Firma Kuruyorum

Doğru kişileri, doğru markalarla buluşturuyoruz!

Spor Mağazası Nasıl Açılır?

Spor mağazası kuruluş maliyeti nedir? Spor mağazalarında kar marjı hedefleri ve lokasyon seçimi nasıldır?

Spor dünyanın birçok yerinde hem profesyonel hem de amatör olarak yapılan bir etkinliktir. Profesyonel olarak yapılan sporlar genellikle insanlara para kazandırırken amatör olarak yapan insanlar ise formunu korumak, vakit geçirmek ve hobi olarak yapmaktadır. Sektörün geniş olmasın en çokta bu işi yapan işletmeleri sevindirir.

Spor mağazası nasıl açılır adlı yazımızda bu işin en kısa yöntemini sizlere söyleyeceğiz. Baştan şunu belirtmek isterim spor mağazası iki farklı şekilde işletilmektedir. Herkesin bildiği gibi bir klasik mağaza dükkanı açılabilir. Bir de sanal ortamda spor mağazası açmak mümkün. Nasıl bir işletme sahibi olacağınıza dikkatli karar vermelisiniz. Sermaye olarak da ayırdığınız bütçe sizin şirket kurulumunda büyük kıstas olacaktır.

Spor malzemeleri satacak kişin bu işi sanal ortamda yapması en mantıklısı olacaktır. Dükkan kirası vereceğiniz için birçok insan dükkanıza gelse dahi ürünleri deneyip internetten almayı tercih edecektir. Bunun en büyük sebebi ise internette daha ucuz olması. İnternet ortamında dükkan kirası olmayacağı için oldukça büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu yüzden e ticaret sistemini tercih etmek kar elde etmek için daha iyi olacaktır. Belli bir mağaza açmak isteyenler ise ya kendilerine ait ya da bir bayi bayilik sistemi olarak spor malzemesi satan şirket kurabilir.

 

Spor mağazası kurulum maliyeti

Spor mağazası açma maliyeti için belli bir sermaye gerekecektir. Sermayenin oluşabilmesi için kenarda en az 20.000 ile 30.000 TL paranız olması gerekir. Bu parayla birlikte orta halli bir dükkana sahip olmak mümkün olabilir. Ancak dükkanın içinde satacağınız ürün çeşitliliği ve stok durumu maliyetin artmasında en büyük faktör olacaktır. Her markadan farklı ürünlerin olduğu mağazaya sahip olabilmek için onlarca çeşit ürün koymanız gerekir. Bayilik sisteminde ise direkt o markanın ürünlerini satmak zorundasınız. Şunu da unutmadan söyleyeyim, imitasyon ürün satışına hiç yanaşmayın. İmitasyon satışı yapmak oldukça risklidir. Sahte ürünler kaliteli ve basit olacağından insanlar tarafından tercih edilmez.

 

Spor mağazasında lokasyonun önemi

Küçük şehirlerde ve ilçelerde bu işi yapacaklar için iyi bir nüfus olması gerekir. Nüfusun 50.000’in üzerinde olan yerleşim yerlerinde iş yapma potansiyeli her zaman olabilir. Ancak bu işi dijital ortamda geliştirmek daha kolay olacaktır. Spor dükkanı açmak için online mecrayı da tercih edin. Eğer online mecrada iş yaparsanız, seçtiğiniz lokasyonun pek bir önemi olmaz. Ancak yine de kargolama şirketlerinin yakınına bir yerde bulunmanız ürünü daha çabuk yollamanıza yardımcı olur.

 

Spor mağazasında kar marjı

Spor mağazasının kar marjını en büyük kısmını e ticaret satışları oluşturur. Yazının başında da belirttiğimiz gibi herhangi bir dükkana gerek duymadan yapılan satışlar kazancı büyük ölçüde etkiler. Örneğin mağazada iken bir üründen 10 TL kazanıyorsanız dijital ortamda bu kazanç 20, 30 belki de 40 TL’ye çıkacaktır. Sattığınız ürünler ne çok pahalı ne de çok ucuz malzemelerden oluşmalı. Satışta orta halli ürünlerde bulunmalıdır. Kaliteli ve işçiliğin yüksek olduğu arasının hakkını verecek ürünlerde satılmalıdır. Bunları baz aldığımızda iyi bir satış yapan dükkan, e ticaret sitesi 3.000 TL ile 15.000 TL arasında bir kazanç sağlayabilir. Rakamların üstüne elbette çıkmak mümkündür, ancak bunun içinde belli stratejiler uygulamak gerekir.

 
Neden spor mağazası açmalıyım?

Özellikle dijital ortamdan anlayan ve spor sektörünün içinde olanlar açmadılar. Spor mağazası açmak satışın e ticaret ile yapılmasıyla doğru orantılıdır. E ticaret ortamına taşıyabilecek genç girişimciler için spor dükkanı açılabilir sektördür. Sporla yatıp, sporla kalkan bireylerin bu sektöre daha çabuk alışacağını söyleyelim.

 

Sonuç

Sonuca geldiğimizde işin dijital boyutunu yapabileceğinizi inanıyorsanız bu sektörü kaçırmayın. İşin büyük çoğunluğunu e ticaret siteleri oluşturmaktadır. Artık insanlar eskisi gibi mağazaya gitmek yerine beğendikleri ürünü internet üzerinden alabiliyor. ayrıca dükkanda 200 TL olan bir ürün e ticaret sitelerinde 150 TL - 140 TL arasında bulunabiliyor. Bu yüzden spor mağazası açmak isteyenler dijital ortamı tercih edebilir.


 

Spor Mağazası Nasıl Açılır?

 
 

Diğer İş Fikirleri

Kiralık Hazır & Sanal Ofisler

İşinizi Kolaylaştıracak Tedarikçi Firmalar

Şirket Türleri ve Şirket Kuruluşu

T. 0216 807 09 60   -   M. 0533 300 87 68
E. info@firmakuruyorum.com
A. Koşuyolu Mah. Halili Sk. No. 9/1 Kadıköy - İstanbul

© 2024 FirmaKuruyorum. All Rights Reserved.

Dali Finans