elde etmemi sağlar mı? Diye bir şüpheniz varsa ülkemizde sigorta acentelerinin ciddi iş yaptığını hatırlayabilirsiniz. Zorunlu sigortaların da hayatın bir gerçeği olduğu düşünüldüğünde kar beklentinizi yüksek tutmanız yerinde olacaktır.

 

Neden Bu İşe Girilmelidir?

Hayatın gerçekleri arasında risk hep vardır. Maddi risklerle karşılaşmak insanların en fazla çekindikleri durumdur. İnsanlar kendilerini bu tip olumsuzluklarla karşılaştıklarında garantide hissetmek isterler. Sigorta tam anlamıyla bunu sağlar. Riskler için güvencedir. İşinizi iyi yaptığınız takdirde muhakkak kazandıracak bir meslek olduğu için sigorta acentesi açmak tercih edilebilir.

 

Sigorta Acentesi Mesleki Değerlendirme

Bireysel ve kurumsal sigortalar tümüyle incelendiğinde hepsinin bir fayda üzerine kurulu olduğu görülür. Başlangıçta sizi yoracak olan tüm masrafları listelemek ve kendinizi işinize adapte hale getirmek önemlidir. İşe endişeyle başlanması sendelemenize sebep olur. Daha önce herhangi bir sigorta acentasında çalışmışsanız ve kendinizi bu konuda yeterli görüyorsanız sigorta acentası açmak girişiminizin başarı ile sonuçlanma olasılığı yüksektir. Bayilik mi alacaksınız yoksa kendi sigorta acentanızı mı açacaksınız buna karar vermeniz mesleki açıdan iyi olacaktır. Kendi alanınızda özgürce işinizi yürütmek psikolojik açıdan daha az yorucu olabilir. Özgürce hareket etmek, gelirin ve giderin tek elinizde olmasını bilmek rahat hissetmenizi sağlar. Doğru müşteri kitlesine ulaşmayı başardığınızda ise yükseliş grafiğinizi çizmeye başlarsınız. Pozitif olmak, güven vermek ve hizmetinizin kalitesini daima artırmayı hedeflemek diğer sigorta acenteleriyle kıyaslandığınızda sizi bir adım daha öne çıkaracaktır.

 

 Sigorta acentesi nasıl açılır?


Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans