Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

SPA Merkezi Nasıl Açılır?

SPA Merkezi Nasıl Açılır? SPA merkezi açmaktaki potansiyeller, kar marjı nedir?

SPA merkezi açmak diğer iş sahalarına benzemez. Ciddi çalışma, başarı ve azim ister. SPA yeri açmak büyük bir girişimcilik örneğidir. SPA, daha baştan diğer meslek dallarıyla ayrışır. SPA dükkanı açmak için iyi bir iş tecrübesi gerekmektedir.  Öncelikle kısaca SPA’nın tanımına bakalım.

SPA kelimesi Latince’den dilimize gelmiş olup taşıdığı anlam ise suyla gelen rahatlıktır.  SPA ilk olarak Belçika da kullanılmıştır. Dönemin savaş gazisi olan askerler için fizik tedavi yöntemlerinde kullanılmıştır.

Uzmanlara göre, SPA yaptırmanın vücuda önemli faydaları var. Spa hem maddi hem manevi olarak vücudu besler. Vücuttaki negatif enerjiyi alır ve dışarı atar. Spalar genellikle 6 – 7 farklı şekilde uygulanır. İsveç masajı, Fango, Aromaterapi, Thalasso terapi, Tuz peeling’l ve Buhar hamamı.

SPA dükkanı açmak isteyenlerin yukarı da yer alan birçok bilgiyi bilmesi gerekir. İşin içinden gelen ve eğitimini alan kişilerin bu işi yapması yerinde verilmiş bir karar olur. Yurtdışında gidip gören ve Türkiye’nin farklı yerlerinde SPA merkezlerini gezerek bir fikir sahibi olanlar için iş yeri açmak daha kolay olacaktır. İşi bilmeyip girmek isteyenler bir ortak bulabilir. Konuya hakim kişilerle iş ortaklığı yapılabilir. İşin içine girdikten sonra pişman olmamak için tedbirler baştan alınmalıdır.

 

SPA Merkezi Kurulum Maliyeti

Spa merkezi açmak en çok maliyet konusunda canınızı sıkabilir. Bir SPA merkezi kurmak önemli sermaye ve yatırım gerektirir. İyi bir SPA açmanın maliyeti yine de gözünüzü korkutmasın. İşin içinden gelen girişimciler, sermaye konusunda fikir sahibidir. Hizmet çeşitliliğine ve dükkânın kirasına göre maliyette değişiklik gösterir.

SPA merkezi açmak isteyen bir kişi 100 bin lirayı gözden çıkarmalıdır. 100 bin lira ile normal bir SPA merkezi açılabilir. Daha iyi bir şey olsun isterseniz maliyeti 500 bin liraya kadar çıkarabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.

 

SPA Merkezi İçin Lokasyonun Önemi

SPA merkezleri genellikle özel alanlarda olur. Normal esnaf dükkanları yerine daha özel bir alanda kompleks gibi bir yerde bulunması sağlıklıdır. Spalar genellikle otellerde bulunur. En çok da otellerde kullanılarak ün yapılabilir. Spa’nın olacağı merkezin müşteri bulabileceği bir yerde olması gerekir. İş adamlarının ve beyaz yakalıların bulunduğu lokasyonlar Spa için daha uygundur. Potansiyeli olan bir dükkân seçmek gelirinizi ikiye, üçe veya dörde katlar. Ayrıca tutacağınız dükkân ile uzun süreli anlaşma yapmak daha mantıklı olabilir. Sürekli farklı mekan para kaybına sebep olacaktır.

 

SPA Merkezinde Kar Marjı

Belli bir kitle ve potansiyel müşteri oluşturduktan sonra Spa merkezinden kar etmemeniz neredeyse imkansız. Kaliteli ve iyi bir hizmet veren bir yer olduktan sonra sürekli müşteri bulabilirsiniz. SPA merkezi açmak için tüm gerekenleri yaptığınızda para kazanmayı bekleyebilirsiniz. Burada izleyeceğiniz fiyat politikası önemlidir.

SPA hizmeti verirken uçuk fiyatlar söylemeyin. Piyasa araştırması yapın derim. Yapılan işleme göre fiyatlarda değişiklik gözlemlenebilir. Ancak bir SPA merkezine gittiğinizde ödeyeceğiniz rakamlar 100 ile 400 lira arasında değişmektedir. Daha fazlası da aldığınız hizmetlere bağlı olarak farklılaşır. Bu sebeple tüm giderleri çıkarsak, net kalacak gelir, 10 bin ile 30 bin lirayı bulabilir.

 

Neden SPA Merkezi Açmalıyım?

SPA merkezi açmak size sadece yerli pazarda iş sağlamaz. Aynı zamanda yabancı turistlerin de ilgisini çekebilirsiniz. Türkiye, SPA merkezleri açısından iyi bir konumda yer alır. Fazla turistin olması ve hizmet sektöründe işini iyi yapan kişilerin bulunması SPA’da ülkeyi güzel yerlere taşımaktadır.

 

Sonuç

Spa merkezi açmak sanıldığı kadar kolay değil. Evet kazandırdığı bir gerçek. Ancak ciddi bir sermaye harcaması yapmanız gerekiyor. Belli bir harcama yaptıktan sonra kazanca geçebilirsiniz. Önemli bir hizmet sektörü ve potansiyeli olması mesleğin cazibesini arttırıyor. İşe başlamadan önce etraflıca düşünmeniz karar vermenizi kolaylaştıracaktır.

 

SPA Merkezi Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans