Firma Kuruyorum

Steakhouse Nasıl Açılır?

Steakhouse için lokasyon seçimi nasıl olmalı? Steakhouse dükkanı karlı mıdır?

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

 

Günümüzün yeni restoran anlayışı çoktan değişti. Şimdilerde artık Steakhouse restoranları ünlendi. Steakhouse dükkanı nasıl açılır? Sorusuna yanıt vereceğiz. Ancak öncelikle Steakhouse nedir ve nereden gelmiştir? Ve kısaca tarihine göz atalım.

Steak kelimesinin karşılığı Türkçe de ‘’Biftek’’ olarak bilinmektedir. House kelimesi ile birleşince ortaya ‘’Biftek Evi’’ ya da ‘’Et Evi’’ gibi anlamlar çıkmaktadır. Ancak Steak kelimesi birçok toplumda farklı şekilde kullanılmaktadır. İngilizce kökenli kelime öbeği olsa da ülkemizde de oldukça yaygın şekilde bilinir.

Steakhouse’un tarihi yolcuğu ise oldukça eskilere dayanmaktadır. Söylenilenlere göre 18. yüzyıla kadar bir geçmişe sahiptir. Amerika’nın keşfi ile beraber gelen et kültürü günümüze kadar taşımıştır. İlk Steakhouse dükkanı yine Amerika’nın New York şehrinde açılmıştır.

Özellikle son zamanlarda Steakhouse dükkanı ve Steakhouse açmak revaçta olmuştur. Ülkemizi Steakhouse konusunda iyi temsil eden birçok isim var. Bunlardan biri de Nusret. Yakaladığı başarıyı sadece Türkiye de değil, dünyanın farklı yerlerine de taşımıştır. Büyük bir başarı örneği göstererek, adeta Türk Steakhouse da çığır açmıştır. Nusret büyüdükten sonra dünyanın birçok noktasında şube açtı ve bir marka haline geldi. Neredeyse sıfırdan zirveye kadar gelen Nusret, çalışmasının karşılığını başarısıyla aldı.

Şimdilerde Nusret gibi birçok Steakhouse dükkanı var ve açılmaya devam ediyor. Tüketiciler tarafından biftek evleri çokça tercih ediliyor. Özellikle de büyük şehirlerde bu tarz işletmeler daha fazla ilgi görüyor. 


Steakhouse Kurulum Maliyeti

Steakhouse açmak, iyi bir yatırım gerektirir. Steakhouse dükkanları konsept olarak sıradan restoranlara göre daha farklıdır. İç ve dış dizayn bunun yanında menü çeşitliliği ile ciddi sermaye gerektirir. Bunun yanında Franchsing veren firmalarla anlaşma sağlayabilirsiniz. Bu konuda isim yapmış kişilerin beyliğini alabilirsiniz.

İş yeri açmak için bankaların sağladığı bazı kredilerden yararlanmak mümkün. Geri ödeme sistemleri sayesinde ek bir bütçe oluşturabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan bir Steakhouse açmanın maliyeti 300 bin ile 2 milyon lira olduğunu söyleyelim. İyi bir dükkan açmak istiyorsanız bu bütçeyi gözden çıkarmalısınız.

 

Steakhouse Dükkanı İÇin Lokasyon Önemi

Steakhouse için dükkan seçimi ve lokasyon yeri için ayrı bir parantez açmak lazım. Steakhouse, 50 – 70 metrekarelik dükkanlarda yapılacak bir iş değildir. Büyük alanlarda insanların rahat edebileceği mekanlar seçilmelidir. Steakhouse için 200 ile 400 metrekare gibi bir alan yeterli olacaktır. Otopark, çocuk alanları ve güvenlik gibi ergümanlarda verdiğiniz kaliteyi arttıracaktır.

Dükkan seçiminde ise, genellikle insanların gece dışarıya çıktığı bölgeler seçilebilir. İnsanların çoğunluğu Steakhouse gibi mekanlara akşam saatlerinde gitmektedir. Çarşı, pazar veya iş merkezleri gibi konumlar fazla tercih edilmemektedir. Daha özel ve gece hayatının yoğun olduğu mekanlar tercih edilir. Dükkanın kolay bir ulaşım yerinde olması da son derece önemlidir. 

 

Steakhouse Dükkanında Kar Marjı

Steakhouse’da bir öğün geçirmek lüks bir tüketim olarak bilinir. Doğruluk payı olduğu gibi herkesin kolaylıkla tercih edebileceği Steakhouse dükkanları da mevcuttur. Steakhouse ‘a gelenleri iki farklı müşteri profili altında değerlendirebilir. Birincisi daimi müşteri, ikincisi de ara sırada gelen müşteri profili. Müşteriler nasıl gelirse gelsin, lezzetli bir eti kimse geri çeviremez. Bu yüzden iyi bir lezzet yakaladığınız zaman insanların bir numaralı Steakhouse dükkanı siz olursunuz.

İnsanlara verdiğiniz değer ve hizmetin karşılığı sizlere kar olarak geri döner. Steakhouse açmak konusu sizi yorsa da kazancı yorgunluğunuzu alacaktır. Steakhouse tarzında bir mekana gittiğinizde ortalama 100 ile 2000 bin lira arasında para harcarsınız. Bunun işletme sahibine yansıması ise, aylık olarak 30 bin ile 400 bin arasında değişir.

Sonuç

Steakhouse dükkanı gerçek manada kazandırır. Ancak şunu da söyleyelim, iyi bir sermaye ve kalite Steakhouse’un vazgeçilmezi. Öncelikle yüklü miktarda sermaye gerekiyor. Daha sonrasında ise kaliteli hizmeti yakalamak lazım. Kalite ve iyi hizmet eşittir başarı. Bunun en iyi örneği Nusret, Gürkan, Sultan ve daha birçok Steakhouse işletmesi. Steakhouse açmak sadece kazanç değil, aynı zamanda bir prestij meselesidir.


 

Steakhouse Dükkanı Nasıl Açılır?

 
 

İş Fikirleri?

Diğer İş Fikirleri

  Kuruyemiş dükkanı nasıl açılır? Sorusundan önce kuruyemiş hakkında kısa bilgiler vermek isterim. Kuruyemişin Türk toplumundaki yeri ve önemi nedir? Ne kadar kuruyemiş tüketiyoruz?

  Ülkemizde kimse farkına varmasa da bir pastane kültürü oluştu. Bu kültürün oluşmasında televizyon dizilerinin rolü büyük. Birçok dizi de yer alan pastaneler insanların

  Kebap salonu nasıl açılır? Kebap dükkanı açmak maliyetli midir? Sorularına yanıt aramadan önce kısaca sektöre giriş yapalım. Gıda ya da yemek sektörünün öneminden bahsedelim.